Cikkek tagek alapján:

Várnegyed

Ezek a szobrok emlékeztetnek bennünket a forradalom hőseire a VárkerületbenEzek a szobrok emlékeztetnek bennünket a forradalom hőseire a Várkerületben

Főváros-szerte számos emlékmű emlékeztet bennünket, budapestieket a magyar történelem egyik legdicsőbb pillanatára, elődeink egyik leghősiesebb tettére, amikor felmenőink vették a bátorságot és szembe mertek szállni a sokszoros túlerőben lévő elnyomó megszállókkal, a XX. század egyik legdémonibb birodalmával, a Szovjetunióval. A Várkerületben is van néhány emlékhely, ezeket mutatjuk most be. Jöjjenek velünk!

A sötét időkből kiszakadt dicső pillanat – 1956 a VárbanA sötét időkből kiszakadt dicső pillanat – 1956 a Várban

Meglehetősen kevés forrásunk van arról, hogy mi is történt 1956 forradalmi napjaiban a Budai Várban, azt azonban tudjuk, hogy a közel háromszáznyi, főként fiatalokból álló budavári forradalmárok mindent megtettek a szovjetek által csak Forgó szél néven katonai hadműveletnek titulált - a szabadságharc eltiprását jelentő - végzetes támadás feltartóztatásáért.

Így írt az őszről annak írója, Márai SándorÍgy írt az őszről annak írója, Márai Sándor

Mi itt az öreg kontinensen megszoktuk, hogy négy évszak követi egymást, sokan szeretjük is, hogy a telet a bimbózó tavasz, majd a megújuló évszakot a forró nyár, a vakációt pedig a színes ősz követi. De volt egy író, aki talán a legszebben az őszről tudott írni; Márai kissé rezignált, sztoikus, már-már melankolikus stílusa jól áll az ősznek és fordítva.

Ajtók Szent István intelmeihez - videóAjtók Szent István intelmeihez - videó

A Szent István-terem előterében megtekinthető kiállítás államalapító királyunk fiához, Imre herceghez írt intelmeit jeleníti meg a kortárs művészet segítségével ragaszkodva a tradíciókhoz, mégis a legmodernebb eszközökkel.

Tartalmas őszi programra vágyik? Irány a Szent István-terem!Tartalmas őszi programra vágyik? Irány a Szent István-terem!

A Budavári Palota épületében az eredeti tervek alapján visszaállított századfordulós történelmi terem, a Szent István-terem megtekintése kiváló program lehet ősszel is. A Budavári Palota elsőként rekonstruált díszes termét alig két év alatt ma már közel százötvenezren látták.

1828. június elsején nyílt meg az első óvoda Magyarországon, itt a Mikó utcában1828. június elsején nyílt meg az első óvoda Magyarországon, itt a Mikó utcában

A Brunszvik Teréz (1775-1861) által alapított „angyalkert” 1828-ban nyitotta meg kapuit, amely a Habsburg-monarchia területén az első óvoda volt. A kisdedóvó európai viszonylatban is korát meghaladónak számított. A grófnő azonban nem csak ebben volt első, Ő állította 1824-ben az első karácsonyfát Magyarországon. Büszkék lehetünk rá!