Ma van a magyar építészet napja, 140 született Kós Károly

Ma van a magyar építészet napja, 140 született Kós Károly

De mi köze az erdélyi építésznek, írónak, művészpolihisztornak a Budai Várhoz? Cikkünkből természetesen ez is kiderül!

A parlament idén ősszel, október 25-én nyilvánította Kós Károly születésnapját, december 16-át a Magyar Építészet Napjává. Így az idei évtől, december 16-án kerülnek majd átadásra az építészeti díjak, illetve új elismerésként a Kós Károlyról elnevezett életműdíj is, mint az építész szakma legnagyobb állami elismerése. A XX. századi magyar művészet kiemelkedő alakja építészként és íróként is maradandót alkotott, de mindezek mellett festett, grafikákat készített, néprajzzal és művészettörténettel is foglalkozott.

Az Országgyűlés, egyhangú döntésével egyetértett Lázár János javaslatával, amely szerint az íróként, képzőművészként és politikusként is jegyzett Kós Károly egész életpályája hiteles volt. Amit az erdélyi polihisztor a magyar-ügyről, a nemzeti-ügyről, a közügyről és az építészetnek vagy a művészetnek ebben való szerepéről vallott az pártállástól függetlenül mindenki számára követendő. Kós Károly művészete úgy válaszolt a korabeli trendekre és volt ezáltal korszerű, hogy közben a legértékesebb építész hagyományainkat is megmutatta és ezáltal megőrizte.

- szólt az Építési és Közlekedési Minisztériumnak a jeles nap kapcsán kiadott ünnepi sajtóközleménye.

És hogy mi köti a neves építészt a Budai Várhoz? Nos, egy olyan tiszavirág életű építmény, ami egyetlen jeles napra készült.

Kevesen tudják ugyanis, de az 1883. december 16-án Temesváron Kosch Károly néven született Kós Károlyt (1883-1977) bízták meg az utolsó magyar király, IV. Károly (1887-1922) 1916. december 30-án tartott koronázási ünnepségének díszleteinek tervezésével, pontosabban az úgynevezett „koronázási domb” felépítésével. A ceremónia főszervezésével megbízott polihisztor, a későbbi Bethlen-kormány külügyminisztere, gróf Bánffy Miklós (1873-1950) - mint IV. Károly koronázási ünnepségének kormánybiztosa - korának legtehetségesebb művészembereit gyűjtötte maga köré. Kósnak ez volt az egyetlen jelentősebb megbízása az első világháború idején.

IV. Károly a koronázási dombon (Fotó: Beller Rezső felvétele/Pinterest)

A koronázási ceremónia a Mátyás-templomban, illetve a Szentháromság téren zajlott, majd az uralkodó - a magyar koronázási szokásoknak megfelelően -  lovával felvágtatott a Szent György téren emelt koronázási dombra, ahonnan a négy égtáj felé suhintott díszes kardjával, szimbolikusan ezzel kifejezve, hogy az országot minden irányból érkező támadástól kész megvédeni. Az ünnepi magaslatot az ország összes vármegyéjéből hozott földekből építették.

Érdekes adalék, hogy a kormánybiztos Bánffy a díszes felvonulás végére a díszsorba beállította a háborúban megrokkant obsitos katonákat is, amit sokan felháborítónak, ünneprontónak tartottak.

Itt már épül a „koronázási domb” a Szent György téri tribün előtt (Fotó: Urai Dezső felvétele/Fortepan)

A királyi pár nyolcas fogaton érkezik a Koronázó főtemplom elé. A megkoronázott király a Szentháromság szobornál esküt tesz a magyar alkotmányra. Mellette Csernoch János hercegprímás és Tisza István gróf, a betöltetlen nádori tisztség teendőivel megbízott miniszterelnök. A koronázási menet indulását várók csoportjában nagybányai Horthy Miklós sorhajókapitány. A Szent György térre induló menetben lovagolnak: Frigyes főherceg, a Monarchia táborszernagya, balján fiával, Albrecht főherceg vadász-főhadnaggyal. A király előtt a hercegprímás és Tisza István. A Szent György téren a király az ország összes megyéinek földjéből emelt Koronázási Dombra vágtat és Szent István kardjával a világ négy tája felé sújt.

- szólt az egykori filmhíradó szövege, magát a koronázásról szóló tudósítást pedig az alábbi videón tekinthetjük meg.

Így kötődik tehát Kós Károly a Várnegyed történetéhez.

A krisztinavárosi festőművész, akit Picasso barbár zseninek nevezett
A krisztinavárosi festőművész, akit Picasso barbár zseninek nevezett

Ide a Déli pályaudvar melletti krisztinavárosi Pálya utcai házba született Novák Vilmos néven 1894-ben, éppen 130 évvel ezelőtt. A család később átköltözött a közeli Pauler utcába, majd az ifjú festő itt a Várdombon található Budai Főreálban, a későbbi Toldy Ferenc Gimnáziumban érettségizett 1912 tavaszán. 1913-ban a lapok már Aba-Novák Vilmos néven említik, mint a Képzőművészeti Főiskola tehetséges növendékét egy kiállítás kapcsán.

1697-ben ezen a napon lett Savoyai hercegből „zentai győző”
1697-ben ezen a napon lett Savoyai hercegből „zentai győző”

A keresztény seregek élén harcoló Savoyai Jenő (1663-1736) herceg 1697. szeptember 11-én – immáron a Szent Szövetség keresztény hadainak fővezéreként - a Tiszán átkelő törököket úgy megverte Zentánál, hogy közel harmincezer török maradt a csatatéren. Noha Savoyait a budavári diadal miatt szoktuk méltatni, valójában ennek a győzelemnek állít emléket a Róna József (1861-1939) alkotása, a Savoyai-teraszon álló lovasszobor.

„És forró legyen, mint a babám szíve!” - Szindbád ízlésvilága
„És forró legyen, mint a babám szíve!” - Szindbád ízlésvilága

Noha a Krúdy-család legendáriuma szerint az itáliai származású Crudiak egyik őse a Róma és Nápoly közötti Campobasso nevű városkából települt át Budára Mátyás király udvarába, Beatrice királyné szakácsaként, azonban Krúdy nem volt- a szó gasztronómiai értelmében véve – ínyenc, az egyszerű, de ízletes ételeket szerette. És így Latinovits Zoltán születésnapján mi más juthatott eszünkbe, mint Szindbád, s az író által ezerszer megidézett Tabán, Vendelin pincér és a gőzölgő húsleves cérnatésztával, no meg az a legendás velős csont.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.