Egy szent köti össze őket: Budavár és Capestrano
Ha utunk a Rómától 160 kilométerre fekvő Capestranóba vezetne, és a település magyar vonatkozásáról nem tudnánk, a hangzása alapján akkor is jó eséllyel így asszociálnánk: Capestrano – Kapisztrán. Ha pedig Kapisztrán, akkor Kapisztrán tér, ha Kapisztrán tér, akkor Budavár, ahol Kapisztrán János szobra is áll, talapzatán ezzel a felirattal: „Nándor kőfalain megtörted a végveszedelmet, szent vezetőnk győzd meg mostani elleneink.”
Ki volt Kapisztrán Szent János, és személye hogyan vált Budavár és Capestrano testvértelepülési kapcsolatának alapjává? – sorozatunk (amelynek első két részében az angliai Marlow-t és a muravidéki Lendvát mutattuk be) legújabb részében erre adjuk meg a választ.
Giovanni de Capestrano 1386. június 24-én született a dél-itáliai Capestranóban. Jogot tanult, nagy karrier állt előtte. Perugiában volt bíró, ragyogó állása birtokában eljegyzett egy nápolyi grófi családból való leányt, ám ekkor fordulat következett be az életében.
A Perugia és Malatesta közti háborúban elfogták és börtönbe vetették. Megkísérelte a szökést, de ismét elfogták; ekkor változott meg a lelke úgy, hogy később a megtérését látta benne.
Teljesen szakított a világgal, felbontotta az eljegyzést, s 1416-ban belépett a ferences rendbe, mégpedig az akkor újonnan induló obszervánsok közé – olvasható a Magyar Kurír cikkében, amelyből az is kiderül, hogy Kapisztrán János pápai tanácsadó és pápai legátus is volt, a magyar rendek pedig 1452-ben hívták először Magyarországra igét hirdetni.
Kapisztránnak meggyőződése volt, és ennek a nemzetközi színtéren is hangot adott, hogy a török veszedelem árnyékában Magyarország megsegítésén múlik Európa és a kereszténység jövője.
Írt a burgundi fejedelemnek, a pápának és a császárnak, hogy késztessék összefogásra az uralkodókat, majd pedig elindult Magyarország felé. 1455 májusában Lendva közelében lépte át a határt, majd júliusban a győri országgyűlésen kapta meg III. Kallixtusz levelét, amelyben a pápa megbízta, hogy hirdesse meg a török elleni keresztes hadjáratot.
Valódi támogatást ehhez csak a magyar néptől és Hunyadi Jánostól kapott. A következő év júliusában, mikor már nyilvánvaló volt, hogy a szultán Nándorfehérvár felé közeledik, 60 ezres sereg gyűlt össze. Valamennyi katona Kapisztrán János gyújtó szava és hite hatására indult hadba. Fontos tudni, hogy Kapisztránt barátság kötötte Hunyadi Jánoshoz, aki a nándorfehérvári diadalból (1456. július 21–22) hadi téren, míg Kapisztrán a lelki támogatás útján játszott vezető szerepet.
Miután II. Mohamed Európa elleni támadása Nándorfehérvárnál összeomlott, a török Magyarországról is távol maradt még mintegy hetven évig. Kapisztrán és Hunyadi is a harcterek járványának, a pestisnek lett az áldozata még a nagy diadal évében.
Kapisztrán Szent János 1456. október 23-án, éppen 500 évvel az 1956-os forradalom kitörése előtt halt meg a Szerém vármegyei Újlakon található kolostorban. Itt is temették el, azonban sírhelyét 1717-ben feldúlták, testének nyoma veszett. 1690-ben avatták szentté.
Capestrano város polgármestere 1996-ban levélben kereste meg a Budavári Önkormányzatot, melyben javasolta testvérkapcsolat létesítését a két település között. A javaslat elfogadását követően 2001-ben a Nagy Gábor Tamás akkori polgármester által vezetett delegáció Capestranóban járt, ahol október 23-án együtt emlékeztek meg az 1956-os forradalomról és szabadságharcról, illetve Kapisztrán Szent János születésének 545. évfordulójáról.
Nyitókép: capestranodascoprire
Az erdélyi születésű magyar költő kulturális jelentőségét jól mutatja, hogy tavaly már a középszintű magyar érettségi műveltségi tesztjében is szerepelt tőle származó idézet. Az élete utolsó évtizedeiben itt a Tabánban, a Döbrentei tér szomszédságában otthonra talált költő igazi lokálpatriótaként élt. Kevesen tudják, de neki köszönhetjük a Mesemúzeumot, illetve Elek apó kútját is. Most a február hónapról írott költeményét mutatjuk be olvasóinknak.
Az igaz ugyan, hogy a tragikus sorsú magyar költő, Radnóti Miklós (1909-1944), sosem élt a Várban, azonban rengeteg szabadidőt töltött kedvesével, Fannival a budai Hegyvidéken. De Fifi és Mik - ahogyan egymást, illetve magukat becézték - számtalanszor megfordult itt, a Várnegyedben is. A 80 éve meggyilkolt, magát következetesen „magyar költőnek” nevező Radnóti a modern magyar költészet egyik legkiválóbb képviselője volt. Ezennel Február címmel megjelent költeményével köszöntjük a farsangi szezont
Csoóri Sándor 1930. február 3-án született egy zámolyi parasztcsalád gyermekeként. Csoóri ideológiákon átívelő, megrendítően őszinte és húsbavágóan szép költészete a XX. század utolsó harmadának egyik legeredetibb és legszebb művészi lenyomata. Azoknak, akik még sosem olvastak Csoóri-verset, meleg szívvel ajánljuk cikkünkben idézett költeményét. Az Új írás című folyóirat hasábjain 1966. május 5-én megjelent verse nem csak a költő, de a magyar irodalom egyik legszebb hazaszeretetről szóló verse is egyben.