Már csak két nap és megelevenedik a 100 évvel ezelőtti Várnegyed

Már csak két nap és megelevenedik a 100 évvel ezelőtti Várnegyed

Az Animatiqua stúdió legújabb filmjének előzetesében olyan lenyűgöző és különleges képek kelnek életre, amelyek a Budai Vár szerelmesei és rajongói számára biztosan egyet jelentenek a földi csodával. A 100 éves képek megmozdulnak, és ott állnak előttünk a régmúlt emberei, ott zajlik a száz évvel ezelőtti élet, szinte ugyanolyan elevenen, amikor még annak szereplői, főhősei éltek és éreztek.

Az Animatiqua kreatív stúdió - Kondacs Andrástól stúdióalapító ötlete alapján – a Fortepan képeit, fotóit már korábban is felhasználta arra, hogy azokat animálva megelevenítse a régmúlt állóképeit. Az állóképből így kvázi mozgókép lesz, és ez a különleges hatás olyan nosztalgikus élményt nyújt, hogy az embernek szinte belesajdúl a szíve.

Egy kép felér ezer szóval, egy film felér ezer képpel

- hangzik a kreatív stúdió mottója.

Az állóképeken felröppenő madarak, a folydogáló patak, a pocsolyában megcsillanó, elszálló felhők, egy a háttérben elhaladó autó mind-mind részei ennek a csodának, szépséges illúziónak, az ember lelkét simogató önbecsapásnak.

1944–45-ben, a második világháború alatt a budai Várnak és környékének súlyos ostromot kellett kiállnia, mert a kormányzati funkciójú épületek miatt komoly célpontnak számított. 1946-ban kezdődött meg a vár és a polgárváros régészeti feltárása és helyreállítása. A második világháborúban a Budavári Palota és a Várnegyed jelentős része is elpusztult. A műemlék épületek egy részét az 1960-as évek során közel eredeti formájukban újjáépítették, helyreállították, egy részét pedig lebontották. A foghíjtelkekre sokszor modern, vasbeton vázas épületek kerültek. Ezt a kis részletet a Budapest Születése című rövidfilmünkből vágtuk ki és a teljes filmet november 16.-án mutatjuk majd be nektek.

- hangzik a beharangozóban. Mi pedig már NAGYON VÁRjuk! Addig itt egy kis előzetes, pontosabban kettő 😊

Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed

Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.

Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba
Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba

A támfal melletti, Ybl Miklósról (1814-1891) elnevezett történelmi lépcső a második világháború végén, az ostrom alatt megsérült ugyan, azonban a grádust ért találatok nem voltak igazán jelentősek, mindezek ellenére a szocializmusban mégis elbontották azt.

Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!
Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!

Miközben a hétfői napokon az egész országban szinte minden múzeum zárva tart, addig a Budavári Palotanegyedben július óta új nyitvatartási rend szerint működnek a múzeumok.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.