130 éve indult el minden idők legtöbb előfizetésével rendelkező magyar irodalmi hetilapja

130 éve indult el minden idők legtöbb előfizetésével rendelkező magyar irodalmi hetilapja

1894. december 17-én jelent meg először a Herczeg Ferenc által szerkesztett Új idők, amely a legnagyobb szépirodalmi hetilappá vált. A lap szellemisége elsősorban a két világháború között uralkodó reformkonzervatív irodalmi törekvéseknek felelt meg, azonban a szerkesztőség ajtaja minden tehetség előtt nyitva állt Márai Sándortól Szabó Magdán át egészen Radnóti Miklósig.

Az 1893-ban éppen a harmincas éveibe lépő Herczeg Ferenc (1863-1954) A Gyurkovics-leányok című regényével robbant be a magyar köztudatba, majd egy évre rá az akkor néhány éve Singer Sándor (1858–1926) és Wolfner József (1856-1932) által alapított irodalmi könyvkiadó az egy csapásra népszerűvé vált fiatal írót kérte fel az Új idők című szépirodalmi hetilap főszerkesztésére. A minden idők legtöbb előfizetésével bíró irodalmi hetilap, amelyet egyébként deklaráltan a „a művelt középosztály számára” alapított „irodalmi képes hetilap” hasábjain nem kisebb írók és költők jelentek meg, mint például Jókai Mór, Gárdonyi Géza, Mikszáth Kálmán, Bródy Sándor, Czóbel Minka, Kassák Lajos, Radnóti Miklós, Szabó Magda, Rónay György, Tömörkény István, Faludy György, Fekete István Márai Sándor, Vas István vagy éppen Szabó Lőrinc.

Herczeg Ferenc 1905-ben (Fotó: Wikipédia)
Herczeg Ferenc hetilapjának a címe Uj idők lesz. Az első szám december elején fog megjelenni és úgy tartalom, mint kiállítás dolgában új lesz és kiváló. Olyan családi lapot kap a magyar közönség, melynek minden egyes cikkét a legnevesebb magyar írók írják és a legnevesebb festők illusztrálják. Az Uj idők, Herczeg Ferenclapjának a programja e három szóban foglalható össze: magyar, előkelő és modern. A kiadók a Singer és Wolfner cég, az első számot egy negyed millió példányban terjesztik el. Előfizetési ára negyed évre 2 frt.

- írta meg a Budapesti Hírlap, 1894. november 3-i lapszáma.

A magyar családhoz fordulunk kérésünkkel, hogy adjon nekünk helyet asztalánál, ha felismerte bennünk bizalmas jóbarátját. Szórakoztatni és gyönyörködtetni akarjuk önöket írással és képekkel, amelyekhez az anyagot elsősorban abból a világból merítjük, amely önöket leginkább érdekli: a magyar társasélet világából. (…) A magyar család is új időket él, amióta arra a feladatra vállalkozott, hogy magyar társaséletet szervezzen. Ezt a feladatát csak úgy teljesítheti, ha a régi időkből öröklött nemzeti tőkéjét, faji sajátosságait, hagyományait, hajlamait és tehetségeit teljesen beleilleszti az új idők modern keretébe és alapjává teszi a speciális magyar műveltségnek. Az igazi, az élő irodalom és művészet részint vezeti, részint követi ezt az átalakulást. Mi, mint újság, ezt az irodalmat és ezt a művészetet akarjuk ápolni és olvasóinkkal megismertetni…

- fogalmazta meg a hetilap misszióját és krédóját Herczeg a legelső lapszám főszerkesztői köszöntőjében.

Az Új idők – az éppen ellenkező irodalmi vízióval elindított Nyugat folyóirat mellett - működésének 55 évében az irodalmi tehetséggondozás, kimagasló művészi minőség, illetve a magyar irodalomtörténet egyik legfőbb bástyája volt. Az Új Idők című hetilapnak ebben áll irodalomtörténeti jelentősége. A lap 1949-ben szűnt meg.

Herczeg Ferenc, a főszerkesztő (Fotó: Fortepan)

Az 50. jubileumi számban Gáspár Jenő (1894-1964) magyar költő, író köszöntője összegezte helyettünk is a hetilap akkor félévszázados jelentőségét:

Félszáz esztendő még az ember életében is nagy idő, hát még egy folyóiratnál, amelynek születése, sorsa és működése sokkal változatosabb, mert ezer és ezer ember kulturigényét kell kielégítenie s egy ország nyilvánossága előtt jelenve meg, éreznie és éreztetnie kell az egymásra torlódó évek és évtizedek szellemét is. Az egyes ember önmagában csak egy valaki s ezért élete is csak önmagáé, míg egy félszázados folyóirat egymás után következő nemzedékek, gyermekek és serdülő ifjak, nők és férfiak életét tükrözi. Az Uj Idők minden hivalkodás nélkül állíthatja, hogy első félszázada alatt az egész Magyarország életének stigmáit viselte magán, örömeivel és bánataival, a világháború előtti korszak minden gazdagságával és boldogságával s a világháború utáni és közti korszak minden vívódásával, szegénységével és megpróbáltatásával. Mindig a magyar társadalom őszinte tükre volt, sőt több: tükrözte az egész nemzet szellemi arculatát is s elmondhatja magáról, hogy ötven esztendős jubileuma ötven év a magyar kultúrtörténelemből…

A költészet napján nem feledkezhetünk meg a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénásáról sem!
A költészet napján nem feledkezhetünk meg a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénásáról sem!

A Budai Vár egykori lakója, báró Hatvany Lajos (1880-1961), a XX. század legjelentősebb irodalmi folyóiratának, a Nyugatnak az alapítója, a magyar költők és írók első számú finanszírozója volt, aki itt is élt a Várnegyedben, először egy Tárnok utcai, majd egy Bécsi kapu téri palotában. Testvére pedig, a világhírű műgyűjtő, a műpártoló Hatvany Ferenc (1881–1958), a Lónyai-Hatvany villa egykori lakója volt, aki a magyar képzőművészeket, festőket patronálta.

Lola, avagy a nő az író mellett és mögött
Lola, avagy a nő az író mellett és mögött

Idén, a magyar költészet napján ünnepeljük majd a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulóját. Márai sikerei mögött állt azonban egy nő, akiről méltatlanul kevés szót ejtünk, pedig nélküle és önfeláldozása nélkül Márai Sándor biztosan nem ugyanaz az író lenne, akinek ma ismerjük. Lola életfilozófiáját mi sem jellemzi jobban, mint férje kapcsán megfogalmazott naplóbejegyzése „én nem akarok mást, mint amit Ő akar”. „Cherchez la femme”, avagy „keresd a nőt” szól a francia mondás és mi most közösen meg is találjuk Márai mellett és mögött.

„Semmiért egészen” - 125 éve született a modern magyar irodalom egyik óriása, Szabó Lőrinc
„Semmiért egészen” - 125 éve született a modern magyar irodalom egyik óriása, Szabó Lőrinc

Napra pontosan 125 éve, 1900. március 31-én született Miskolcon Szabó Lőrinc, Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító. A XX. századi modern magyar irodalom egyik legnagyobb klasszikusa ugyan sosem lakott a Várban, de számtalanszor megfordult itt és számos barátjához járt ide heti rendszerességgel. Németvölgyi, majd később pasaréti lakásától nem esett túl messze a Várnegyed. Születésének évfordulóján rá emlékezünk.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.