Honnan kapta a nevét a Horváth-kert?

Honnan kapta a nevét a Horváth-kert?

A mai Krisztina körút-Attila út-Alagút utca által határolt és egykor még a nyitott Ördög-árok által kettészelt területen fekszik Buda egyik legszebb parkja. A mai viszonyok között nehéz elképzelni, hogy a századfordulón ez a városrész Buda egyik legfontosabb helyszíne volt. De kiről kapta a nevét? Kit takar a Horváth név? És miért róla kapta nevét a kert?

A Magyar Királyi Kúria hajdani elnöke, a pécsi, majd a győri tankerület egykori igazgatója, gróf Niczky Kristóf országnagytól, a helytartó tanács későbbi elnökétől került az Ördög-árok két partját felölelő terület a vasmegyei bárói családhoz, nevezetesen szentgyörgyi Horváth Zsigmondhoz (1735-1808), királyi kamaráshoz, udvari tanácsoshoz. Niczky még 1787. október 1-jén kapta az uralkodótól az összesen 12 200 négyszögölnyi korábban katonai táborozásra szolgáló Várhegy alatti területet, amit a budaiak tulajdonosáról Niczky-kertnek kereszteltek el. Niczky gróf 1789. április 2-án adta el a rokon Horváth bárónak a korábbi várvédelmi területet. Horváth Zsigmond (1735–1808), királyi kamarás, udvari tanácsos, második felesége ugyanis saárdi Somssich Anna (1745–1790) volt, akinek édesanyját Niczky Borbálának hívták.

Az összes városi kerületek közül egyedül a Krisztinaváros tűnik olyannak, amely terjeszkedéshez még teret kínál, ha erre még szükség mutatkozna. A vidékies természetnek ebbe a szép övezetébe egy pompás virág van beleszőve, amelyet a Horváth-, egykor gróf Niczky-féle kert testesít meg. A felső végéhez csatolt kerti házak nem nagyok és pompásak, de kellően vonzóak és hívogatóak. A lépcsőn leereszkedve narancs- és citromfák között sétál az ember, mintha a kamoek hazájában lenne, barátságos virágtáblák mellett sétál az árnyas fasorhoz, amely a francia stílusú kert két oldalán húzódik és a telek nagy részét átszelik. Tetszetős váltakozással sorakozik jelenet jelenet mellé, egyik kedvesebb és meglepőbb, mint a másik. Egy mindkét oldalán felfalazott csatorna a kertet két részre osztja, amely csörgedező, de gyakran viharos hegyi csapadékával belesimul a környezetbe. Egy falusias ösvény vezet a végére, mint az élet nehézségein keresztül, az angol parkba, amelynek színpompája egy egésszé olvasztja össze a a részeket. Egyetlen gond, hogy a 14 hold nagyságú terület nem egy léckerítés, hanem egy magas körítőfal áll, így a kevésbé tehetős utazónak nem enged legalább egyetlen bepillantást ebbe a földi Paradicsomba.

- írta le a festői tájat 1822-ben a Morvaországból ide származó híres szőlész, aki a szakszerű szőlőművelés első hazai úttörője, Schams Ferenc (1780-1839) városleírásában.

Nem szorosan témánkhoz kötődik, de érdekességként említjük meg, hogy a Zsigmond és Anna házasságából született szentgyörgyi Horváth János Fülöp Nepomuk (1777–1841), királyi kamarás rendezte 1825. július 26-án lánya, Krisztina tiszteletére – egyébként a füredi Horváth-házban - az első Anna-bált, aki a honvédtábornok, Kiss Ernő (1799–1849) későbbi aradi vértanú felesége lett. Ahogyan a leírásban is szerepelt, Zsigmond a területre gyümölcsfákat - többek között valóban narancs, illetve citromfákat – ültetett. A kertnek tehát a budaiak Niczky után, annak újabb tulajdonosáról, a Horváth-családról nevezték át, illetve el, így lett a neve Horváth-telek, majd Horváth-kert.

A park budavári tervrajza

Az évről évre mind inkább varázs-berekké alakuló pesti erdőcskének ; meglátogatja estvénként a’ csinos Horváth-kertet, mellybe nagyobb muzsikai kar jelenlétében 10 pengő kr. a’ bemenet dija

- írta a Honművész 1835. május 31-i száma.

A főváros az Alagút megnyitásával (1857) pumpált életet a Várhegy alatt húzódó Krisztinavárosnak keresztelt városrészbe. Buda azután, 1859-ben - polgármesteri előterjesztés alapján - vásárolta meg a magánterületet és 1862. február 3-án közterületté nyilvánította, parkká alakította azt. A Horváth-család egyetlen klauzulát kötött ki az adásvételi szerződésben, miszerint a parkban játszóteret is kell Budavárnak létesíteni. A festői táj buja növényzetét az Ördög-árok - amelyet csak közel másfél századdal ezelőtt, 1878. május végére fedtek be - vizével öntözték. A főképen is látható 1840-es években készült litográfián ábrázolthoz hasonló tájat, napjainkban már csak jóval feljebb Pasaréten, a Páfrány út-Vadaskerti úti találkozásnál láthatunk a nyitott Ördög-árokkal, illetve az Apáthy-szikla látképével.

A krisztinavárosi Horváth-kert háttérben a Budai Vár (Kép: jelzés nélküli színezetlen nyomat, é., ny. n)

Itt a Krisztinavárosban már csak az 1838-ban a kőhíd "őrzésére" állított Nepomuki Szent János-szobor emlékeztet az egykori hídra és a patak nyomvonalára. A valamikori Déli-pályaudvar is jóval közelebb volt, nem hiába hívjuk ma is Pálya utcának a közeli utcácskát. Az 1838 óta itt működő Budai Színkör helyén ma Déryné szobra áll, a színház épületét 1937-ben lebontották.

A Budai Szinkor 1832-ben Rudolf von Alt, Rudolf Ritter von Alt (1812-1905) osztrák festőművész rajzán (Forrás: Hungaricana)

Az eredeti Déryné-szobor arcát Ligeti Miklós Bajor Giziről mintázta és 1935-1945 között az egykori Budai Színkör bejáratának helyén. A megsemmisült márványszobor másolatát egy fiatal erdélyi szobrászművész, Polgár Botond alkotása, s 2010-ben Déryné színpadra lépésének 200. jubileumán avatták fel.

A Déryné Széppataki Róza (1793-1872) az első magyar opera énekesnő szobra (Fotó: NagyonVár)

Egykori helyéről átpillanthattunk az elsodort író, Szabó Dezső (1879-1945) egykori törzshelyén, a Philadelphia Kávéház helyén álló - vizuális környezetszennyezésként ránk tornyosuló - OTP-házra. De nem csupán az Ady Endre által is gyakran látogatott Fila - ahogyan a budaiak becézték - volt az egyetlen kávéház a környéken, de még az utcában sem.

Az "első" Fila, jobbra a Budai Színkör oszlopos bejárata látható

Ahol pályaudvar volt, ott sok a komédiás és jassz (a csalók, tolvajok elnevezése a budapesti fattyúnyelvben) -  a Horváth-kertben is sok körmönfont budapesti ficsúr várta a nagyvárosi, mohambéi trükköket nem ismerő védtelen áldozatokat, a "Nagyfaluba" érkezett rokonlátogatókat, vidékről felvonatozó ártatlan cselédlányokat. De 1878 és 1941 között itt állt az egykori Budai Tornacsarnok épülete is az Attila utca és a Szent János tér találkozásánál, amelyre a Petőfi Gimnázium falán található emléktábla emlékeztet.

Legyen a Horváth-kertben, Budán!

hangzik Békeffi István (1901-1977) Lajtai Lajos (1900-1966) zenéjére írt dalszövege, amit 1928-ban éppen itt a Budai Színkörben mutattak be. Cikkünk legvégén ezzel búcsúzunk kitartó olvasónktól. Ismerős, ugye?

A krisztinavárosi festőművész, akit Picasso barbár zseninek nevezett
A krisztinavárosi festőművész, akit Picasso barbár zseninek nevezett

Ide a Déli pályaudvar melletti krisztinavárosi Pálya utcai házba született Novák Vilmos néven 1894-ben, éppen 130 évvel ezelőtt. A család később átköltözött a közeli Pauler utcába, majd az ifjú festő itt a Várdombon található Budai Főreálban, a későbbi Toldy Ferenc Gimnáziumban érettségizett 1912 tavaszán. 1913-ban a lapok már Aba-Novák Vilmos néven említik, mint a Képzőművészeti Főiskola tehetséges növendékét egy kiállítás kapcsán.

1697-ben ezen a napon lett Savoyai hercegből „zentai győző”
1697-ben ezen a napon lett Savoyai hercegből „zentai győző”

A keresztény seregek élén harcoló Savoyai Jenő (1663-1736) herceg 1697. szeptember 11-én – immáron a Szent Szövetség keresztény hadainak fővezéreként - a Tiszán átkelő törököket úgy megverte Zentánál, hogy közel harmincezer török maradt a csatatéren. Noha Savoyait a budavári diadal miatt szoktuk méltatni, valójában ennek a győzelemnek állít emléket a Róna József (1861-1939) alkotása, a Savoyai-teraszon álló lovasszobor.

„És forró legyen, mint a babám szíve!” - Szindbád ízlésvilága
„És forró legyen, mint a babám szíve!” - Szindbád ízlésvilága

Noha a Krúdy-család legendáriuma szerint az itáliai származású Crudiak egyik őse a Róma és Nápoly közötti Campobasso nevű városkából települt át Budára Mátyás király udvarába, Beatrice királyné szakácsaként, azonban Krúdy nem volt- a szó gasztronómiai értelmében véve – ínyenc, az egyszerű, de ízletes ételeket szerette. És így Latinovits Zoltán születésnapján mi más juthatott eszünkbe, mint Szindbád, s az író által ezerszer megidézett Tabán, Vendelin pincér és a gőzölgő húsleves cérnatésztával, no meg az a legendás velős csont.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.