"Egyetemi képzés egyetem nélküli országban" – a Budavári Történelmi Kaszinó legújabb előadásán jártunk

"Egyetemi képzés egyetem nélküli országban" – a Budavári Történelmi Kaszinó legújabb előadásán jártunk

Ezúttal Dr. Szögi László, történész, levéltáros, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár egykori főigazgatója, az MTA-ELTE Egyetemtörténeti Kutatócsoportjának vezetője tartott lebilincselő előadást a külföldi egyetemeken tanuló magyar diákokról, az úgynevezett peregrinusokról a Budavári Palotanegyedben található Szent István Kávéházban megrendezett kulturális eseményen.

A Budavári Történeti Kaszinó alapítójának, Dr. Seifert Tibor történésznek a felvezetőjéből, illetve az előadóval folytatott személyes bemutatkozó beszélgetéséből megtudhattuk, hogy az előadó, Dr. Szögi László, történész, levéltáros elsőként, 1972-től a Budapesti Műszaki Egyetem Központi Könyvtárában volt levéltáros négy évig, majd innen került az ELTE BTK Történelem Segédtudományai Tanszékére, mint egyetemi oktató. Emellett az Egyetemi Levéltár igazgatói tisztségét töltötte be 1984-2013 között, majd az immáron összevont ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár főigazgatója volt 1995-2013 között. A rendszerváltás után dolgozott az Antall-kormány alatt, Andrásfalvy Bertalan művelődési és közoktatási miniszter mellett a minisztérium miniszteri tanácsosaként. A Magyar Tudományos Akadémia ELTE Egyetemtörténeti Kutatócsoport projektvezető 2013-tól.

Seifert Tibor és Szögi László történészek (Fotó: nagyonvar.hu)

Az évszázadokon átívelő előadás témája a magyar diákok külföldi egyetemjárása volt. A külföldi egyetemi tanulmányokat lefedő úgynevezett egyetemjárás vagy idegen szóval peregrináció, szakszóval pedig peregrinatio academica a magyar oktatástörténet és művelődéstörténet egyik fontos témája. A középkorban, illetve az újkorban a Magyarországi diákok egyetemjárása általános volt, hiszen a tehetségesebb diákok számára a magyar oktatási lehetőségek korlátait a külföldi, európai tanulmányutakkal tágították. A nagy európai egyetemek pedig jelentős számú külföldi, köztük magyar nemzetiségű (hungarus) hallgatót fogadtak az elmúlt évszázadokban.

Fontos gondolatok közben (Fotó: nagyonvar.hu)

Noha Magyarország az egyetemalapításokat tekintve nem vagy csak minimálisan volt lemaradva az európai átlagtól, gondoljunk csak az I. Lajos király által 1367-ben alapított pécsi egyetemre vagy az 1395-ben alapított Óbudai Egyetemre, azonban ezeknek az intézményeknek a működése nem volt igazán tartós. Ezt elég plasztikusan mutatja be az, hogy az Óbudai Egyetem alapításakor a pécsi egyetem - tehát az alapítás után 28 év elteltével -   feltételezhetően már nem működött. Ezért is volt fontos, hogy a magyar diákok a hazainál jóval statikusabban működő európai egyetemeken sajátítsák el az utána itthon hasznosítható tudást. A peregrinusok ugyanis szinte kivétel nélkül visszatértek szülőhazájukba. Az előadáson egy csomó érdekes információval gazdagodtunk, számos különös történetet hallhattunk a magyar diákokról. Szögi tanár úr, mint a téma legkiválóbb szakértője zseniális előadást tartott a hallgatóságnak, akik aztán releváns kérdéseket is feltettek az előadónak. Megtudhattuk, hogy milyen nemzetiségűek voltak jellemzően a magyarországi diákok. Arra is választ kaptunk, hogy mely egyetemek voltak a legnépszerűbbek, mely felsőoktatási intézmények voltak az első számú desztinációk a magyar vándordiákok között. Hogyan változott az évszázadok alatt maga a peregrináció.

Érdekes adattábla elemzése közben (Fotó: nagyonvar.hu)

Különös hangulata volt annak, hogy az előadást éppen a Budavári Palotában hallgathattuk. Hiszen valamikor ezen épület falai között működött az 1777-ben Mária Terézia (1740-1780) által Budára költöztetett nagyszombati egyetem. Az 1635. május 12-én, Pázmány Péter (1570-1637) esztergomi érsek által alapított Nagyszombati Egyetem a mai Eötvös Loránd Tudományegyetemnek, a Semmelweis Egyetemnek és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek is jogelődje. A bölcsészeti, teológiai, jogi és orvosi fakultással is rendelkező egyetem sorsáról a jezsuita rend feloszlatása (1773) után döntöttek, a rendeletet 1777. március 11-én olvasták fel a nagyszombati Egyetemi Tanácsban. A 1749-1770 között újjáépítettek Budavári Palota ekkor szinte új épületegyüttesként funkcionált hiszen a középkori királyi palota eddigre már elpusztult. A költöztetéssel Kempelen Farkast (1734-1804) polihisztor tudóst, feltalálót bízta meg a királynő. 1777. november 3-án meg is kezdődött a szemeszter Budán. Végül a hittudományi kar csak 1786-ban II. József (1780-1790) alatt került át Budára. 1844-től a tanítás magyar nyelven folyik.

Hallgatói kérdések (Fotó: nagyonvar.hu)

Az előadás után pedig a Budavári Történelmi Kaszinó hagyományainak megfelelően a Szent István Kávéház bőséges és nagyvonalú vendéglátása, a rendezvény úgynevezett kaszinó része következett, amely mindig a rendezvény koccintással, falatozással és kötetlen beszélgetésekkel történő folytatását jelenti.  

A kaszinó (Fotó: nagyonvar.hu)

Aki pedig szeretne közelebbről megismerkedni a témával és választ kapni a fenti kérdésekre, azoknak jó szívvel ajánljuk Szögi László: „Peregrinatio Academica” A külföldi magyar egyetemjárás története, mérete és irányai 1150-1919 című könyvét.

Magyar Hírmondó: 1780-ban újév napján jelent meg az első magyar nyelvű hírlap
Magyar Hírmondó: 1780-ban újév napján jelent meg az első magyar nyelvű hírlap

Ez volt az első magyarul szerkesztett újság, amelyben a napi eseményeken kívül tudományos cikkek is megjelentek, így nem „csak” az első magyar nyelvű hírlap volt, hanem a magyar tudományos irodalom és a nemzeti művelődéstörténet egyik legfontosabb mérföldköve is. Cikkünkben a magyar sajtótörténet kezdőpontjára emlékezünk.

„Tűnik ez az év is, hűvösen mosdik meg…” – Radnóti újévi versével köszöntjük az új évet
„Tűnik ez az év is, hűvösen mosdik meg…” – Radnóti újévi versével köszöntjük az új évet

Noha Radnóti Miklós (1909-1944), a tragikus sorsú magyar költőzseni sosem élt a Várban, azt viszont Gyarmati Fanni (1912-2014) tudjuk, hogy rengeteget kirándult Budán és számtalanszor megfordult itt, a Várnegyedben is. Radnóti 1935-ben megjelent költeménye az óév utolsó napjának búcsúztatója és az új év lírai köszöntése.

Ezen a napon koronázták meg az utolsó magyar királyt és hitvesét a Budai Várban – videó!
Ezen a napon koronázták meg az utolsó magyar királyt és hitvesét a Budai Várban – videó!

1916-ban éppen ezen a napon, december 30-án koronázták meg a Habsburg–Lotaringiai-ház trónjának örökösét, IV. Károlyt (1887-1922) és hitvesét, Bourbon-Pármai Zitát (1892-1989) a Budavári Nagyboldogasszony-templomban. Házasságuk boldog szerelmi házasság volt, amelyből nyolc gyermek született. Nem véletlen, hogy halálos ágyán is csak annyit mondott búcsúszóul hitvesének, hogy „Végtelenül szeretlek téged.”

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.