Ezen a napon látta meg a napvilágot a Budai Várban az egyik legnagyobb centralista politikus

Ezen a napon látta meg a napvilágot a Budai Várban az egyik legnagyobb centralista politikus

Szalay László az Úri utca 6. szám alatti házban született 1813. április 18, éppen 210 évvel ezelőtt. A Centralista Kör, illetve Centralista Párt tagjai szorgalmasan tanulmányozták az európai alkotmányos modelleket és fogalmazták meg a magyar polgári átalakulás szükségességét, illetve annak jogi, gazdasági, társadalmi és politikai feltételeit a XIX. század derekán. Ennek a mozgalomnak Szalay László, magyar jogtudós, történetíró és publicista volt az egyik motorja.

A jogász-értelmiségi családból származó politikus gyermekéveit is a budavári házukban töltötte.

Legjobb és legállandóbb barátja mégis Szalay László volt. Vele holtáig összefűzték az ifjúság emlékei s a férfikor közös eszméi. Szalay budai tisztviselő család gyermeke volt; az ő szülei is a várban laktak s így sokat lehettek együtt. Együtt jártak iskolába, együtt iratkoztak be az egyetemre is, 1826-ban, tizenhárom éves korukban.

- írta Dr. Voinovich Géza B. Eötvös Józsefről írt 1904-ben megjelent szellemtörténeti monográfiájában a két kiemelkedő tehetségű fiatalemberről.

Iskolájuk az egykori Rákócziánum, vagyis a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium a főváros legrégebbi középiskolája, az intézményt 1687-ben a jezsuiták gimnáziumaként alapította Széchényi György esztergomi érsek. A következő évszázadok viharos időszakaiban is az egyik legjobb és legnevesebb magyar almamaterként tartották számon, amelynek az elmúlt évszázadokban olyan neves diákjai voltak többek között Szalay és Eötvös Pepi mellett, mint Andrássy Gyula, Kitaibel Pál, Lónyay Menyhért, Nagysándor József, Török Ignác, Semmelweis Ignác, Széchenyi Zsigmond vagy éppen Márai Sándor. Egyetemi tanáruk, a történész Horváth István az, aki bevezeti Szalayt és Eötvöst a magyar írók társaságába.

Barabás Miklós: Szalay László (1853)

Hamarosan Centralista Kör tagjává lett, csak úgy mint barátja Eötvös, Trefort Ágoston, Csengery Antal, Szontágh Pál, Lukács Móricz, Kemény Zsigmond vagy Madách Imre. A nagy politikai áttörést a Pesti Hírlap átvétele jelentette számukra, itt írhatták le - immáron Kossuth Lajos helyett - polgári demokráciáról vallott, korukat meghaladó nézeteiket. Fontos megjegyezni, hogy ezen eszméket, zömében, ekkor még csak egy erőtlen, kisszámú társadalmi réteg, a városi polgárság szűk rétege támogatta. Szalay elsősorban a magyar jogrendszer európai minta szerinti megújításán, azon belül is elsősorban a büntetőjog modernizálásával foglalkozott. A reformpolitika tulajdonképpeni csődjének tekinthetjük az 1848. márciusi eseményeket, illetve a pesti forradalom kirobbanását. Szalay az 1848-as forradalmi Batthyány-kormány Deák Ferenc vezette igazságügyminisztériumának kodifikációs osztályának vezetője lett, majd frankfurti, párizsi és londoni követként képviselte az új független magyar kormányt. A szabadságharc leverése után kint maradt és Svájcban telepedett le ideiglenesen, az emigrációban a történettudománynak szentelte itt töltött éveit. 1855-ben hazatért Pestre, országgyűlési képviselő lett Deák Ferenc híveként. 1861-től haláláig betöltötte a Magyar Tudományos Akadémia főtitkári címét, ekkoriban már sokat betegeskedett. 1864. gyógyulni utazott külföldre, végül Salzburgban érte utol a halál július 17-én.

Senki nem állítá a tudományt magasabbra, nagy hivatását nálánál komolyabban senki nem fogta fel; de volt valami, mit ennél magasabbra állított: a polgárnak kötelességeit; s bár megelégedését csak a tudományban látva, a közélet felé vonzódva nem érezé magát, úgy vala meggyőződve, hogy az eredmény, melyet a tudomány mezején előmutathat, senkit nem ment fel azon kötelességektől, melyekkel hazájának tartozik. Szalay nézete szerint a tudomány, mint minden képességeink, csak arra adatott, hogy emberi feladatunknak eleget tegyünk.

- mondta róla akadémiai emlékbeszédében róla legjobb barátja és pályatársa, báróEötvös József.

No items found.
180 éve született a kiváló magyar építész, Kallina Mór
180 éve született a kiváló magyar építész, Kallina Mór

Ő tervezte többek között a Corvin téren álló Budai Vigadó, a Bécsi kapu téren álló Budavári evangélikus templom, illetve a Budavári Palotanegyedben található Honvéd Főparancsnokság, valamint a Honvédelmi Minisztérium épületét is. A cseh származású neves építész 1844. szeptember 20-án született Morvaországban, a választott hazája azonban Magyarország volt.

Árvizek a budai Várhegy körül
Árvizek a budai Várhegy körül

A most megáradt Duna látványa arra készteti a krónikást, hogy legalább röviden összegezze: az elmúlt évszázadok során mikor és hol kellett felmenőinknek szembenéznie a víz hatalmával. A Budai Vár esetében nyilván képtelenség lenne bármilyen árvízről is beszélni, azonban a Várhegy körüli területek számos alkalommal kerültek víz alá; a teljesség igénye és bármiféle tudományos igényesség nélkül ezekről az özönvizekről szól alábbi cikkünk.

A krisztinavárosi festőművész, akit Picasso barbár zseninek nevezett
A krisztinavárosi festőművész, akit Picasso barbár zseninek nevezett

Ide a Déli pályaudvar melletti krisztinavárosi Pálya utcai házba született Novák Vilmos néven 1894-ben, éppen 130 évvel ezelőtt. A család később átköltözött a közeli Pauler utcába, majd az ifjú festő itt a Várdombon található Budai Főreálban, a későbbi Toldy Ferenc Gimnáziumban érettségizett 1912 tavaszán. 1913-ban a lapok már Aba-Novák Vilmos néven említik, mint a Képzőművészeti Főiskola tehetséges növendékét egy kiállítás kapcsán.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.