
"Magasan a legjobb" – megnyílt Rizsavi Tamás fotókiállítása a Budavári Palotanegyedben
A Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett, fiatal fotográfus lélegzetelállító képeivel egy különleges kiállítás keretében találkozhatunk a Budavári Palotanegyed két helyszínén is: részben a Karakas Pasa tornyában, részben pedig a Savoyai Teraszon. A szerdán megnyílt tárlaton közel száz fényképet csodálhatunk meg a népszerű fotós alkotásai közül egészen a december közepére tervezett finisszázsig.
Rizsavi Tamás, fotográfus munkássága sokaknak ismerős lehet: a népszerű fotóművész Facebook és Instagram oldalain már százötvenezres követőtáborral rendelkezik. A Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett fotós képein elsősorban Budapest és Magyarország ikonikus helyszíneit mutatja be mindig valamilyen különleges perspektívából. Rizsavi Tamás kétszer is megnyerte a "Magyarország 365" elnevezésű fotópályázatot, amelynek immáron a zsűrijében foglal helyet. Az eredetileg mozdonyvezetőként dolgozó fotográfus pályája legelején csupán a hazai mozdonyokról szeretett volna egy fotósorozatot készíteni, azonban egyedi látásmódja mára hazánk egyik legnépszerűbb fotográfusává, Magyarország képes krónikásává avanzsált a művészt.

A fotográfus a szerdai sajtótájékoztatón újságírói kérdésekre válaszolva elmondta, hogy már gyermekként is két dolog érdekelte igazán: a mozdonyok és a fotózás és már tizenévesen eldöntötte, hogy e két hivatásnak szenteli majd életét. Szerettük volna megtudni, hogy a kiállított fotókból számára melyik a legkedvesebb, amelyre azt a választ adta, hogy általában több kedvence is van és ezek is időről időre változnak.
Legjobban azokat a fotókat szeretem, amelyek valamilyen ritka természeti jelenséget, egy-egy soha vissza nem térő pillanatot örökítenek meg
- árulta el kérdésünkre.
Az idei, közel 100 alkotást felvonultató kiállítását a Budavári Palotanegyed két helyszínén tekinthetik meg a fotóművészet iránt érdeklődök: a nemrégiben felújított Karakas Pasa tornyában található Pasha Caféban, valamint a Savoyai Terasz pavilonját körbe sétálva.

Fontos adalék, hogy a kiállított fotóműveket a látogatók meg is vásárolhatják, igaz annyi kikötéssel, hogy a kiállítás végéig azokat nem lehet hazavinni. Sőt, a szervezők már azt is elmondták a kiállításmegnyitóján, hogy a kiállítást lezáró decemberi finisszázsra is valami különlegessel készülnek. Amint megtudunk valami érdemlegeset, a hírrel azon nyomban jelentkezünk. Addig is mindenkinek jó kiállításnézést kívánunk!
Pasha Café megközelítése: a kávézónak otthont adó Karakas Pasa egykori ágyútornya az újjáépült Lovarda mögött található, amely legegyszerűbben a Dózsa György tér felől közelíthető meg a Palota úton található gyorsliftek segítségével. A Dózsa György tértől a Budavári Palota irányába gyalog, majd a gyorslifttel az 1-es gombot megnyomva rögtön a Csikós udvar szintjére érkezünk, ahonnan már csak egy félperces sétatávolság a Pasha Café. A lifttől a csupán néhány lépésre található Lovarda irányába kell elindulni, majd elhaladva az épület mellett, mögé érve meglátjuk a tizenkét szögletű tornyot. A Dísz tér felől szintén pár perc alatt el lehet jutni gyalogosan a Pasha Caféhoz, méghozzá a következőképpen: a Dísz téri buszmegállótól az Oroszlános Udvar irányába kell elindulni, majd a Hollós kapunál jobbra fordulva akár lifttel, akár gyalogosan a nagy lépcsőn lefelé lehet a Pasha Caféhoz eljutni. Az autóval érkezőknek a legegyszerűbb a Dózsa György téren parkolni, majd onnan szintén a gyorslifttel feljönni.

A szervezők a rendezvénysorozat segítségével szeretnék reflektorfénybe helyezni a kezdő filmeseket és úgy egyébként a filmes szakmát. A beszélgetős, filmnézős, szakmázós, ismerkedős esemény nyitóállomásán többek között bemutatkoztak a hiánypótló kezdeményezést megvalósító szervezők is. De a magyar költészet napja alkalmából egy különleges dalszöveg verselő blokkal is készültek a szervezők, ahol Gazdik Kati, Lakatos Leonetta és Varga Rókus előadásában hallgathatta az értő közönség a magyar könnyűzenei gyöngyszemeket picit másképp.
Túlzás nélkül állítjuk, hogy a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítása feltehetően az egész 2025. év legnagyszerűbb magyar képzőművészeti kiállítása lesz. A századforduló Magyarországa hazánk egyik legsikeresebb korszaka volt, a Monarchia „második fővárosaként”, a Bécshez rohamléptekkel felfejlődő, s az egyhangú osztrák városnál jóval izgalmasabb, sokszínűbb Budapest - egy kis túlzással élve - hasonlóan eleven, nyüzsgő, s élettel telt világvárossá lett, mint Berlin, Párizs vagy éppen New York. Nos, e büszke korszak kicsúcsosodása volt a képzőművészetekben a magyar népi kultúrát még gyökereiben őrző, de már az európai kulturális vérkeringésbe bekapcsolódó és onnan merítő magyar szecesszió. A plakátokon, tárgyakon bemutatott kiállítás bennünket lenyűgözött.

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkóstoló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.