Honnan kapta a nevét a Horváth-kert?
A mai Krisztina körút-Attila út-Alagút utca által határolt és egykor még a nyitott Ördög-árok által kettészelt területen fekszik Buda egyik legszebb parkja. A mai viszonyok között nehéz elképzelni, hogy a századfordulón ez a városrész Buda egyik legfontosabb helyszíne volt. De kiről kapta a nevét? Kit takar a Horváth név? És miért róla kapta nevét a kert?
A Magyar Királyi Kúria hajdani elnöke, a pécsi, majd a győri tankerület egykori igazgatója, gróf Niczky Kristóf országnagytól, a helytartó tanács későbbi elnökétől került az Ördög-árok két partját felölelő terület a vasmegyei bárói családhoz, nevezetesen szentgyörgyi Horváth Zsigmondhoz (1735-1808), királyi kamaráshoz, udvari tanácsoshoz. Niczky még 1787. október 1-jén kapta az uralkodótól az összesen 12 200 négyszögölnyi korábban katonai táborozásra szolgáló Várhegy alatti területet, amit a budaiak tulajdonosáról Niczky-kertnek kereszteltek el. Niczky gróf 1789. április 2-án adta el a rokon Horváth bárónak a korábbi várvédelmi területet. Horváth Zsigmond (1735–1808), királyi kamarás, udvari tanácsos, második felesége ugyanis saárdi Somssich Anna (1745–1790) volt, akinek édesanyját Niczky Borbálának hívták.
Az összes városi kerületek közül egyedül a Krisztinaváros tűnik olyannak, amely terjeszkedéshez még teret kínál, ha erre még szükség mutatkozna. A vidékies természetnek ebbe a szép övezetébe egy pompás virág van beleszőve, amelyet a Horváth-, egykor gróf Niczky-féle kert testesít meg. A felső végéhez csatolt kerti házak nem nagyok és pompásak, de kellően vonzóak és hívogatóak. A lépcsőn leereszkedve narancs- és citromfák között sétál az ember, mintha a kamoek hazájában lenne, barátságos virágtáblák mellett sétál az árnyas fasorhoz, amely a francia stílusú kert két oldalán húzódik és a telek nagy részét átszelik. Tetszetős váltakozással sorakozik jelenet jelenet mellé, egyik kedvesebb és meglepőbb, mint a másik. Egy mindkét oldalán felfalazott csatorna a kertet két részre osztja, amely csörgedező, de gyakran viharos hegyi csapadékával belesimul a környezetbe. Egy falusias ösvény vezet a végére, mint az élet nehézségein keresztül, az angol parkba, amelynek színpompája egy egésszé olvasztja össze a a részeket. Egyetlen gond, hogy a 14 hold nagyságú terület nem egy léckerítés, hanem egy magas körítőfal áll, így a kevésbé tehetős utazónak nem enged legalább egyetlen bepillantást ebbe a földi Paradicsomba.
- írta le a festői tájat 1822-ben a Morvaországból ide származó híres szőlész, aki a szakszerű szőlőművelés első hazai úttörője, Schams Ferenc (1780-1839) városleírásában.
Nem szorosan témánkhoz kötődik, de érdekességként említjük meg, hogy a Zsigmond és Anna házasságából született szentgyörgyi Horváth János Fülöp Nepomuk (1777–1841), királyi kamarás rendezte 1825. július 26-án lánya, Krisztina tiszteletére – egyébként a füredi Horváth-házban - az első Anna-bált, aki a honvédtábornok, Kiss Ernő (1799–1849) későbbi aradi vértanú felesége lett. Ahogyan a leírásban is szerepelt, Zsigmond a területre gyümölcsfákat - többek között valóban narancs, illetve citromfákat – ültetett. A kertnek tehát a budaiak Niczky után, annak újabb tulajdonosáról, a Horváth-családról nevezték át, illetve el, így lett a neve Horváth-telek, majd Horváth-kert.
Az évről évre mind inkább varázs-berekké alakuló pesti erdőcskének ; meglátogatja estvénként a’ csinos Horváth-kertet, mellybe nagyobb muzsikai kar jelenlétében 10 pengő kr. a’ bemenet dija
- írta a Honművész 1835. május 31-i száma.
A főváros az Alagút megnyitásával (1857) pumpált életet a Várhegy alatt húzódó Krisztinavárosnak keresztelt városrészbe. Buda azután, 1859-ben - polgármesteri előterjesztés alapján - vásárolta meg a magánterületet és 1862. február 3-án közterületté nyilvánította, parkká alakította azt. A Horváth-család egyetlen klauzulát kötött ki az adásvételi szerződésben, miszerint a parkban játszóteret is kell Budavárnak létesíteni. A festői táj buja növényzetét az Ördög-árok - amelyet csak közel másfél századdal ezelőtt, 1878. május végére fedtek be - vizével öntözték. A főképen is látható 1840-es években készült litográfián ábrázolthoz hasonló tájat, napjainkban már csak jóval feljebb Pasaréten, a Páfrány út-Vadaskerti úti találkozásnál láthatunk a nyitott Ördög-árokkal, illetve az Apáthy-szikla látképével.
Itt a Krisztinavárosban már csak az 1838-ban a kőhíd "őrzésére" állított Nepomuki Szent János-szobor emlékeztet az egykori hídra és a patak nyomvonalára. A valamikori Déli-pályaudvar is jóval közelebb volt, nem hiába hívjuk ma is Pálya utcának a közeli utcácskát. Az 1838 óta itt működő Budai Színkör helyén ma Déryné szobra áll, a színház épületét 1937-ben lebontották.
Az eredeti Déryné-szobor arcát Ligeti Miklós Bajor Giziről mintázta és 1935-1945 között az egykori Budai Színkör bejáratának helyén. A megsemmisült márványszobor másolatát egy fiatal erdélyi szobrászművész, Polgár Botond alkotása, s 2010-ben Déryné színpadra lépésének 200. jubileumán avatták fel.
Egykori helyéről átpillanthattunk az elsodort író, Szabó Dezső (1879-1945) egykori törzshelyén, a Philadelphia Kávéház helyén álló - vizuális környezetszennyezésként ránk tornyosuló - OTP-házra. De nem csupán az Ady Endre által is gyakran látogatott Fila - ahogyan a budaiak becézték - volt az egyetlen kávéház a környéken, de még az utcában sem.
Ahol pályaudvar volt, ott sok a komédiás és jassz (a csalók, tolvajok elnevezése a budapesti fattyúnyelvben) - a Horváth-kertben is sok körmönfont budapesti ficsúr várta a nagyvárosi, mohambéi trükköket nem ismerő védtelen áldozatokat, a "Nagyfaluba" érkezett rokonlátogatókat, vidékről felvonatozó ártatlan cselédlányokat. De 1878 és 1941 között itt állt az egykori Budai Tornacsarnok épülete is az Attila utca és a Szent János tér találkozásánál, amelyre a Petőfi Gimnázium falán található emléktábla emlékeztet.
Legyen a Horváth-kertben, Budán!
hangzik Békeffi István (1901-1977) Lajtai Lajos (1900-1966) zenéjére írt dalszövege, amit 1928-ban éppen itt a Budai Színkörben mutattak be. Cikkünk legvégén ezzel búcsúzunk kitartó olvasónktól. Ismerős, ugye?
Az utolsó Árpád-házi uralkodónkat, III. Andrást (1265-1301) 1290. július 23-án, alig 25 évesen koronázták királlyá. A korábban törvénytelen születésűnek bélyegzett, majd később mégis királyi hercegként nevelt, s trónra emelt uralkodó mindent elkövetett az ország békéjének megteremtéséért, hatalma megszilárdításáért. Hirtelen halála itt, Budaváron történt, s végső nyugalomra is ide helyezték.
II. Lajost még apjának, II.Ulászlónak (1456-1516) dinasztiaépítésének jegyében koronázták magyar királlyá két éves korában, s ekkor már megkötötték a Habsburg-Jagelló házassági szerződést is, amelynek értelmében a Brüsszelben 1505. szeptember 17.-én - I. Fülöp kasztíliai király, valamint Kasztíliai (Őrült) Johanna gyermekeként - megszületett Ausztriai Mária volt az ifjú király jövendőbelije. 1522. január 13-án, tehát több mint egy félévezreddel ezelőtt éppen ezen napon a két fiatal oltár elé állt Budán, s frigyüket királyi lakodalommal ünnepelték meg.
1938-ban jelent meg a Mikó utca-Logodi utca sarokházában élő író, Márai Sándor (1900-1989) A négy évszak című kötete, amely részben az öt évvel később kiadott Füves könyv előzményének tekinthető. A prózai epigrammákat, sztoikus bölcsességeket, lakonikus gondolatokat csokorba szedő gyűjtemény lírikus hangvétele prózaversekké hajlítják a költői igényességgel, mégis rím nélküli, de abszolút hallással megkomponált mondatokat. Ebből idézzük most Márai különleges, január kapcsán megfogalmazott gondolatait, amelyek elvezetnek bennünket az író legmélyebb, lételméleti fejtegetéseihez, amelyben arra próbál választ találni és adni, hogy mi az élet értelme.