A krisztinavárosi festőművész, akit Picasso barbár zseninek nevezett

A krisztinavárosi festőművész, akit Picasso barbár zseninek nevezett

Ide a Déli pályaudvar melletti krisztinavárosi Pálya utcai házba született Novák Vilmos néven 1894-ben, éppen 130 évvel ezelőtt. A család később átköltözött a közeli Pauler utcába, majd az ifjú festő itt a Várdombon található Budai Főreálban, a későbbi Toldy Ferenc Gimnáziumban érettségizett 1912 tavaszán. 1913-ban a lapok már Aba-Novák Vilmos néven említik, mint a Képzőművészeti Főiskola tehetséges növendékét egy kiállítás kapcsán.

A gyerekeknél a pályaválasztás többnyire az omnibuszkocsisnál kezdődik. Így nálam is. Azután festő akartam lenni, szüleimnek egész legutóbbi évekig tartó heves ellenzése dacára

– írta naplójában.

A Toldy később is büszkén említette meg a híres festővé lett tanítványai között, mint például Benkhard Ágost (1882-1961), Csók István (1865-1961), Feszty Árpád (1856-1914) és Tölgyesy Artúr mellett Aba-Novák Vilmost (1894-1941) is. Sőt, 1917-es értesítőjükben még front szolgálatáról is megemlékeztek, ekképpen:

Aba Novák Vilmos (ér. 1912.), a 29. h. gy.e. hdja, az északi harctéren küzdött. I. oszt. ez. vit. érem.

1915-ben a fronton lövési sérülést szerzett, amely miatt jobb keze lebénult, de az orvosi tanácsok helyett trenírozta sebesült kezét és meggyógyult.  

A szegedi Hősök kapuja, amelynek freskójáét a háborút megjárt Aba-Novák Vilmos festette (Fotó: Wikipédia)

A Novák-család a Pálya utca 4. számú házban lakott, 1898-ban költöztek át az ugyancsak krisztinavárosi Pauler utca 15-be, majd később a Logodi utca 61-ben laktak. A festő felnőtt korában sem igazán tudott hosszabb ideig elszakadni az I. kerülettől, ugyan 1924-1927 között a Zugligetben élt és dolgozott. de 1932-1939 között - legjelentősebb művészi periódusában - itt élt szülei egykori a Zsolt utca- Derék utca sarkán található lakásában feleségével, a tősgyökeres tabáni családból származó, Vulkovics Katalinnal (1896-1959) és kislányával. A helytörténetet viszontagságosságát, illetve a háború lokális pusztítását jól érzékelteti, hogy a felsorolt lakóhelyek közül ma már csak a Zsolt utcai ház áll.

Emléktábla a Zsolt utca-Derék utca sarkán álló lakóház falán (Fotó: NagyonVár)

Gyermekük, Aba-Novák Judit (1928-2003) a közeli Baár-Madasba járt gimnáziumba, ő szintén Budán élt, először a Felső Zöldmáli út 90., majd - mint neves művészettörténész - a Pasaréti út 60. szám alatt.

A művész Olasz kikötő című festménye 1930-ból (Fotó: kieselbach.hu)

Aba-Novák Vilmos 1912–14 között végzett a József Nádor Műegyetem (később Képzőművészeti Főiskola) rajztanárképző szakán Révész Imre (1859-1945) tanítványaként. 1913-ban ösztöndíjasként a szolnoki művésztelepen Fényes Adolf (1867-1945) segítette művészi fejlődését. Egy ideig a híres avantgárd festőművész, Berény Róbert (1887-1953) kvázi-tanítványaként annak budapesti Városmajor utcai műtermében dolgozott. 1922-ben nyílt meg első önálló grafikusi kiállítása az Ernst Galériában, majd rá két évre ugyancsak itt mutatta be először festményeit a nagyközönségnek. Korán kialakult senkihez sem hasonló, egyedi festői stílusa, amely valahol a modern expresszionizmus és az olasz neoklasszicista irányzat, az úgynevezett novecento határain egyensúlyozott, ez a különleges, nem mindennapi, olykor már-már extrémbe hajló látásmód adja művészetének sajátosságát, életműve leglényegét. 1939-től a Képzőművészeti Főiskola tanárává nevezték ki.

Aba-Novák Vilmos Laura kék kalappal című festménye (Fotó: artnet.com)

Érdekes, a cikk címében is utalást érdemlő anekdota róla, hogy az 1937. évi Párizsi Világkiállításon bemutatott, egyébként Nagydíjat jelentő alkotását, a magyar pavilon - egyébként a magyar és a francia történelem legjelentősebb kapcsolódási pontjait - megörökítő monumentális pannóját meglátva a világhírű spanyol avantgárd festő, Pablo Picasso (1881-1973) a ekképpen kiáltott fel:

"Ki ez a barbár zseni?"

Aba-Novák kapcsán 1940-ben a lapok már betegségéről írnak, végül Budapesten halt meg gyomorrákban 1941. szeptember 29-én.

A magyar képzőművészetnek nagy gyásza van: Aba Novák Vilmos, a kiváló festőművész hétfőn délután meghalt Budapesten. Egyik vezető alakja volt a magyar és európai szellemű, korszerű formanyelven munkálkodó festészetnek. A háború után alakult ki erőteljes művészi egyénisége, amelyben a valóság jelenségeit átíró, gazdag képzeleterő párosodott tökéletes tudással. Nagy lendülettel előtörő tehetsége, amely fiatal mestereink élére vitte nemcsak idehaza, hanem külföldön is nagy sikereket hozott nevének és a magyar képzőművészetnek. Aba Novák negyvennyolc éves korában távozott az élők sorából. Budapesti születésű volt s a Képzőművészeti Főiskoláról került a harctérre, ahol négy évig teljesített szolgálatot. A világháború után a Római Magyar Művészeti Akadémián tökéletesítette tudását. Képet vett tőle a római Modern Képtár, első díjat nyert az 1932. olaszországi nemzetközi egyházművészeti kiállításon s itthon megnyerte a Ferencz József - díjat. Mussolini is vásárolt tőle grafikai művet. Számos képe és grafikai munkája van a Szépművészeti Múzeumban és a Fővárosi Képtárban. Szegeden a Szent Demeter templomban, Jászszentandráson és Székesfehérváron nagyszabású falfestmények őrzik művészetét. Gyomorrák végzett vele budai villájában, ahol a műterme is volt. A magyar művésztársadalomban osztatlan nagy részvétet keltett halála.

- olvasható a Függetlenség című újság 1941. szeptember 30-i lapszámának hasábjain halálhíre, illetve nekrológja.

Festményeinek jelentős része a Magyar Nemzeti Galériában található, a fenti anekdota miatt is elhíresült monumentális pannója a székesfehérvári Csók István Képtárba került.

Az 1937. évi Párizsi Világkiállítás Grand Prix-t érdemlő pannója (Fotó: kieselbach.hu)
Az utolsó aranyágacska - 1301-ben ezen a napon halt ki az Árpád-ház Budán, a Várban
Az utolsó aranyágacska - 1301-ben ezen a napon halt ki az Árpád-ház Budán, a Várban

Az utolsó Árpád-házi uralkodónkat, III. Andrást (1265-1301) 1290. július 23-án, alig 25 évesen koronázták királlyá. A korábban törvénytelen születésűnek bélyegzett, majd később mégis királyi hercegként nevelt, s trónra emelt uralkodó mindent elkövetett az ország békéjének megteremtéséért, hatalma megszilárdításáért. Hirtelen halála itt, Budaváron történt, s végső nyugalomra is ide helyezték.

Félezredéves királyi frigy: éppen a mai napon tartották a lakodalmat a Várban
Félezredéves királyi frigy: éppen a mai napon tartották a lakodalmat a Várban

II. Lajost még apjának, II.Ulászlónak (1456-1516) dinasztiaépítésének jegyében koronázták magyar királlyá két éves korában, s ekkor már megkötötték a Habsburg-Jagelló házassági szerződést is, amelynek értelmében a Brüsszelben 1505. szeptember 17.-én - I. Fülöp kasztíliai király, valamint Kasztíliai (Őrült) Johanna gyermekeként - megszületett Ausztriai Mária volt az ifjú király jövendőbelije. 1522. január 13-án, tehát több mint egy félévezreddel ezelőtt éppen ezen napon a két fiatal oltár elé állt Budán, s frigyüket királyi lakodalommal ünnepelték meg.

Miben látta az élet értelmét Márai Sándor? Egy januári írásában árulta el titkát…
Miben látta az élet értelmét Márai Sándor? Egy januári írásában árulta el titkát…

1938-ban jelent meg a Mikó utca-Logodi utca sarokházában élő író, Márai Sándor (1900-1989) A négy évszak című kötete, amely részben az öt évvel később kiadott Füves könyv előzményének tekinthető. A prózai epigrammákat, sztoikus bölcsességeket, lakonikus gondolatokat csokorba szedő gyűjtemény lírikus hangvétele prózaversekké hajlítják a költői igényességgel, mégis rím nélküli, de abszolút hallással megkomponált mondatokat. Ebből idézzük most Márai különleges, január kapcsán megfogalmazott gondolatait, amelyek elvezetnek bennünket az író legmélyebb, lételméleti fejtegetéseihez, amelyben arra próbál választ találni és adni, hogy mi az élet értelme.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.