Itt állhatott a Várhegy egyetlen gőzfürdője

Itt állhatott a Várhegy egyetlen gőzfürdője

Tényleg volt egy gőzfürdője a Várnak a török hódoltság idején? Ha igen, hol állt ez a létesítmény, és hogyan került fel oda a víz. Egy kis történeti áttekintés mellett jártunk utána ezeknek a kérdéseknek, amelyekre a választ keresve ismét bebizonyosodott, hogy a Várnegyed mindig tartogat izgalmas, megelevenedő történeteket.

Habár építészeti emlékei ezidáig nem bukkantak felszínre, korabeli leírásokból az derül ki, hogy az Országház utca 28. szám alatt található épület (amelynek 20. századi, tragikus vonatkozásáról ebben a cikkünkben írtunk) helyén egykor a Vár egyetlen török fürdője állt. Magyar Károly történeti áttekintése is erre utal, hiszen az Országház utcának ezt a részét régen Fürdő utcának hívták. A középkori elnevezése Olasz utca, Olaszok utcája volt, de előfordul platea Olazwcza formában is. Az utca értelemszerűen az itt élt olasz eredetű lakosok után kapta.

A török korban kezdetben még Olasz utca mahalleszinek nevezték, de később már Hamam joluként, azaz Fürdő utcaként emlegették, mert itt állt a Hamam dzsámi, s hozzá csatlakozva a Várnegyed egyetlen közfürdője.

Hogy kicsit képbe helyezzük magunkat a törökfürdők építésének, szerepének hátterével, nézzük meg, hogy Budán ki és hol építtetett ilyen létesítményeket!

Papp Adrienn 2018-ban kiadott Török fürdők régészeti emlékei Magyarországon című monográfiájában ír arról, hogy a budai fürdők közül négy a főút mellett épült. Az északi termálvizes forráscsoport vizét hasznosította a Császár fürdő, amely a főút mellett, az erődített városon kívül állt, azonban közelében helyezkedett el a lőpormalom, Szokollu Musztafa pasa egyik mecsete, Miftah baba és Gül baba kolostora, valamint a kikötő is. Ugyanennek a forráscsoportnak a vizét használta a főút mellett, de az erődített városon belül a Kakas kapu közelében álló mai Király fürdő.

A Király fürdő (fotó: Wikipedia)

Mellette Szokollu Musztafa karavánszerája és boltjai üzemeltek, a pasa dzsámiját, iskoláját és türbéjét magában foglaló épületegyüttes alig háromszáz méterre délre terült el. A Viziváros déli végében kapott helyet Tojgun pasa gőzfürdője, amelyet a pasa a dzsámija mellé építtetett fel. Az épületegyüttes a főút mellett állt, közelében egy piac működött. A várostól délre felszínre törő forrásokhoz két termálfürdő épült. A Rudas szintén a főút mellett helyezkedett el, s mint szó volt róla, közvetlen közelében volt Szokollu Musztafa pasa karavánszerája, az út túloldalán Hindi baba kolostora, a pasa mecsetje és boltjai. A Rác fürdő egy újonnan kiépülő városnegyed szélére került, idővel azonban a házak fokozatosan körülölelték.

Mindez azért is érdekes, mert ugyancsak Papp Adrienn ír róla a 2014-es Fürdők a török kori Budán című doktori disszertációjában, hogy állt egy gőzfürdő is a várban, amelynek azonban nem volt saját vízforrása. Hogy akkor ide hogyan került ide a víz, az kiderül a Várhegyen álló gőzfürdő című fejezetből:

„Az állami gőzfürdőt a várban, a kalocsai érsek palotájában alakították ki. A palota a mai Országház utcában, annak nyugati oldalán állt, valahol a mai akadémiai kutatóintézeteket magában foglaló épülettömb alatt.

A török feliratos, valamint a visszafoglaláskor készült térképekről a környékről ismert „hamam jolu”, „hamam dzsámi” kifejezés mind ehhez a fürdőhöz köthető.

A hamam dzsámi a Fethiye/Saat dzsámi közvetlen közelében látható Bredokow térképén, valamint a török feliratos térképen is. A fürdőt sajnos nem ábrázolják sehol, még De la Vigne oly részletes térképén sem jelenik meg. Bár a látképek készítői nem törődtek az épülettel, Marsigli összeírásában szerepel és sértetlennek írja le. Ennek a legelső, egyben állami fürdőnek az építése Szulejmán szultánhoz kapcsolható, 1549- ben márt állt az épület. Bár Georg Wernher szerint csatornákban vezetik ide fel a Duna vizét, több, mint 100 évvel később Evlia már úgy tudja, hogy lovakkal hordják fel a vizet ebbe a kis fürdőbe. […] Alaprajzi megjelenéséről semmilyen adatunk nincsen. Marsigli (olasz hadmérnök) annyit említ leírásában, hogy 3 kurna (mosdómedence) volt az épületben, ami egy igen kis fürdőre utal. Építészeti emlékei ezidáig nem kerültek felszínre.”

„Mágus. Nem bánta, ha így hívták…” - Gyurkovics Tiborra emlékezünk
„Mágus. Nem bánta, ha így hívták…” - Gyurkovics Tiborra emlékezünk

Az egykor a Várkerületben élő és alkotó Gyurkovics Tibor (1931–2008) Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, író, nem mellesleg Budavár díszpolgára több mint másfél évtizede éppen ezen a napon hagyta itt a földi világot. Rá emlékezünk.

130 éve indult el minden idők legtöbb előfizetésével rendelkező magyar irodalmi hetilapja
130 éve indult el minden idők legtöbb előfizetésével rendelkező magyar irodalmi hetilapja

1894. december 17-én jelent meg először a Herczeg Ferenc által szerkesztett Új idők, amely a legnagyobb szépirodalmi hetilappá vált. A lap szellemisége elsősorban a két világháború között uralkodó reformkonzervatív irodalmi törekvéseknek felelt meg, azonban a szerkesztőség ajtaja minden tehetség előtt nyitva állt Márai Sándortól Szabó Magdán át egészen Radnóti Miklósig.

80 éve indult el Budapestről a nemzeti kincseinkkel megrakott „Aranyvonat”
80 éve indult el Budapestről a nemzeti kincseinkkel megrakott „Aranyvonat”

A több mint hétmillió főt számláló sztálini Vörös Hadsereg 1944. végére nem csak a Szovjetunió területeit foglalta vissza, de megindult a vele hadban álló német szövetséges államok területeinek meghódítására, így többek között Magyarországra is. Ennek hatására 1944. decemberében megkezdődött az állami vagyon nyugatra szállítása, s mire a szovjet csapatok elérték a fővárost, hazánk nemzeti kincsei már egy felső-ausztriai falu kolostorának kriptájában lapultak.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.