Ma 30 éve halt meg Antall József, a rendszerváltoztatás utáni első miniszterelnökünk

Ma 30 éve halt meg Antall József, a rendszerváltoztatás utáni első miniszterelnökünk

Hálával és tisztelettel emlékezünk a rendszerváltoztatás utáni első szabadon választott miniszterelnökre, aki ezer szállal kötődött a Várhoz.

Rögtön a z ELTE történelem-magyar szakos diploma megszerzése után itt a Magyar Országos Levéltárban kezdett dolgozni.  A forradalom utáni meghurcoltatása után 1957-ben a Toldy Ferenc Gimnáziumba helyezték át az Eötvös József Gimnáziumból fegyelmi eljárással, azonban 1959-ben politikai nézetei miatt végleg eltiltották a pedagógusi pályától. Ekkor fordult az orvoslástörténet felé, elsősorban egy ekkor még meglehetősen elhanyagolt tudományos terület, a magyar orvostörténeti kutatások foglalkoztatták. Ezután, 1964-ben az egykori tabáni Meidl-házban, Semmelweis Ignác szülőházában nyitotta meg kapuit a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyv- és Levéltár, ahol először tudományos kutatóként dolgozott, majd igazgatóhelyettesként tevékenykedett, 1985-től pedig főigazgatója lett az intézetnek. 1966-ban jelent meg a múzeumnak otthont adó épület felújítási munkálatait vezető Ybl-díjas építész, Pfannl Egon (1911-1973) és a neves történész, múzeumigazgató, későbbi miniszterelnök, Antall József tollából a Semmelweis Ignác szülőháza című könyv, amelyből most idézünk néhány a tabáni városkép miatt aggódó sort:

Kevés emléke, csak néhány hírmondója maradt a régi Tabánnak. Egyik ezek közül az Apród utca 1-3. szám alatti műemlék: Semmelweis Ignác szülőháza. Festői környezetben, a budai Várhegy déli lábánál, a középkori palota és várfal megmaradt és helyre állított maradványai alatt húzódik meg. Egyelőre még befejezetlen városképi együttes tárul elénk, de jelentősége már így is lemérhető. Jóvátehetetlen hibát jelent és jelentene minden elhamarkodott döntés, meggondolatlan és elsietett építkezés. Egy önmagában véve esetleg megnyerő vonalú épület nemcsak a szomszédos műemléket, hanem saját modernségét és sikerét semmisítheti meg, ha nincs megnyugtató harmóniában a szomszédsággal.

Antall József lett a rendszerváltoztatás utáni demokratikus Magyar Köztársaság első kormányfője, a Magyar Demokrata Fórum vezette konzervatív–kereszténydemokrata–kisgazda-koalíció miniszterelnöke 1989 őszétől egészen 1993. december 12-én bekövetkezett haláláig.

A mai évforduló alkalmából a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár az Országgyűlés Hivatalával és a Batthyány Lajos Alapítvánnyal közös emlékkonferenciát szervezett az Országházban. Mi pedig hálával és tisztelettel emlékezünk a történészre, politikusra, emberre, aki ezer szállal kötődött a Várhoz!

Antall József, a néhai miniszterelnök 1990. februárjában (Fotó: AFP/Boris Horvat)

Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed

Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.

Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba
Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba

A támfal melletti, Ybl Miklósról (1814-1891) elnevezett történelmi lépcső a második világháború végén, az ostrom alatt megsérült ugyan, azonban a grádust ért találatok nem voltak igazán jelentősek, mindezek ellenére a szocializmusban mégis elbontották azt.

Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!
Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!

Miközben a hétfői napokon az egész országban szinte minden múzeum zárva tart, addig a Budavári Palotanegyedben július óta új nyitvatartási rend szerint működnek a múzeumok.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.