
160 éve született az ország legrövidebb ideig regnáló miniszterelnöke. De mi köze a Várhoz?
Gróf futaki Hadik András (1710-1790) császári-királyi hadvezér ükunokája, Hadik János (1863-1933) volt Magyarország történelmének legrövidebb ideig hivatalban lévő és nem mellesleg Nagymagyarország utolsó miniszterelnöke.
A Berlint megsarcoló huszártiszt leszármazottja ténylegesen 1918. október 30-án délelőtt 10 órától október 31-én hajnali három óráig, tehát mindösszesen 17 órán át volt hatalmon, ugyanis az őszirózsás forradalom kitörése miatt végül kormányt sem tudott alakítani. Mivel saját kabinetjének névsorát október 31-én kívánta véglegesíteni, így lemondásának következtében a Hadik-kormány meg sem alakulhatott. Az eredtileg katona végzettségű Hadik fiú 1894-től, mint főrendiházi politikus az Országos Alkotmánypárt alelnökeként tevékenykedett, majd az 1918 őszén leköszönő harmadik Wekerle-kormány belügyminisztériumi államtitkáraként vált valamelyest ismertté. 1918. októberében Habsburg József főherceg (1872-1962) a magyar választók meglepetésére vagy inkább megrökönyödésére nem a radikális ellenzék vezérét, Károlyi Mihályt (1875-1955), hanem Hadik Jánost nevezte ki miniszterelnöknek.
Felelőtlen kormányt nem fogok tűrni.
- jelentette ki az újdonsült miniszterelnök.

Kedden délután történt meg gróf Hadik János, miniszterelnöki kinevezése. A legutóbbinapok eseményei után eleinte kételkedéssel fogadták a hírt, melyet azonban az est folyamán megerősítettek.
- írta a Pesti Napló.
Pedig a budapesti tüntetők október 28-án Károlyi kinevezését követelve meneteltek fel a Várba.
Hosszú, kínos vajúdása után tán hajnalra megszületik Magyarország új kormánya. De ki tudja megmondani, hogy hajnala lesz-e ez Magyarországnak? Gróf Hadik Jánost dezignálták miniszterelnöknek, akiről nem vonjuk vissza azt a korábbi megjegyzésünket, hogy békés időben rokonszenves lett volna kabinetalakítása. De a mai időkben nem a rokonszenvesség a fontos. El kell fogadni a legellenszenvesebb embereket és pártokat is, ha csak használni tudnak az országnak. S e pillanatban nem tudunk határozott feleletet adni arra, hogy a Hadik-kormány meg tudja-e oldani azokat a sürgős feladatokat, amik elé az események állítják? A belső rend biztosítása és határaink védelme: ez a két probléma minden kormánynak próbaköve.
- a Pesti Hírlap aznapi cikke arra utal, hogy a „homo regiusként” tevékenykedő József főherceg Hadik kinevezésével gyakorlatilag arcul csapta a fővárosi közakaratot, azonban a legrövidebb ideig regnáló magyar miniszterelnök visszalépése után már kénytelenné vált Károlyit kinevezni, aki alig két héttel ezután, 1918. november 16-án kikiáltotta a köztársaságot.
Szerda délután két órakor az Országház kupolacsarnokából kísérték utolsó útjára Hadik János grófot, Nagymagyarország utolsó miniszterelnökét, a nemzet halottját.
- írta a Magyar Jövő 1933. decemberi számában.
Egyik utolsó képviselője volt a régi történelmi Magyarországnak. Politikai éleslátásával egyike volt a legelsőknek, akik a gazdasági és pénzügyi erők jelentőségét a nemzeti politikában felismerték. Igazságot kereső, hatalmas egyénisége túl nőtt a pártkereteken.
- hangzott el az Országház kupolacsarnokában megtartott ravatalon, a Hadik Jánost búcsúztató beszédben.


Idén, a magyar költészet napján ünnepeljük majd a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulóját. Márai sikerei mögött állt azonban egy nő, akiről méltatlanul kevés szót ejtünk, pedig nélküle és önfeláldozása nélkül Márai Sándor biztosan nem ugyanaz az író lenne, akinek ma ismerjük. Lola életfilozófiáját mi sem jellemzi jobban, mint férje kapcsán megfogalmazott naplóbejegyzése „én nem akarok mást, mint amit Ő akar”. „Cherchez la femme”, avagy „keresd a nőt” szól a francia mondás és mi most közösen meg is találjuk Márai mellett és mögött.

Napra pontosan 125 éve, 1900. március 31-én született Miskolcon Szabó Lőrinc, Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító. A XX. századi modern magyar irodalom egyik legnagyobb klasszikusa ugyan sosem lakott a Várban, de számtalanszor megfordult itt és számos barátjához járt ide heti rendszerességgel. Németvölgyi, majd később pasaréti lakásától nem esett túl messze a Várnegyed. Születésének évfordulóján rá emlékezünk.

Kosztolányi Dezső (1885-1936) éppen ma 140 évvel ezelőtt, virágvasárnapon született Szabadkán. A XX. század egyik legnagyobb magyar lírikusa és egyben prózai írója egykor itt - a háborúban sajnos bombatalálatot kapott - családi házukban élt feleségével, Harmos Ilonával (1885-1967), írói álnevén Görög Ilonával, illetve fiúkkal, Ádámmal (1915-1980). A zöld kerítéses földszintes ház a Tábor utca és a Logodi utca sarkán állt, egy kőhajításra Márai Sándortól, két kőhajításra Schöpflin Aladártól, s három kőhajításnyira Babits Mihálytól.