A Budai Borszalon borkóstolóján ezúttal a hölgyeké volt a főszerep

A Budai Borszalon borkóstolóján ezúttal a hölgyeké volt a főszerep

Ahogyan arról korábban már írtunk a Budai Borszalon szakmai csapata komoly rendezvénysorozattal készül a tavaszi/nyári szezonban a Budavári Palota legújabb vendéglátóhelyének számító Pasha Caféban, ahol a szervezőknek nem titkolt célja az is, hogy egy exkluzív budavári borklubot alapítsanak a kincset érő nedű kedvelőinek. Ezúttal – az erre a hétre csütörtökre meghirdetett rendezvényen – a hölgyeké volt a főszerep és ez nagyon jót tett neki.

Buda legújabb boros gasztrokalandjának hangulatos élőzenével kísért estéin nem csak a különböző tételeket, hanem a mögöttük álló történeteket is megismerhetik a borok szerelmesei. A Budai Borszalon keretében a „Ladies first” tematikus programnak vendégei olyan hölgyek voltak, akik a munkájuk révén ezer szállal kötődnek a borokhoz. Az est házigazdája ezúttal is Kassai Endre, borszakíró volt. A vendégek pedig: a számtalan díjjal kitüntetett borász, Koch Pálma, illetve a 2019-ben Az év Sommelier Díjat elnyerő, 2020-ban pedig a Magyarország Sommelier Bajnoka címmel kitüntetett sommelier, Evans Victoria, valamint a neves borszakíró, Nádasi Eszter mindhárman sikeres szakemberek.

Szemben Koch Pálma, díjnyertes borász (Fotó: nagyonvar.hu)

Személyes élményeik mellett arról is meséltek, hogy sokszor nem egyszerű nőként érvényesülni egy alapvetően férfiasnak gondolt szakmában. Az est során saját egyéni történetük mellett az ízlésvilágukat is megismerhettük, ugyanis a kóstolt borokat is ők válogatták össze és ők is mutatták be a számukra legkedvesebb tételeket.

Evans Viktória, díjnyertes sommelier (Fotó: nagyonvar.hu)

Az este során Onczay Zoltán csellóművész varázsolta még hangulatosabbá az egyébként is fantasztikusra sikerült rendezvényt. A Budai Borszalon rendezvényei azért különlegesek, mert a limitált létszám miatt sokkal közvetlenebb beszélgetések alakulnak ki a borkóstoló szüneteiben, illetve a tételsor után az előadók, szereplők és a borbarát vendégek között. Majdnem olyan intim, mint amikor egy bortúra alkalmával magával a borásszal mehetünk le egy tucatnyi barátunkkal közösen egy borkóstolóval egybekötött pincelátogatásra.

Nádasi Eszter, borszakíró (Fotó: nagyonvar.hu)

Mi pedig még meg sem tudtuk írni a beszámolónkat a csütörtöki kóstolóról, amikor is a Vibe&Wine csapata már meg is hirdette a Budai Borszalon soron következő eseményét április 18-ra a rendezvények állandó helyszíneként szolgáló hangulatos Pasha Caféba. Az április közepi borszeánsz a ’Mester és tanítványai’ sorozat részeként kerül megrendezésre, amelyen a mester, Szentesi József három ifjú titánnal, az ’Egy bolond hármat csinál bormanufaktúra’ tagjaival - Juhász Máté, Szűcs Dániel, Takács Bálint- fog mesélni a szenvedélyről, amely ezekhez a majdnem eltűnt, fürtökben lógó kincsekhez fűzik őket.

Onczay Zoltán, csellóművészt meglepetés borral ajándékozták meg születésnapja alkalmából

Mi – saját tapasztalataink alapján – csak ajánlani tudjuk a Budai Borszalon rendezvényeit kedves olvasóink számára. Ami pedig említést és dicséretet érdemel, az a rendezvény art deco stílusjegyeiben készült plakátja, amellyel a Budai Vár több pontján is találkozhattunk, s amelynek titokzatos tervezője, grafikusa LEWART monogrammal látta el a posztert.

A 175 éves Lánchídról és annak kőoroszlánjainak anekdotájáról is mesél Csorba László, történész - videó!
A 175 éves Lánchídról és annak kőoroszlánjainak anekdotájáról is mesél Csorba László, történész - videó!

A napokban lesz 175 éve annak, hogy felavatták a Széchenyi lánchidat. 1849-ben, éppen a hídépítést finanszírozó bankár, báró Sina György (1783-1856) születésnapján, vagyis november 20-án adták át az azóta a magyar főváros egyik jelképévé vált Lánchidat. Dr. Csorba László, a BTM Vármúzeum főigazgatója Budapest egyik legnépszerűbb építményének történetéről mesél a múzeum legújabb videójában. Íme!

Édes Bécs, még édesebb Budapest avagy a Monarchia leghíresebb cukrászdái és süteményei
Édes Bécs, még édesebb Budapest avagy a Monarchia leghíresebb cukrászdái és süteményei

Az 1867. évi kiegyezéssel létrejött Osztrák-Magyar Monarchia égisze alatt Magyarország egész eddig történetének egyik legvirágzóbb korszakát élte. Ebben az időben épültek fel Pest és Buda emblematikus középületei, a városképet meghatározó bérházai, gyönyörű hídjai, s pazar villái; egy szó, mint száz: ekkor vált világvárossá a magyar főváros. A Béccsel versenyre kelt Pest-Buda olyan urbanisztikai fejlődésen indult el, s ment keresztül a dualizmus néhány évtizedes időszakában, ami után azóta is csak áhítozunk. Az európai nagyvárossá avanzsált Budapesten megjelentek – részben bécsi mintára – az elegáns cukrászdák, kávéházak, éttermek, mindez ötvözve az osztrákok konyhaművészeténél jóval sokszínűbb magyar gasztronómiai kultúrával. Cikkünkben elsősorban a Monarchia legfontosabb cukrászdáit, s azok békebeli süteményeit mutatjuk be röviden.

„Megjött a fagy, siklik a ház falán…” – így írt Radnóti a novemberről
„Megjött a fagy, siklik a ház falán…” – így írt Radnóti a novemberről

A most 80 éve meggyilkolt, tragikus sorsú magyar költőgéniusz ugyan sosem élt a Várban, azt viszont tudjuk, hogy rengeteget kirándult Budán és számtalanszor megfordult a Várnegyedben is. Erről tanúskodik a halálának 80. évfordulójára írt cikkünkben közölt fotó is, ami a Budai Várban a Bástya sétányon (ma Tóth Árpád sétányon) készült.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.