Egy pap és a csillagok: Tittel Pál és a Gellérthegyi Csillagda története

Egy pap és a csillagok: Tittel Pál és a Gellérthegyi Csillagda története

239 éve ezen a napon született Tittel Pál római katolikus pap és tudós, aki annak a csillagvizsgálónak volt az első igazgatója, amely egykor a mai Citadella helyén állt, a Gellért-hegy tetején. 1830-ban a matematikusok közt elsőként őt sorolták be az újonnan létesült Tudós Társaság (Magyar Tudományos Akadémia) tagjai közé, halála másnapján Vörösmarty Mihály verssel búcsúzott tőle, 2003-ban pedig kisbolygót neveztek el róla.

A Gellért-hegy tetejénél komoly felújítási munkálatok zajlanak. Talán kevesen tudják, hogy a Duna látképe felett „őrködő” Citadella helyén állt egykor a Budai Csillagvizsgáló, amely egy római katolikus pap és elismert tudós, Tittel Pál irányítása alatt kezdte meg működését.

A Citadella a Várból, a Tóth Árpád sétányról nézve. Az erődítmény helyén állott egykor a Gellérthegyi Csillagda (Fotó: nagyonvar.hu)

Tittel Péter Pál 1784. június 28-án Pásztón született. Iskoláit itt, illetve Gyöngyösön, majd Kecskeméten végezte. Az 1800-ban belépett az egri kispapok közé, filozófiai és teológiai tanulmányait 1806-ban fejezte be – olvasható a tudós pap életét bemutató szócikkben a Wikipedián.

Tittel Pál

1810-től a bécsi obszervatóriumban naptárszámítási munkák végzése mellett csillagászati könyvek tanulmányozásával fejlesztette tudását, itt ismerte meg Carl Friedrich Gauss korszakalkotó munkáját az égitestek mozgásáról (Theoria motus corporum coelestium, 1808).

Gauss 1814-ben tanítványává fogadta Tittelt, aki 1815. október 23-án érkezett meg Göttingenbe és másfél évet töltött az ottani csillagvizsgáló igazgatója, a nagy tekintélyű tanítómestere mellett. Gauss ajánlólevelével később meglátogathatta a Párizsi Királyi Obszervatóriumot, Angliába utazva járt a Greenwich-i Királyi Csillagvizsgálóban is.  

Carl Friedrich Gauss Göttingenben

Tittel 1818-ban hozzáfogott az egri csillagda igazgatásához. Mivel közben azon kérését, hogy egri kanonok lehessen, sorra visszautasították, hat év után elhagyta Egert.

1824 szeptemberében Tittel Pált királyi határozattal nevezték ki a Gellérthegyi Csillagvizsgáló új igazgatójának. Mivel Tittel társasági ember volt, a Gellért-hegy a magyar szellemi élet kiválóságai rendszeres találkozóhelyévé vált.

1830-ban a matematikusok közt elsőként őt sorolták be az újonnan létesült Tudós Társaság (Magyar Tudományos Akadémia) tagjai közé. Az 1831-ben kitört kolerajárványban elkapta a kórt, amelybe augusztus 26-án belehalt.

Ő volt a Tudós Társaság első halottja. Vörösmarty Mihály 1831. augusztus 27-én írott, Tittel halálakor című versében így búcsúzott el tőle:

Téged, egek s csillagkoronák éjféli barátját,

A föld fellegein túl rideg ormi lakót,

Hogy közelebb jutnál, a csillagok ősura, téged

Tittel! ohajtásid tűzseregéhez emelt;

Ah de utánad gyász maradott. Most felmegy az útas,

S nem leli, melyet várt, lelke az égi gyönyört:

Puszta halommá lőn az imént meglelkesedett szirt,

S néma jegy a csillag, mely megyen orma fölött.

Budai Csillagvizsgáló (Uraniae, Gellérthegyi Csillagda, gellért-hegyi Egyetemi Csillagda) a magyar csillagászati tudomány történelmi obszervatóriuma, illetve épületegyütese volt, amely 1815 októberétől 1849 májusáig működött.

Az első budai csillagvizsgáló Weiss Ferenc budai csillagász vezetésével 1780-ban épült fel, azonban azt 1829-ben le kellett bontani, mert statikailag nem felelt meg az igényeknek. A tudományos munka elősegítésére több tervező közös terve alapján (köztük Pollack Mihály) a mai Citadella helyén 1815-ben épült fel az új és biztonságos Gellért-hegyi Csillagvizsgáló.
(Fotó: Wikipedia)
A „Csillagdát” három európai uralkodó I. Sándor orosz cár, I. Ferenc osztrák császár és magyar király és III. Frigyes Vilmos porosz király jelenlétében 1815-ben avatták fel, akik a napóleoni háborúkat lezáró Szent Szövetség megkötésére gyűltek össze, és utaztak Budára a létesítmény megnyitásra.

A számos létesítményből álló épületegyüttes az 1848–49-es szabadságharc idején súlyosan megsérült. A Bach-korszakban a felépítendő Citadella helyét a romos Csillagda és a körülötte lévő virág- és szőlőskertek területén jelölték ki. Az elpusztult csillagvizsgálót 1852-ben a hatalom jogilag is megszüntette, épületének maradványait – amely köré felépült a Citadella – 1867-ben végleg lebontották.

Érdekesség, hogy a Sárneczky Krisztián és Sipőcz Brigitta által 2003. augusztus 26-án felfedezett kisbolygó a magyar csillagászat úttörőjének nevét – Tittel (2003 QW68) – viseli. Mint azt a HVG megírta, a 4-5 kilométer átmérőjű égitestet, amely 5,57 év alatt kerüli meg a Napot, Tittel Pál halálának 172. évfordulóján észlelték először.

Nyitókép: Wikipedia

Ma 200 éve született Jókai, holnap különleges irodalmi est lesz a Budai Várban
Ma 200 éve született Jókai, holnap különleges irodalmi est lesz a Budai Várban

Éppen ma 200 éve született Jókai Mór, a magyar romantikus irodalom írófejedelme. Az író születésének bicentenáriumának alkalmából rendhagyó Jókai-esten vehetünk részt a Budavári Palotanegyedben. Jókai regényeiben számtalanszor szerepel helyszínként a Vár. Az író azonban nem csak a Budai Várhoz, hanem a budai hegyvidékhez is ezer szállal kötődött, hiszen egészen a második világháborúban történő lerombolásáig itt állt kora egyik fontos irodalmi zarándokhelye, a Jókai-villa. A kerek évforduló kapcsán szervezett irodalmi estet a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyszínén, a Karakas Pasa tornyában tartják, ahol talán a gasztronómia is nagyobb szerepet kap, mint más rendezvényeken.

1867-ben ezen a napon jött létre a kiegyezés, s született meg az Osztrák-Magyar Monarchia
1867-ben ezen a napon jött létre a kiegyezés, s született meg az Osztrák-Magyar Monarchia

1867-ben éppen ezen a napon, vagyis február 17-én kelt kinevezésében kérte fel Deák Ferenc javaslatára magyar miniszterelnöknek I. Ferenc József osztrák császár gróf Andrássy Gyulát, magyar politikust. Ezzel gyakorlatilag létrejött az Osztrák–Magyar Monarchia, mely korszakot - annak államszerkezetére utalva – ma is dualizmusnak nevezzük, s amely a modern magyar állam fundamentumaként szolgált.

„A hideg gépfegyverekkel lövi a várost” – Márai és a február
„A hideg gépfegyverekkel lövi a várost” – Márai és a február

1938-ban jelent meg a Mikó utca-Logodi utca sarokházában élő író, Márai Sándor (1900-1989) A négy évszak című kötete, amely részben az öt évvel később kiadott Füves könyv előzményének tekinthető. Ekkor sem volt meleg februárban, de két év múlva, 1940-ben éppen ezen a napon, február 16-án Miskolc Görömbölytapolca városrészében -35 fokot mutattak a hőmérők. Az említett gyűjteményből idézzük most Márai három különleges, február kapcsán megfogalmazott lakonikus írását, amelyek elvezetnek bennünket az irodalom hőmérsékletéhez, egy könnycsepp nagyságú tócsához és a jégeprekhez is – természetesen az egyik utolsó magyar "polgár" mindig különleges és élvezetes egyedi stílusában.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.