Budavári iskolák: A Toldy Ferenc Gimnázium (3. rész) - Videóval!
A Várnegyed neves gimnáziumait bemutató filmsorozatunk legújabb, befejező részében a hazai középfokú oktatás élvonalába tartozó Toldy Ferenc Gimnáziumba kalauzoljuk el a nézőket. Az oktatók és az itt végzett diákok névsora is patinás, de a gazdag múlt és kulturális örökség mellett tekintélyt parancsol magának az iskola épülete is, amelyet a pincétől a Huszár-toronyig bejártunk.
A Nagyonvár ötlete már megfogant, de a portál még nem indult útjára, amikor felvettük a kapcsolatot a Várnegyed patinás gimnáziumainak vezetésével, hogy egy-egy kisfilmben mutassuk be a közönségnek iskolájuk érdekes, izgalmas történetét. Így készült el már tavaly ősz elején a Toldyról szóló háromrészes videóriportunk, amelynek harmadik részéből (az 1. rész és a 2. rész elérhető a linkekre kattintva) megtudhatjuk, melyik Kossuth-díjas színész véste becenevét az épület falába, hogy száz éve miért zengte be egy lövés fél Budapestet, amelyet naponta adtak le az iskola fizikaszertárának ablakából, de megmutatjuk a csodálatos panorámát is, ami a Huszár-toronyba felmászva tárult stábunk elé.
Az egykor a Várkerületben élő és alkotó Gyurkovics Tibor (1931–2008) Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, író, nem mellesleg Budavár díszpolgára több mint másfél évtizede éppen ezen a napon hagyta itt a földi világot. Rá emlékezünk.
1894. december 17-én jelent meg először a Herczeg Ferenc által szerkesztett Új idők, amely a legnagyobb szépirodalmi hetilappá vált. A lap szellemisége elsősorban a két világháború között uralkodó reformkonzervatív irodalmi törekvéseknek felelt meg, azonban a szerkesztőség ajtaja minden tehetség előtt nyitva állt Márai Sándortól Szabó Magdán át egészen Radnóti Miklósig.
A több mint hétmillió főt számláló sztálini Vörös Hadsereg 1944. végére nem csak a Szovjetunió területeit foglalta vissza, de megindult a vele hadban álló német szövetséges államok területeinek meghódítására, így többek között Magyarországra is. Ennek hatására 1944. decemberében megkezdődött az állami vagyon nyugatra szállítása, s mire a szovjet csapatok elérték a fővárost, hazánk nemzeti kincsei már egy felső-ausztriai falu kolostorának kriptájában lapultak.