1520-ban éppen a mai napon tartottak országgyűlést a Budai Várban

1520-ban éppen a mai napon tartottak országgyűlést a Budai Várban

A Budavári Palota már az Anjou-kor építkezéseitől kezdve, Luxemburgi Zsigmond Budára költözésével és Hunyadi Mátyás újításaival a magyar királyok uralkodásának fontos színtere volt. Például 1457. március 16-án itt, az északi előudvarban fejezték le Hunyadi Lászlót, amit V. László király innen, a palota erkélyéről nézett végig, majd II. Ulászló is ide, Prágából Budára tette át uralkodói központját. Azt azonban kevesen tudják, hogy a Vár középkori országgyűlések helyszínéül is szolgált mintegy félezer évvel ezelőtt.

A kor legnagyobb és leggazdagabb hatalmassága, Szapolyai János (1480-1540) erdélyi vajda volt, aki a köznemességgel és Werbőczy István (1458-1541) jogtudóssal szövetségben még az 1505-ös rákosi országgyűlésen elfogadott egy végzést, miszerint Dobzse László (1490-1516) halálát követően csak magyar király kerülhet trónra. Ulászló, mindig kényesen egyensúlyozó reálpolitikusként éppen emiatt próbálta az 1515-ös Habsburg-Jagelló házassági szerződéssel a bizonytalanságot csökkenteni és utódlását biztosítani. Ulászlónak egész uralkodása alatt manővereznie kellett a különböző főúri csoportosulások, egymásnak feszülő főúri erőközpontok között. A trónkövetelő Corvin Jánossal (1473-1504) végül békét kötött, a legnagyobb birtokossal - a később trónra kerülő - Szapolyai Jánossal (1526-1540) kiegyezett,  Újlaki Lőrincet (1459-1524), a macsói bánt pedig ütközetben bírta jobb belátásra.

Ezerötszáztizenhatot írtak a jó budaiak. Bőjtmás havának 13. napja virradt rájuk. Szomorúan ütötte meg fülüket a várkápolna lélekharangja. Megkondult nemsokára valamennyi. Siratták az öreg Dobiét.

- írta II. Lajos udvartartása című, 1917-ben megjelent könyvében Dr. Fógel József.

I. Miksa német-római császár (1493-1519) de iure gyermekévé fogadta az elárvult trónörököst, így a koronázási eskü letétele után, a már említett házassági szerződés értelmében az ifjú Lajos - nagykorúsítása után - feleségül vette Habsburg Mária (1505-1558) királyi hercegnőt.

Az udvarnál azonban többségben volt az a párt, mely a külföldi gyámságot elfogadni volt kész. Ez elhatározta, hogy a nemességet rövidebb pórázon kell vezetni, s e czélból az országgyűlést a budai várba tették át.

- írja a Szalay-Baróti-féle Magyar Nemzet Története.

II. Lajos magyar király Tiziano Vecellio festményén (Forrás: Wikipédia)

De hogy milyen is volt ekkor a Budai Vár? Nos, ahhoz ismét Fógelt kell idéznünk:

Budavára volt az önálló magyar királyi udvartartásnak állandó központja. Templomaival, karcsú tornyaival, olasz ízlésű palotáival és polgárházaival kevés egykorú európai város versenyezhetett. Nem maradt mögötte a soktornyú Augsburgnak sem. Meglehetett itt találni mindazt, a mit kiki megkívánt és a mit a természet nyújthatott. Különösen elhíresítették Mátyás építkezései. Pompás várpalotája Ursinus Yeliust még pusztulásában is a Vatican épületeire emlékeztette. A mai Szent György-tér volt a város legelső piacza. Zsigmond-térnek nevezték akkor. Hatalmas Herkules-szobor díszelgett a közepén. Déli oldalán kelet-nyugati irányban 30 lábnyi széles árok húzódott. Ez választotta el a várost a várpalotától. Felette felvonóhíd ívelt a várba. Az árok hosszában magaslott homlokzatával, a Zsigmondtérre néző ablakaival, gótstílű faragványaival, hatalmas koczkatömbjeivel a Zsigmond-féle frispalota. Inkább roppant tömegével, mint művészi tagozottságával ragadta meg a szemlélőt. Nyugati végén a Csonkatorony őrködött felette. Négyemeletes magasságával hatalmasan beárnyékolta a teret is. (…) A mai Várszínház táján színtelenkedett a ferenczesek vagy mezítlábas barátok klastroma és temploma. Védőszentjéről Szent János-templomnak is nevezték. Itt készítették elő terveiket országgyűlések alkalmával a nagyságos rendűek.

A Budavári Palotában élő II. Lajos tényleges uralkodása alatt az ország már I. Szelim szultán (1470-1520) török muszlim hadainak állandó célpontjává vált, az országot védeni kellett, ehhez pedig katonákra és fegyverekre, tehát pénzre volt szükség. Werbőczy - a király bizalmi embereként - éppen ezért utazott Európába, illetve a német-római császárhoz. Sajnos a Fuggerek befolyása, illetve Fortunatus Imre kincstartó áldásosnak nem nevezhető tevékenysége csak rontott az udvar pénzügyi helyzetén. A király ezért hívta össze Budára az országgyűlést, amelyről Fraknói Vilmos ekképpen ír Werbőczyről szóló könyvében:

A király, mikor 1520 február 6-ikára országgyűlést hívott egybe, az ország rendeit fölszólította, hogy a bácsi országgyűlés végzéseinek értelmében kiállítandó fegyveresek élén jelenjenek meg.* Azonban csak kevesen tettek eleget a királyi parancsnak. Ennek következtében a gyűlés zajos tanácskozások után abban állapodott meg, hogy szent György napján újból összejön, a mikoron az urak és vármegyék, hűtlenség büntetése alatt a hadakat kiállitani, az adószedők pedig számadásaikat bemutatni tartoznak. A szent Györgynapi országgyűlés megtartatott; de az előbbeni megállapodásokkal nem gondolva, csak arra szorítkozott, hogy a véghelyek ellátására és a királyi udvar szükségleteire fél forintnyi adót szavazott meg.

Még ebben az évben - Szelim halálának következtében - hatalomra került I. Szulejmán szultán (1520-1566), aki a következő évben hadjáratot indított Magyarország ellen, majd el is foglalta Nándorfehérvárt. Néhány év múlva pedig, 1526. augusztus 29-én, a magyar seregek a mohácsi síkon nem csupán katasztrofális vereséget szenvedtek az oszmán hadaktól, de még II. Lajos is életét vesztette. Lajos innen a Budai Várból indult a török elleni csatába.  

Werbőczyt még Budavár török megszállása után Szulejmán a keresztények bírájává nevezte ki, azonban néhány évvel később megmérgeztette. Nos, valahogy így ért véget a magyar királyok középkori uralkodása a Budai Várban... Sic transit gloria mundi.

„Mágus. Nem bánta, ha így hívták…” - Gyurkovics Tiborra emlékezünk
„Mágus. Nem bánta, ha így hívták…” - Gyurkovics Tiborra emlékezünk

Az egykor a Várkerületben élő és alkotó Gyurkovics Tibor (1931–2008) Kossuth- és József Attila-díjas magyar költő, író, nem mellesleg Budavár díszpolgára éppen ezen a napon született és mintegy másfél évtizede hagyta itt a földi világot. Rá emlékezünk.

130 éve indult el minden idők legtöbb előfizetésével rendelkező magyar irodalmi hetilapja
130 éve indult el minden idők legtöbb előfizetésével rendelkező magyar irodalmi hetilapja

1894. december 17-én jelent meg először a Herczeg Ferenc által szerkesztett Új idők, amely a legnagyobb szépirodalmi hetilappá vált. A lap szellemisége elsősorban a két világháború között uralkodó reformkonzervatív irodalmi törekvéseknek felelt meg, azonban a szerkesztőség ajtaja minden tehetség előtt nyitva állt Márai Sándortól Szabó Magdán át egészen Radnóti Miklósig.

80 éve indult el Budapestről a nemzeti kincseinkkel megrakott „Aranyvonat”
80 éve indult el Budapestről a nemzeti kincseinkkel megrakott „Aranyvonat”

A több mint hétmillió főt számláló sztálini Vörös Hadsereg 1944. végére nem csak a Szovjetunió területeit foglalta vissza, de megindult a vele hadban álló német szövetséges államok területeinek meghódítására, így többek között Magyarországra is. Ennek hatására 1944. decemberében megkezdődött az állami vagyon nyugatra szállítása, s mire a szovjet csapatok elérték a fővárost, hazánk nemzeti kincsei már egy felső-ausztriai falu kolostorának kriptájában lapultak.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.