Dutka Ákos is a Várhegy szerelmese volt

Dutka Ákos is a Várhegy szerelmese volt

A nagyváradi születésű, méltatlanul elfeledett költőt is megihlette a Várhegy. Máriaremetei otthonából kimozdulva sokszor itt merengett hosszú sétái közben hazánk és nemzetünk múltjáról, jelenéről. Egy ilyen alkalom ihlette egyik gyönyörű versét is.

Dutka Ákos (1881-1972) a múlt század első felének egyik legígéretesebb és legtehetségesebb magyar költője volt. A nagyváradi születésű művész jól ismerte Ady Endrét, annak fegyvertársa volt és Juhász Gyulához is erős barátság kötötte. A nagyváradi irodalmi élet lankadatlan szervezőjeként meggyőződéses pacifista volt, aki később a németek bevonulásakor megtagadta azt, hogy Hitlerről dicsőitő verset írjon. Ezt követően sokáig visszavonultan élt és kiköltözött Máriaremetére, ahol egészen 1972-ben bekövetkezett haláláig élt, azonban szívesen időzött, sokat sétált a Várhegyen. Az Irodalmi Újság 1954. június 19-i számában Ruffy Péter idézte fel az akkor már éppen ötven éve első verseskötetét publikáló Dutka Ákost, aki a modern magyar költészet nyitányának tekinthető A Holnap című antológia egyik szerzője is volt Ady Endre, Babits Mihály, Juhász Gyula, Balázs Béla, Emőd Tamás és Miklós Jutka mellett.

Dutka Ákos 1881. szeptember 11-én született, Nagyváradon. Ő tehát a hét Holnapos között az egyetlen, aki a Körösparti Párizsban látta meg a napvilágot. Ady érmindszenti, Babits szekszárdi, Balázs és Juhász szegedi, Ernőd berekböszörményi, Miklós Jutka berettyóújfalui. Micsoda nagyszerű olvasztótégelyben kerültek össze!

- írta Dalos László a Lyukasóra 2006. szeptemberi számában megjelent cikkében.

Dutka Ákos

Az 1954-ben már utolsó élő „holnaposként” köszöntött költő legújabb versét is közölte az Irodalmi Újság, amely költemény éppen a Várhegyet idézi fel.

Ha a kellemes, enyhe sugarú, koratavaszi napsütés budavári barangolásokhoz hozna kedvet, akkor töltekezzünk a várhegyi séták előtt vagy közben Dutka Ákos soraival.

Dutka Ákos: Tavaszi séta Várhegyen

Harminc tavaszt éltem itt e fákkal

Harminc tavaszt e vedlett Várhegyen

Vitázva mindig sorssal és baráttal

Meg ne törjön semmi. Hitem friss legyen

S minden virággal újuló tavaszbanhirdessem,

hogy ész, erő, s oly szent akarat

megtart bennünket magyarnak a bajban

S Buda kövéből raksz még új falat...

Múljon csak le forma és hazugság

Mint most lefoszlott rólunk, a Barokk

Mit cifra gőggel hivalkodó újság

könnyelmű kedvében felibénk rakott.

Hányszor döbbent elibém a kertben

A Bourbon fattyú roppant orclován

.Szemembe köpve: Nézz a messzeségbe.

Ez a Duna síkja: Hódolt tartomány!

Ez a barokk múljon, vesszen innen,

Buda kövén se maradjon homály.

De mit tehet e kor helyére híven?

Csak nem ezt a délre néző szomorú Kodályt?

A múlt hibáit e szörny nem takarja.

Nem ezt súgja itt régi bástyarés

Itt kérdezni fog a jövendő magyarja:

Ez bomba raktár nem szentségtörés?

Megkérdi majd minden nemzedék is

Hol a ház, mit első Országépítőnk lakott,

Milyen volt? — Hisz beszélhet a kő is —

Hol a Corvinus, Bécsverő Mátyás Ur lakott.

Egy homlokzat a Béla otthonából

S Mátyás házából egy merész torony

Beszélne itt a múltak távolábó

lMi volt a magyarnak e múló hegyorom.

Tavasz van. Zölden újul hát a Vár is

Tudatlan, mélán és tanácstalan,

Babrálnak rajta, tévelyegve máris.

E törmeléknek vájjon mi értelme van?

Pedig lehetne mély. A mosolygó Budából

Áradhatna szózat, mely hittel repül

Sok béke század szent, merész faláról

Új idők hitével áll már rendületlenül.

1954 május.

Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket
Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket

Volt, aki a házsártos felesége elől menekült rendszerint a Hatvany-palotába és volt olyan, akinek az esküvőjét, de még a nászútját is Hatvany Lajos, a baráti körben csak Lacinak hívott báró állta. És persze rengetegen kaptak tőle rendszeres pénzjuttatásokat, pontosabban renumerációt ahogyan a fizetéskiegészítést akkoriban hívták, de volt olyan is, aki csak cipőt akart magának télire. Néhány önkényesen kiragadott példán keresztül mutatjuk be, hogy hogyan adakozott a valaha élt legnagyobb magyar mecénás.

A költészet napján nem feledkezhetünk meg a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénásáról sem!
A költészet napján nem feledkezhetünk meg a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénásáról sem!

A Budai Vár egykori lakója, báró Hatvany Lajos (1880-1961), a XX. század legjelentősebb irodalmi folyóiratának, a Nyugatnak az alapítója, a magyar költők és írók első számú finanszírozója volt, aki itt is élt a Várnegyedben, először egy Tárnok utcai, majd egy Bécsi kapu téri palotában. Testvére pedig, a világhírű műgyűjtő, a műpártoló Hatvany Ferenc (1881–1958), a Lónyai-Hatvany villa egykori lakója volt, aki a magyar képzőművészeket, festőket patronálta.

Lola, avagy a nő az író mellett és mögött
Lola, avagy a nő az író mellett és mögött

Idén, a magyar költészet napján ünnepeljük majd a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulóját. Márai sikerei mögött állt azonban egy nő, akiről méltatlanul kevés szót ejtünk, pedig nélküle és önfeláldozása nélkül Márai Sándor biztosan nem ugyanaz az író lenne, akinek ma ismerjük. Lola életfilozófiáját mi sem jellemzi jobban, mint férje kapcsán megfogalmazott naplóbejegyzése „én nem akarok mást, mint amit Ő akar”. „Cherchez la femme”, avagy „keresd a nőt” szól a francia mondás és mi most közösen meg is találjuk Márai mellett és mögött.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.