Királyi szállóból Buda első kávéháza: A Fortuna

Királyi szállóból Buda első kávéháza: A Fortuna

A Fortuna utca 4. szám alatt álló, copfstílusú épület ma is Várnegyed egyik éke. A sokak által egykori Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó Ipari Múzeumként ismert épület története régi korokba repít bennünket vissza. A Fortuna utcát a különböző történelmi időkben sokféleképpen hívták: volt Középső utca, aztán Szent Pál utca, majd a török korban Janicsár aga utcája nevet kapta, a visszafoglalás után pedig - talán birodalmi revansként - Bécsi utca lett. Névváltoztatás ide vagy oda, az utca mindig fontos szerepet töltött be a város történetében. De miért is lett Fortuna utca? Cikkünkből ez is kiderül!

Történelmi előzményként fontos magáról az egykori városról, mai Buda városrészről beszélnünk. Az egykori Buda a XIV. század elejétől a Magyar Királyság központjának számított, noha maga az uralkodó ekkoriban nem itt trónolt, hanem jellemzően a Szent Koronát is őrző, fellegvárban, Visegrádon. Az udvartartás csak a XV.  század elején költözött Budára, ekkortól azonban Buda már nemcsak de facto, hanem de iure is az ország irányításának központjává vált. Idővel már – a Rákos-mező mellett – rendszeresen tartották itt az országgyűléseket is. A középkor végére minden kétséget kizáróan Buda vált az ország legfontosabb városává, ha úgy tetszik fővárosává. Olyannyira, hogy akinek valamilyen köze volt az uralkodóhoz és megtehette, az a Budai Várba költözött, de nem árulunk el titkot azzal, ha leírjuk, hogy praktikus okokból nyilván a több száz fős udvari alkalmazottak többsége is itt lakott.

A vendéglátás-történeti rész pedig itt kezdődik, hiszen az országgyűlésekre érkező nemeseknek kosztra és kvártélyra volt szükségük, tehát ellátásra és szállásra. A város szabadságlevele már idejekorán megvédte polgárait attól, hogy a „vendégeket” akaratuk ellenére el kelljen szállásolniuk, sőt még a fizetség mértékét is szabályozták. Így a „vendéglátást” eleinte – erre épített szállások híján – még gondos uralkodói adminisztráció segítségével, udvari elosztással magánházaknál, megfelelő díjazás ellenében biztosították az egykori jogalkotók és küldöttségeik számára. Az ebben rejlő lehetőségeket ügyesen detektáló budai polgárság idővel persze rengeteget profitált a vendégekből, s talán ekkor kezdett országos hírűvé válni a budai vendéglátás. A csapszékek, fogadók, vendégfogadók tisztálkodási lehetőséget, ételt, italt, illetve pihenési lehetőséget nyújtottak a vendégek, valamint azok korabeli közlekedési eszközei, lovaik számára. Fontos forrás és történelmi dokumentum a korból Buda 1701-ből fennmaradt fogadós- és italmérő szabályzata, amely rendezte és írásba foglalta a városi tanács által kiadott működési engedélyeknek történő megfelelés részletes kvázi céhszerű szabályait.

Buda visszafoglalását követően az ostromlott Várnegyedben nem maradtak vendégfogadók, az épületeik szinte kivétel nélkül elpusztultak. Egyedüli szálláshelyként a Fogadó a Vörös Sünhöz működött a XVII. század végén.

Az ehhez közeli Fortuna utcai egyemeletes épület helyén a középkorban három másik ház állt, majd Budavár visszafoglalása után épült fel itt egy új késő barokk stílusú épület, nem is akárhogyan. Mivel a város által kiírt pályázatra nem jelentkezett vállalkozó, így - szükség törvényt bont jogcímén - Buda város maga építette és nyitotta meg a Fortuna Szállót. 1784. január 30-án Buda értesíti a helytartótanácsot szállodaépítési terveiről, amely jóvá is hagyja azt.

Az újonnan megnyílt szálló földszintjén díszes kávéházat rendeztek be, tulajdonképpen ez volt Buda első igazi kávéháza. A Fortuna néhány év leforgása alatt az országgyűlésekre érkező arisztokraták kedvenc fényűző helye, a város legelegánsabb, legszínvonalasabb szálláshelye lesz. Maga az utca is ekkor kapta a szállodáról a Fortuna nevet. 1788-ban még maga II. József is az újonnan megnyitott szálló falai között vendégeskedik. A virágkorát élő Fortuna fontos közösségi helyszínné válik; jelentőségét plasztikusan mutatja, hogy a budai szálláshelyek árait szabályozni hivatott 1807-es árjegyzék a Fortuna Szálló szobájára a legdrágább tarifát állapítja meg a korabeli Pest-Budán. A XIX. század elején a pestbudai polgárság egyik kedvenc találkozóhelyévé válik a vendéglátóhely. A reformkorban rohamosan fejlődésnek induló pesti oldal felépülő pompázatos szállodái azonban hamar lekörözik a mégiscsak nehezebben megközelíthető várnegyedi vetélytársat. Maga az átalakuló településkép átrendeződése is – a városi élet szempontjából – egyre jelentéktelenebbé teszi a Várhegy környékét. A szabadságharc idején a céltalan rombolásáról, magyarellenességéről és a Lánchíd-felrobbantásáról hírhedté vált Heinrich Hentzi (1785-1849) tábornok éli itt át az ostromot.

A szálló azonban a szabadságharc után folyamatosan hanyatlik, egészen 1868-ban bekövetkező bezárásáig, amelyet a földszinti kávéház is csak pár évvel él túl. A házat 1872-ben Máltás Hugó (1829-1922), a romantikus stílus iránt elkötelezett magyar építész tervei alapján újjáépítik. A felújítás után már csak törvényszéki, minisztériumi, illetve bírósági irodáknak ad otthont. Sőt, volt itt börtön is, ahogyan arról a korabeli hír tanúskodik A hon című lap 1876. évi február 26-i lapszáma:

A Soroksári utczában levő fenyítő törvényszék börtöneiből a rabokat s vizsgálati foglyokat tegnap este 7 órakor kisérték át a budavári Fortuna féle házba, a volt budai törvényszék börtöneibe.

A budavári Fortuna-épület. Sok viszontagságon keresztülment épület a budavári Fortuna, mert már használták magánháznak, iskolának, elöljárósági helyiségnek, törvényszéknek, börtönnek. A XVIII. század elején épült házat az idő már naivan megviselte s újabban fölmerült az az eszme, hogy a főváros — mint tulajdonos — bontassa le és építtessen a helyébe modern fölszerelésű bérházat. A mérnöki hivatal a tanácstól vett utasítás folytán, alaposan megvizsgálta az ódon épületet s most azt jelenti, hogy a falazatok még mindig teljesen jó karban vannak s legföljebb a tetőzetet kellene ujjal kicserélni, ami öthatezer koronába kerülne. A mérnöki hivatal, mivel a ház újjáépítéséhez ez idő szerint nincs rendelkezésére a megfelelő pénz, de még ezen a környéken a szabályozás nem sürgős dolog, azt javasolja, hogy a Fortunát alaposan tatarozzák, amely így még igen hosszú ideig fennállhat a régi idők emlékéül.

- tudósít az 1905. április 21-i Független Magyarország.

A háború alatt részben megsérült, majd Barátosi-Szabó Ferenc tervei alapján átalakított épületbe a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, illetve a Fortuna Kávéház költözik.

A ház falán található emléktábla (Fotó: NagyonVár)

E funkciója egészen 2006-ig megmarad. Napjainkban, teljesen más néven ugyan, de ismét szálláshelyként üzemel.

Fortuna utca a Hess András tér és a Mátyás-templom felé nézve (Fotó: NagyonVár)

A 175 éves Lánchídról és annak kőoroszlánjainak anekdotájáról is mesél Csorba László, történész - videó!
A 175 éves Lánchídról és annak kőoroszlánjainak anekdotájáról is mesél Csorba László, történész - videó!

A napokban lesz 175 éve annak, hogy felavatták a Széchenyi lánchidat. 1849-ben, éppen a hídépítést finanszírozó bankár, báró Sina György (1783-1856) születésnapján, vagyis november 20-án adták át az azóta a magyar főváros egyik jelképévé vált Lánchidat. Dr. Csorba László, a BTM Vármúzeum főigazgatója Budapest egyik legnépszerűbb építményének történetéről mesél a múzeum legújabb videójában. Íme!

Édes Bécs, még édesebb Budapest avagy a Monarchia leghíresebb cukrászdái és süteményei
Édes Bécs, még édesebb Budapest avagy a Monarchia leghíresebb cukrászdái és süteményei

Az 1867. évi kiegyezéssel létrejött Osztrák-Magyar Monarchia égisze alatt Magyarország egész eddig történetének egyik legvirágzóbb korszakát élte. Ebben az időben épültek fel Pest és Buda emblematikus középületei, a városképet meghatározó bérházai, gyönyörű hídjai, s pazar villái; egy szó, mint száz: ekkor vált világvárossá a magyar főváros. A Béccsel versenyre kelt Pest-Buda olyan urbanisztikai fejlődésen indult el, s ment keresztül a dualizmus néhány évtizedes időszakában, ami után azóta is csak áhítozunk. Az európai nagyvárossá avanzsált Budapesten megjelentek – részben bécsi mintára – az elegáns cukrászdák, kávéházak, éttermek, mindez ötvözve az osztrákok konyhaművészeténél jóval sokszínűbb magyar gasztronómiai kultúrával. Cikkünkben elsősorban a Monarchia legfontosabb cukrászdáit, s azok békebeli süteményeit mutatjuk be röviden.

„Megjött a fagy, siklik a ház falán…” – így írt Radnóti a novemberről
„Megjött a fagy, siklik a ház falán…” – így írt Radnóti a novemberről

A most 80 éve meggyilkolt, tragikus sorsú magyar költőgéniusz ugyan sosem élt a Várban, azt viszont tudjuk, hogy rengeteget kirándult Budán és számtalanszor megfordult a Várnegyedben is. Erről tanúskodik a halálának 80. évfordulójára írt cikkünkben közölt fotó is, ami a Budai Várban a Bástya sétányon (ma Tóth Árpád sétányon) készült.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.