Kiszámolták, így is szép: érdekes kutatás alapján TOP 10-ben Budapest
Különösebb elfogultság nélkül is nyugodtan megállapíthatjuk, hogy Budapest a világ egyik legszebb városa. Ezúttal azonban egy nagyon izgalmas kutatás is arra jutott, hogy hazánk fővárosa világszinten is ott van a TOP 10-ben. Mutatjuk, hogy mi alapján, és hányadik helyen végzett Budapest olyan városokat is megelőzve, mint például Milánó, Párizs vagy éppen Firenze.
A brit Online Mortgage Advisor elemzői úgy döntöttek, hogy számszerűen,mégpedig az aranymetszés arányaihoz, vagyis az aranyarányhoz viszonyítva határozzák meg, melyek a világ legszebb városai – írta meg az nlc.hu.
Mint a cikkből is kiderül, a vonatkozó matematikai definíció szerint két rész (a és b, a>b) az aranymetszés szerint aránylik egymáshoz,ha az egész (a+b) úgy aránylik a nagyobbik részhez (a), ahogy a nagyobbik rész(a) a kisebbik részhez. Az egyenlet arra is használható, hogy jobban megértsük,mi tesz bizonyos dolgokat vizuálisan vonzóvá. Minél inkább megfelel ugyanis valami az aranymetszés szabályainak, annál tökéletesebbnek és vonzóbbnak látjuk.
A szakemberek a Google Street View felvételein több száz utcát és mintegy 2400 ikonikus épületet vizsgáltak meg a világ különböző városaiból. Kiszámolták a képeken látható összes építmény arányát, hogy megtudják, azok hány százalékban felelnek meg az aranyaránynak.
A kapott pontszámok alapján állították össze a világ 23 legszebb városának listáját, amelyen Budapest az első 10 között végzett:
1. Velence, Olaszország: 83,3 százalék
2. Róma, Olaszország: 82 százalék
3. Barcelona, Spanyolország: 81,9 százalék
4. Prága, Csehország: 78,7 százalék
5. New York City, Egyesült Államok: 77,7 százalék
6. Athén, Görögország: 77,5 százalék
7. Budapest, Magyarország: 75,9 százalék
8. Bécs, Ausztria: 75,8 százalék
9. Bordeaux, Franciaország: 75,3 százalék
10. Milánó, Olaszország: 75,1 százalék
11. Stockholm, Svédország: 74,8 százalék
12. Párizs, Franciaország: 74,7 százalék
13. Firenze, Olaszország: 73,6 százalék
13. Tel Aviv, Izrael: 73,6 százalék
14. Koppenhága, Dánia: 73,2 százalék
15. Marrakech, Marokkó: 72,7 százalék
16. Chicago, Egyesült Államok: 71,7 százalék
16. Amszterdam, Hollandia: 71,7 százalék
17. Berlin, Németország: 71,3 százalék
18. Isztambul, Törökország: 70,2 százalék
19. Szentpétervár, Oroszország: 69,2 százalék
20. Strasbourg, Franciaország: 69,1 százalék
21. Dubai, Egyesült Arab Emírségek: 67,6 százalék
22. Miami, Egyesült Államok: 63 százalék
23. Peking, Kína: 55,6 százalék
Talán nem véletlen, hogy az Online Mortgage Advisor honlapján közzétett listán Budapestet egy Várban készített fénykép, a Halászbástya és a Mátyás-templom elragadó kettőse képviseli:
Cikkünk nyitóképén pedig arra látunk példát, milyen kilátás nyílik a Várból a 7. helyen végzett Budapest egyik csodálatos épületére, a Szent István bazilikára.
Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.
Az új polgármester, Böröcz László tegnap vette át a korábbi kerületi vezetéstől Budavár „kulcsait”. A Várnegyedet, a Tabánt, a Krisztinaváros, s a Duna jobb partján fekvő Vízivárost, valamint a Gellérthegy egy részét magában foglaló I. kerületet igazgatni hatalmas rang és persze óriási felelősség. Egy város, városrész életében egy új polgármester hivatalba lépése, mindig új időszámítást is jelent. „Polgármestersége alatt…” szokták írni a történelemkönyvek, amikor valami új, szép, ércnél maradandóbb dolog történik, épül egy adott városban. Jó munkát, sok sikert kívánunk Budavár új polgármesterének, kerületünk számára pedig felvirágoztató, eredményes és gyarapodó éveket!
Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.