Ajtók Szent István intelmeihez - videó

Ajtók Szent István intelmeihez - videó

A Szent István-terem előterében megtekinthető kiállítás államalapító királyunk fiához, Imre herceghez írt intelmeit jeleníti meg a kortárs művészet segítségével ragaszkodva a tradíciókhoz, mégis a legmodernebb eszközökkel.

Havadtőy Sámuel, vagy ahogyan a világ művészvilágában ismerik Sam Havadtoy 1952-ben született Londonba emigrált magyar szülők gyermekeként az angol fővárosban, azonban 1956-ban őszén szüleivel Magyarországon ragadtak és csak 1971-ben sikerült újra disszidálnia.

A művészeti installáció egy része (Fotó: nagyonvar.hu)

Havadtőy végül New Yorkban telepedett le, ahol az 1980-as évektől a legkiválóbb művészekkel dolgozott együtt, illetve került barátságba, így például a pop-art császárával, Andy Warhollal vagy éppen George Condóval, Yoko Onóval pedig két évtizeden keresztül éltek élettársi kapcsolatban. A rendszerváltás után, 1992-ben alapította meg a Galéria 56-ot a magyar fővárosban.

Királyi üzenet nekünk, az utókornak (Fotó: nagyonvar.hu)

A Szent István-teremhez tartozó Havadtőy-kiállítás átfogó módon jeleníti meg Szent István életművét, benne az Intelmeket. Havadtőy Sámuel Nyugati bejárat című installációja a Szent István-terem előtt egy komplex, a kiállításra született munka, amely tíz kapun jeleníti meg a tíz intelmet, amelyeket a művész fontosnak tartott kiemelni a Szent Imre hercegnek írt atyai és uralkodói jó tanácsokból. A Havadtőy Sámuel munkájához készült kisfilmben tíz kiemelkedő személyiség szerepel. És hogy kik azok az az alábbi werkfilmből kiderül:

Azt viszont, hogy mit mondtak, csak a tárlat megtekintésével tudhatja meg a nagyérdemű. A kiállításról az alkotó gondolatait itt pedig tekinthetjük meg:

Így ünnepelték a magyarok Sissit Erzsébet-napon!
Így ünnepelték a magyarok Sissit Erzsébet-napon!

Az Erzsébet név nem véletlenül ennyire népszerű Magyarországon. Az Erzsébet-kultusznak elég nagy szerepe volt abban, hogy a leghíresebb Erzsébetről nem csak városrészt, dunai hidat és teret neveztek el a fővárosban, de sok magyar számára a névválasztásban is jelentős szerepet játszott. November 19-én ünnepeljük az Erzsébeteket!

A 175 éves Lánchídról és annak kőoroszlánjainak anekdotájáról is mesél Csorba László, történész - videó!
A 175 éves Lánchídról és annak kőoroszlánjainak anekdotájáról is mesél Csorba László, történész - videó!

A napokban lesz 175 éve annak, hogy felavatták a Széchenyi lánchidat. 1849-ben, éppen a hídépítést finanszírozó bankár, báró Sina György (1783-1856) születésnapján, vagyis november 20-án adták át az azóta a magyar főváros egyik jelképévé vált Lánchidat. Dr. Csorba László, a BTM Vármúzeum főigazgatója Budapest egyik legnépszerűbb építményének történetéről mesél a múzeum legújabb videójában. Íme!

Édes Bécs, még édesebb Budapest avagy a Monarchia leghíresebb cukrászdái és süteményei
Édes Bécs, még édesebb Budapest avagy a Monarchia leghíresebb cukrászdái és süteményei

Az 1867. évi kiegyezéssel létrejött Osztrák-Magyar Monarchia égisze alatt Magyarország egész eddig történetének egyik legvirágzóbb korszakát élte. Ebben az időben épültek fel Pest és Buda emblematikus középületei, a városképet meghatározó bérházai, gyönyörű hídjai, s pazar villái; egy szó, mint száz: ekkor vált világvárossá a magyar főváros. A Béccsel versenyre kelt Pest-Buda olyan urbanisztikai fejlődésen indult el, s ment keresztül a dualizmus néhány évtizedes időszakában, ami után azóta is csak áhítozunk. Az európai nagyvárossá avanzsált Budapesten megjelentek – részben bécsi mintára – az elegáns cukrászdák, kávéházak, éttermek, mindez ötvözve az osztrákok konyhaművészeténél jóval sokszínűbb magyar gasztronómiai kultúrával. Cikkünkben elsősorban a Monarchia legfontosabb cukrászdáit, s azok békebeli süteményeit mutatjuk be röviden.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.