Újra a Várban: Itt, a József főhercegi palotában keresztelték, XII. Pius pápa volt a keresztapja, menekülniük kellett – videó!
A magyar királyi herceg gyermekkori képekkel és rengeteg történettel érkezett a Budavári Palotanegyedbe. A legmagyarabb Habsburgnak is nevezett József nádor ükunokájának, a József főhercegi palota egykori lakójának, Habsburg-Lotharingiai Mihálynak a keresztelőjét is itt, a Szent György téri palotában tartották. Szülei 1944-ben nyolc gyermekkel menekültek el Magyarországról, abban a hitben, hogy a háború után majd visszatérhetnek. Nem így történt, de…
… a Habsburg-ház magyar vagy más néven nádori ágának megalapítójának leszármazottja, Habsburg-Lotharingiai Mihály azonban visszatért szülőhazájába és ma is itt él közöttünk.
Az egykori épület 1892-től Habsburg-Lotharingiai Mihály dédapjának, József Károly Lajosnak (1833-1905) a tulajdonában állt, ő alakíttatta át, majd tőle fia, József Ágost (1872-1862) főherceg örökölte. A második világháborúban megsérült, 1968-ban ideológiai okok miatt felrobbantott palota teljes rekonstrukciója a Nemzeti Hauszmann Program keretében kezdődött meg 2021-ben és a XXI. századi technológiáknak köszönhetően az építkezés mára már egy látványos üteméhez érkezett.
Mint arról a Nagyonvár is beszámolt, ez alkalomból látogatott el az építkezésre Habsburg-Lotharingiai Mihály, de a szavak helyett beszéljenek inkább a képsorok.
Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.
Az új polgármester, Böröcz László tegnap vette át a korábbi kerületi vezetéstől Budavár „kulcsait”. A Várnegyedet, a Tabánt, a Krisztinaváros, s a Duna jobb partján fekvő Vízivárost, valamint a Gellérthegy egy részét magában foglaló I. kerületet igazgatni hatalmas rang és persze óriási felelősség. Egy város, városrész életében egy új polgármester hivatalba lépése, mindig új időszámítást is jelent. „Polgármestersége alatt…” szokták írni a történelemkönyvek, amikor valami új, szép, ércnél maradandóbb dolog történik, épül egy adott városban. Jó munkát, sok sikert kívánunk Budavár új polgármesterének, kerületünk számára pedig felvirágoztató, eredményes és gyarapodó éveket!
Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.