A Budai Borszalon borkóstolóján ezúttal a hölgyeké volt a főszerep

A Budai Borszalon borkóstolóján ezúttal a hölgyeké volt a főszerep

Ahogyan arról korábban már írtunk a Budai Borszalon szakmai csapata komoly rendezvénysorozattal készül a tavaszi/nyári szezonban a Budavári Palota legújabb vendéglátóhelyének számító Pasha Caféban, ahol a szervezőknek nem titkolt célja az is, hogy egy exkluzív budavári borklubot alapítsanak a kincset érő nedű kedvelőinek. Ezúttal – az erre a hétre csütörtökre meghirdetett rendezvényen – a hölgyeké volt a főszerep és ez nagyon jót tett neki.

Buda legújabb boros gasztrokalandjának hangulatos élőzenével kísért estéin nem csak a különböző tételeket, hanem a mögöttük álló történeteket is megismerhetik a borok szerelmesei. A Budai Borszalon keretében a „Ladies first” tematikus programnak vendégei olyan hölgyek voltak, akik a munkájuk révén ezer szállal kötődnek a borokhoz. Az est házigazdája ezúttal is Kassai Endre, borszakíró volt. A vendégek pedig: a számtalan díjjal kitüntetett borász, Koch Pálma, illetve a 2019-ben Az év Sommelier Díjat elnyerő, 2020-ban pedig a Magyarország Sommelier Bajnoka címmel kitüntetett sommelier, Evans Victoria, valamint a neves borszakíró, Nádasi Eszter mindhárman sikeres szakemberek.

Szemben Koch Pálma, díjnyertes borász (Fotó: nagyonvar.hu)

Személyes élményeik mellett arról is meséltek, hogy sokszor nem egyszerű nőként érvényesülni egy alapvetően férfiasnak gondolt szakmában. Az est során saját egyéni történetük mellett az ízlésvilágukat is megismerhettük, ugyanis a kóstolt borokat is ők válogatták össze és ők is mutatták be a számukra legkedvesebb tételeket.

Evans Viktória, díjnyertes sommelier (Fotó: nagyonvar.hu)

Az este során Onczay Zoltán csellóművész varázsolta még hangulatosabbá az egyébként is fantasztikusra sikerült rendezvényt. A Budai Borszalon rendezvényei azért különlegesek, mert a limitált létszám miatt sokkal közvetlenebb beszélgetések alakulnak ki a borkóstoló szüneteiben, illetve a tételsor után az előadók, szereplők és a borbarát vendégek között. Majdnem olyan intim, mint amikor egy bortúra alkalmával magával a borásszal mehetünk le egy tucatnyi barátunkkal közösen egy borkóstolóval egybekötött pincelátogatásra.

Nádasi Eszter, borszakíró (Fotó: nagyonvar.hu)

Mi pedig még meg sem tudtuk írni a beszámolónkat a csütörtöki kóstolóról, amikor is a Vibe&Wine csapata már meg is hirdette a Budai Borszalon soron következő eseményét április 18-ra a rendezvények állandó helyszíneként szolgáló hangulatos Pasha Caféba. Az április közepi borszeánsz a ’Mester és tanítványai’ sorozat részeként kerül megrendezésre, amelyen a mester, Szentesi József három ifjú titánnal, az ’Egy bolond hármat csinál bormanufaktúra’ tagjaival - Juhász Máté, Szűcs Dániel, Takács Bálint- fog mesélni a szenvedélyről, amely ezekhez a majdnem eltűnt, fürtökben lógó kincsekhez fűzik őket.

Onczay Zoltán, csellóművészt meglepetés borral ajándékozták meg születésnapja alkalmából

Mi – saját tapasztalataink alapján – csak ajánlani tudjuk a Budai Borszalon rendezvényeit kedves olvasóink számára. Ami pedig említést és dicséretet érdemel, az a rendezvény art deco stílusjegyeiben készült plakátja, amellyel a Budai Vár több pontján is találkozhattunk, s amelynek titokzatos tervezője, grafikusa LEWART monogrammal látta el a posztert.

Ma 200 éve született Jókai, holnap különleges irodalmi est lesz a Budai Várban
Ma 200 éve született Jókai, holnap különleges irodalmi est lesz a Budai Várban

Éppen ma 200 éve született Jókai Mór, a magyar romantikus irodalom írófejedelme. Az író születésének bicentenáriumának alkalmából rendhagyó Jókai-esten vehetünk részt a Budavári Palotanegyedben. Jókai regényeiben számtalanszor szerepel helyszínként a Vár. Az író azonban nem csak a Budai Várhoz, hanem a budai hegyvidékhez is ezer szállal kötődött, hiszen egészen a második világháborúban történő lerombolásáig itt állt kora egyik fontos irodalmi zarándokhelye, a Jókai-villa. A kerek évforduló kapcsán szervezett irodalmi estet a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyszínén, a Karakas Pasa tornyában tartják, ahol talán a gasztronómia is nagyobb szerepet kap, mint más rendezvényeken.

1867-ben ezen a napon jött létre a kiegyezés, s született meg az Osztrák-Magyar Monarchia
1867-ben ezen a napon jött létre a kiegyezés, s született meg az Osztrák-Magyar Monarchia

1867-ben éppen ezen a napon, vagyis február 17-én kelt kinevezésében kérte fel Deák Ferenc javaslatára magyar miniszterelnöknek I. Ferenc József osztrák császár gróf Andrássy Gyulát, magyar politikust. Ezzel gyakorlatilag létrejött az Osztrák–Magyar Monarchia, mely korszakot - annak államszerkezetére utalva – ma is dualizmusnak nevezzük, s amely a modern magyar állam fundamentumaként szolgált.

„A hideg gépfegyverekkel lövi a várost” – Márai és a február
„A hideg gépfegyverekkel lövi a várost” – Márai és a február

1938-ban jelent meg a Mikó utca-Logodi utca sarokházában élő író, Márai Sándor (1900-1989) A négy évszak című kötete, amely részben az öt évvel később kiadott Füves könyv előzményének tekinthető. Ekkor sem volt meleg februárban, de két év múlva, 1940-ben éppen ezen a napon, február 16-án Miskolc Görömbölytapolca városrészében -35 fokot mutattak a hőmérők. Az említett gyűjteményből idézzük most Márai három különleges, február kapcsán megfogalmazott lakonikus írását, amelyek elvezetnek bennünket az irodalom hőmérsékletéhez, egy könnycsepp nagyságú tócsához és a jégeprekhez is – természetesen az egyik utolsó magyar "polgár" mindig különleges és élvezetes egyedi stílusában.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.