Újra láthatóak Csontváry híres festményei a Magyar Nemzeti Galériában

Újra láthatóak Csontváry híres festményei a Magyar Nemzeti Galériában

Visszatértek Csontváry Kosztka Tivadar (1853–1919) festményei régi otthonukba, a Budavári Palotába. A festményeket még az év elején a festő születésének 170 éves évfordulójának alkalmából megrendezett kiállításra szállították a Szépművészeti Múzeumba.

Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk a Taorminai görög színház romjai című alkotás elszállítása miatt még a Magyar Nemzeti Galéria kapuját is meg kellett bontani, ugyanis a kép mérete hatalmas, egész pontosan 302 × 570 centiméter, amely nem fért ki a kijáraton. A Szépművészeti Múzeumban utoljára 60 évvel ezelőtt, 1963-ban nyílt kiállítás Csontváry műveiből, most a felújított Ión-Pergamon Csarnokban voltak együtt láthatóak A taorminai görög színház romjai és a Baalbek, a Panaszfal bejáratánál Jeruzsálemben és a Mária kútja Názáretben, illetve a Jajcei és a Schaffhauseni vízesés, valamint a híres Magányos cédrus és a Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban című festmények.

Most azonban visszakerültek a helyükre, a Budavári Palotában található MNG-be a híres festmények. Az 1903-ban megfestett Schaffhauseni vízesés, az 1907-ben festett a Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban, valamint az 1904-1905-ben készült A taorminai görög színház romjai című alkotás is a régi helyén várja a látogatóit.

Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed

Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.

Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba
Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba

A támfal melletti, Ybl Miklósról (1814-1891) elnevezett történelmi lépcső a második világháború végén, az ostrom alatt megsérült ugyan, azonban a grádust ért találatok nem voltak igazán jelentősek, mindezek ellenére a szocializmusban mégis elbontották azt.

Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!
Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!

Miközben a hétfői napokon az egész országban szinte minden múzeum zárva tart, addig a Budavári Palotanegyedben július óta új nyitvatartási rend szerint működnek a múzeumok.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.