„Buda eliberata” - Budavár visszafoglalásának emlékei a Várban
Mint ahogyan azt korábbi cikkeinkből is kiderült a Budai Várban számos szobor, dombormű és emléktábla őrzi annak emlékét, hogy XI. Ince pápa 1684-ben létrehozott törökellenes szövetsége legyőzte a Budát megszálló török csapatokat. A Szent Liga csapatainak győzelmének híre egész Európán örömhírként söpört végig, a Várban sétálva pedig azzal szembesülhet a szemfüles látogató, hogy számos memento őrzi az egykori diadal emlékét. Rögtön az északi oldalon találunk néhány érdekes emléket. Itt van például a hajdúk hősies helytállásának emlékét őrző dombormű, valamint még számos más különleges emlék, de nézzék csak, beszéljenek a képek!
Az egykor a Várkerületben élő és alkotó Gyurkovics Tibor (1931–2008) Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, író, nem mellesleg Budavár díszpolgára több mint másfél évtizede éppen ezen a napon hagyta itt a földi világot. Rá emlékezünk.
1894. december 17-én jelent meg először a Herczeg Ferenc által szerkesztett Új idők, amely a legnagyobb szépirodalmi hetilappá vált. A lap szellemisége elsősorban a két világháború között uralkodó reformkonzervatív irodalmi törekvéseknek felelt meg, azonban a szerkesztőség ajtaja minden tehetség előtt nyitva állt Márai Sándortól Szabó Magdán át egészen Radnóti Miklósig.
A több mint hétmillió főt számláló sztálini Vörös Hadsereg 1944. végére nem csak a Szovjetunió területeit foglalta vissza, de megindult a vele hadban álló német szövetséges államok területeinek meghódítására, így többek között Magyarországra is. Ennek hatására 1944. decemberében megkezdődött az állami vagyon nyugatra szállítása, s mire a szovjet csapatok elérték a fővárost, hazánk nemzeti kincsei már egy felső-ausztriai falu kolostorának kriptájában lapultak.