Újra láthatóak Csontváry híres festményei a Magyar Nemzeti Galériában
Visszatértek Csontváry Kosztka Tivadar (1853–1919) festményei régi otthonukba, a Budavári Palotába. A festményeket még az év elején a festő születésének 170 éves évfordulójának alkalmából megrendezett kiállításra szállították a Szépművészeti Múzeumba.
Mint ahogyan arról korábban beszámoltunk a Taorminai görög színház romjai című alkotás elszállítása miatt még a Magyar Nemzeti Galéria kapuját is meg kellett bontani, ugyanis a kép mérete hatalmas, egész pontosan 302 × 570 centiméter, amely nem fért ki a kijáraton. A Szépművészeti Múzeumban utoljára 60 évvel ezelőtt, 1963-ban nyílt kiállítás Csontváry műveiből, most a felújított Ión-Pergamon Csarnokban voltak együtt láthatóak A taorminai görög színház romjai és a Baalbek, a Panaszfal bejáratánál Jeruzsálemben és a Mária kútja Názáretben, illetve a Jajcei és a Schaffhauseni vízesés, valamint a híres Magányos cédrus és a Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban című festmények.
Most azonban visszakerültek a helyükre, a Budavári Palotában található MNG-be a híres festmények. Az 1903-ban megfestett Schaffhauseni vízesés, az 1907-ben festett a Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban, valamint az 1904-1905-ben készült A taorminai görög színház romjai című alkotás is a régi helyén várja a látogatóit.
Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.
Az új polgármester, Böröcz László tegnap vette át a korábbi kerületi vezetéstől Budavár „kulcsait”. A Várnegyedet, a Tabánt, a Krisztinaváros, s a Duna jobb partján fekvő Vízivárost, valamint a Gellérthegy egy részét magában foglaló I. kerületet igazgatni hatalmas rang és persze óriási felelősség. Egy város, városrész életében egy új polgármester hivatalba lépése, mindig új időszámítást is jelent. „Polgármestersége alatt…” szokták írni a történelemkönyvek, amikor valami új, szép, ércnél maradandóbb dolog történik, épül egy adott városban. Jó munkát, sok sikert kívánunk Budavár új polgármesterének, kerületünk számára pedig felvirágoztató, eredményes és gyarapodó éveket!
Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.