A budai várpalota építész-krónikása, Lux Kálmán

A budai várpalota építész-krónikása, Lux Kálmán

A XX. századi magyar építészet, műemlékvédelem, illetve műemlék-rekonstrukció kimagasló alakja éppen 145 éve látta meg a napvilágot. Lux Kálmán munkásságának egy jelentős része a mai Budavári Palotanegyedhez kapcsolódik. Rá emlékezünk.

Lux Kálmán 1880. február 14-én, Bálint-napon született a Zólyom vármegyei Bikáson. a Besztercebányai Evangélikus Algimnáziumban tanult, majd a Katolikus Főgimnáziumban érettségizett, majd a budapesti Királyi József Műegyetem építészmérnöki karán folytatta tanulmányait Steindl Imre és Möller István tanítványaként.

Utóbbi ajánlására kerül be a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet tagjai közé, ez derül ki az 1902-es évkönyvből:

Lux Kálmán építész, ajánlja Möller István.

Részt vett az erdélyi Vajdahunyad vár, illetve a tordai fejedelmi palota rekonstrukciójában. Tudományos tevékenységének köszönhetően a Műegyetem középkori építészeti tanszékének magántanára és adjunktusa lett. 1905-ben pedig azt olvashatjuk az augusztus 17-én megjelent Hevesvármegyei Hírlap hasábjain, hogy:

Lux Kálmán okl. építész eljegyezte Wind István építész-mérnök leányát, Ilonkát.

Akit 1906. június 5-én feleségül is vett. Az elkövetkező években számtalan pályázatot, díjat nyert munkáival, műépítész karrierje gyakorlatilag szárnyalt. Erről tesz tanúbizonyságot az 1913. júliusában megjelent hír, miszerint:

Lux Kálmánnak, a Műemlékek országos bizottsága tagjának és ezen bizottságnál alkalmazott építésznek, az építészet terén szerzett érdemei elismeréséül a Ferenc József-rend lovagkeresztjét.

Lux Kálmán 1900 körül (Fotó: Lymbus/Lux Kálmán hagyaték/Itsz_K1954-17)

A tanácsköztársaság alatt Lukács György népbiztos a Műemlék Bizottság vezető tisztviselőjének „az Orsz. Hivatal ügyvivő építészévé” nevezték ki, amiért később sokáig mellőzték.

A szovjet korszakra vonatkozó igazolások folytatásaként a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet Tanácsa (…) Lux Kálmánténykedését rosszalja és tagsági jogait egy évre felfüggeszti

- írták meg az Építő Ipar - Építő Művészet, 1920. június 15-i számában.

Ekkor visszavonultan magánépítészként számos bérházat, középületet tervezett, illetve ekkoriban dolgozta ki a középkori Budavárra vonatkozó rekonstrukciós tervét is, amelyet a szerző 1920-ban, magánkiadásban kiadott könyv formájában is megjelentetett A budai várpalota Mátyás király korában címmel.

Lux könyvében a középkori Budavár rekonstruálása
Esemény a magyar könyvpiacon, a szakirodalomban, s a legkényesebb bibliophileknek egyaránt dr. LuxKálmánkönyve. Mennyi szeretet, rajongás, abszolút tudományos vértezet a tárgyával szemben, s emellett mennyi művészi készség reprodukcióiban, s lüktető hazafiság minden sorában! Nem tudjuk, hogy a tudóst vagy a művet értékeljük-e benne magasabban, de az tény, hogy a tudós , művészt egyaránt túlszárnyalta benne az igazi magyar lel" a magyar szív sugalma, ereje s áldozatkész fanatizmusa.

- írják a korabeli 1921-ben megjelent kritikában.

Szintén Lux budavári monográfiájának egy rajza

Mátyás korából származik a Dózsa György téren ma is megtalálható oszlop is, amelyet 1926-ban állítottak emlékül az akkori ásatások egyik látványos régészeti leleteként. A korabeli sajtó így számolt be az 1925. decemberi régészeti felfedezésről:

Mátyás király palotájának pompás maradványaira bukkantak Budán. A Váralja utcai szenzációs leletek — Az Aula marmorea és a híres szökőkút részei — Vörös és fehér márványalkotások épületkövek gyanánt a falban — Mátyás Király Emlékmúzeum a királyi várpalotában. Engedélyt kérnek a kormányzótól, hogy ásatásokat végezhessenek a Várkertben. A Szarvas tér közelében levő Váralja utcában vízvezetéki munkálatok új csőhálózat elhelyezését tették szükségessé. Két-három méter mélységben váratlanul nagy akadályba ütközött a munkások csákánya. Nyolcvan centiméter átmérőjű, csiszolt és fényezett óriási gránitkőoszloptörzs került napvilágra, mire a további munkálatokat beszüntették mindaddig, míg dr. Lux Kálmán, Mátyás király Budavárának legalaposabb ismerője, Budapest régiségeinek leglelkesebb kutatója ki nem szállt a helyszínre. Dr. Lux helyszíni mérései nyomban megállapították, hogy az oszlop eredeti magassága igen tekintélyes volt. Szerinte kétségkívül töredéke a Bonfini által fellengős szavakkal megénekelt Aula marmoreanak, Mátyás király várkertje híres márványpalotájának, amelynek négy jellegzetes sarokoszlopa még a török időkből való budai városképeken is megvan: a Várhegynek nyugati lábánál, nem messze a mostani lelet helyétől, ahova a feltalált rész kétségkívül építőanyag gyanánt került a törökök várbástyát erősítő munkálatai alkalmával. Igen valószínűnek tartom, hogy e márványpalotának megalkotója Chimenti Camiccio volt. Róla jegyezte fel Vasari hogy Hollós Mátyás király szolgálatában épített számára palotákat, kerteket, kutakat, kerti mulatóházakat díszítményekkel vésésekkel, szobrászati erkélyekkel s hasonló dolgokkal, melyeket nagy szorgalommal végzett Baccio Cellini, aki munkatársa volt Budán. Az ásatás most már dr. Lux személyes felügyelete mellett folyt tovább. (…) Dr. Lux Kálmán jelentést terjesztett a kormányzóhoz, amelyben engedélyt kér az ásatások folytatására a Várkertben. A 35 méter mázsányi oszloptörzs kivételével a többi leletek immár a Székesfővárosi Múzeumban vannak. Dr Luxnak azonban az a terve, hogy a királyi vár egyik szép termébe összegyűjtse mindazon ma elszórtan levő kőemlékeket, amelyeknek Mátyás király palotájából való eredete kétségtelen. A felvetett eszmét oly szépnek tartom, hogy e téren továbbmegyek. Úgy vélem, hogy a nagy magyar renaissance királynak emlékét a királyi Várpalotában egy nagyszabású »Mátyás Király Emlékmúzeummal kellene megörökíteni. Benne összegyűjteni mindent, ami Hollós Mátyás királyra emlékeztet: összes birtokunkban levő Korvináit, képmásait, érmeit, fenkölt egyéniségét dicsőítő újabbkori szobrászati és festői alkotásokat, egyszóval mindent, ami az ő szelleme és nagy lelke ma is ható varázsának köszöni létét.

A Pesti Napló, 1925. december 3-i számában megjelent fotó a Lux-családról és a leletről

Tudása, illetve tehetsége, valamint a kormányzónál tett személyes látogatása után csakhamar visszaemelte műépítészi rangjára, s az általa magas szinten művelt műemlékvédelmi területre, többek között neki köszönhetjük például a gellérthegyi sziklakápolna rekonstrukciós munkálatait, a Halászbástya alatt elhelyezkedő – kolozsvári mintára felállított - Szent György-szobor robusztus talapzatát, valamint a középkori királyi palota feltárásán, rekonstruálásán és helyreállításán is. Nem mellesleg az ő tervei szerint épült a lillafüredi palotaszálló 1925–1928 között. A Magyar királyi József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem magántanáraként, illetve 1935-től a Műemlékek Országos Bizottságának műszaki főtanácsosaként dolgozott, s számtalan építészeti feltárásban és rekonstrukcióban vett részt országszerte, amelyek egy részéről könyvet is írt.

Fia, Lux Géza (1910-1945) 1933-tól szintén építészmérnökként tevékenykedett, s 1935-től a Műegyetem középkori építészeti tanszékének adjunktusaként – édesapjához hasonlóan -  a középkori magyar építészet kutatásával foglalkozott. 1945-ben légitámadás áldozataként halt meg.

1948-ban újra megnősült Horváth Katalint vette feleségül, akitől Ilona nevű kislánya született. A háború utáni rezsimben is ügyesen mozgó építészt

Elhunyt dr. Lux Kálmánaranyokleveles mérnök Dr. Lux Kálmán, műegyetemi rendkívüli tanár, azaranyokleveles mérnökök volt elnöke, a Tanácsköztársaság alatt az Országos Műemlék Hivatal igazgatója, az esztergomi, fehérvári és budai ásatások vezetője, európai hírű restaurátor elhunyt. Temetése szombat délután 2 órakor lesz a Rákoskeresztúri temetőben. (MTI)

- közölte halálhírét a Népszabadság, 1961. december 22-én.

Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket
Fizetett nászút, pénzadomány és dedikált ágynemű a vendégszobában - így segítette a legnagyobb magyar mecénás a költőket

Volt, aki a házsártos felesége elől menekült rendszerint a Hatvany-palotába és volt olyan, akinek az esküvőjét, de még a nászútját is Hatvany Lajos, a baráti körben csak Lacinak hívott báró állta. És persze rengetegen kaptak tőle rendszeres pénzjuttatásokat, pontosabban renumerációt ahogyan a fizetéskiegészítést akkoriban hívták, de volt olyan is, aki csak cipőt akart magának télire. Néhány önkényesen kiragadott példán keresztül mutatjuk be, hogy hogyan adakozott a valaha élt legnagyobb magyar mecénás.

A költészet napján nem feledkezhetünk meg a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénásáról sem!
A költészet napján nem feledkezhetünk meg a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénásáról sem!

A Budai Vár egykori lakója, báró Hatvany Lajos (1880-1961), a XX. század legjelentősebb irodalmi folyóiratának, a Nyugatnak az alapítója, a magyar költők és írók első számú finanszírozója volt, aki itt is élt a Várnegyedben, először egy Tárnok utcai, majd egy Bécsi kapu téri palotában. Testvére pedig, a világhírű műgyűjtő, a műpártoló Hatvany Ferenc (1881–1958), a Lónyai-Hatvany villa egykori lakója volt, aki a magyar képzőművészeket, festőket patronálta.

Lola, avagy a nő az író mellett és mögött
Lola, avagy a nő az író mellett és mögött

Idén, a magyar költészet napján ünnepeljük majd a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulóját. Márai sikerei mögött állt azonban egy nő, akiről méltatlanul kevés szót ejtünk, pedig nélküle és önfeláldozása nélkül Márai Sándor biztosan nem ugyanaz az író lenne, akinek ma ismerjük. Lola életfilozófiáját mi sem jellemzi jobban, mint férje kapcsán megfogalmazott naplóbejegyzése „én nem akarok mást, mint amit Ő akar”. „Cherchez la femme”, avagy „keresd a nőt” szól a francia mondás és mi most közösen meg is találjuk Márai mellett és mögött.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.