Megújult és megnyitott a Karakas pasa tornya a Budavári Palotanegyedben
A Budavári Palotanegyed újjászületésének részeként megújult a Karakas pasa tornya, ahol kávézó, ajándékbolt és információs pult is várja a vendégeket. És ez még nem minden: a Csikós-udvar északi végében álló XVII. századi épület mellett egy Török kertet is létrehoztak. Hamisítatlan naplementében gyönyörködős teraszon tölthetik el a forró nyári órákat az ide látogatók.
A középkorban a mai Csikós-udvar környékét minden oldalról fal vette körül, hiszen a terület a budai Vár védelmi rendszerének részét képezte. Ebben a falszorosban jött létre a török hódoltság alatt az Újnegyed nevű városrész, ahol Karakas Mehmed budai pasa 1620 körül a tornyot építette. A sarokbástya két és fél évszázad alatt több ostromot is túlélt, sőt még a 19. század végén is őrizte eredeti formáját – mondta a felújított épület csütörtöki megnyitóján Sikota Krisztina, a Várkapitányság Nonprofit Zrt. vezérigazgató-helyettese.
A Karakas pasa tornyához kapcsolódó török kert a néhai Oszmán Birodalom egykori legészakibb nagyvárosának keleti hangulatú kertjeit idézi fel, és tiszteleg azok előtt is, akik több évszázadon keresztül az Újnegyed területén kertészkedéssel, kertműveléssel foglalkoztak. Az itt található mediterrán növények és a keleties jellegű csobogó a forró nyári időben kellemes, hűsítő mikroklímát teremtenek a Vár kövei között
- fogalmazott Sikota Krisztina.
Hozzátette: a Főőrséget, a Stöckl-lépcsőt és a Lovardát a szocializmus évtizedeiben elbontották, és a helyükön kavicsos rézsűt alakítottak ki, de a városrész századfordulós szépségét helyreállítják az elpusztult épületek visszaépítésével, ugyanakkor megőrzik azokat a helyszíneket, amelyek új funkcióval tudják kiszolgálni a mai igényeket.
A Karakas pasa tornya nem csak új külsőt kapott, hanem a belső terek is megújultak: kávézó, ajándékbolt, mosdó és információs pult is várja a vendégeket.
A Pasha Café keleties tapasokkal, édességekkel, kávékülönlegességekkel és pazar signature koktélokkal szolgálja ki az igényeket.
Így:
Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.
Az új polgármester, Böröcz László tegnap vette át a korábbi kerületi vezetéstől Budavár „kulcsait”. A Várnegyedet, a Tabánt, a Krisztinaváros, s a Duna jobb partján fekvő Vízivárost, valamint a Gellérthegy egy részét magában foglaló I. kerületet igazgatni hatalmas rang és persze óriási felelősség. Egy város, városrész életében egy új polgármester hivatalba lépése, mindig új időszámítást is jelent. „Polgármestersége alatt…” szokták írni a történelemkönyvek, amikor valami új, szép, ércnél maradandóbb dolog történik, épül egy adott városban. Jó munkát, sok sikert kívánunk Budavár új polgármesterének, kerületünk számára pedig felvirágoztató, eredményes és gyarapodó éveket!
Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.