Ilyen volt a mesetél a Várnegyedben - képekkel

Ilyen volt a mesetél a Várnegyedben - képekkel

Ugyan decemberben is voltak már előzményei, de igazából 1987. január 10-én, egy szombati napon kezdődött el az a mára már legendássá vált havazás, amely rendkívüli helyzetet teremtett az egész országban, így a fővárosban és az I. kerületben is, s amit a köznyelv ma már – kissé megszépítve – nemes egyszerűséggel csak mesetélnek hív.

Január 12-én, hétfőn már -17 fokot mértek a hőmérők, reggelre az utcákon a hóesés eredményeként komoly közlekedési akadályok, hótorlaszok épültek, a budai terek és parkok egy része összefüggő hómezővé változott, az autókat közel félméter vastag hó takarta be a Vár szűk kis utcáin, amelyekbe hólapátolással kellett az itt élőknek maguknak utat vágni. Az ország gyakorlatilag megbénult, a fél ország havat lapátolt, de persze azért voltak különbségek, hiszen a Várnegyedben és mondjuk egy Vas megyei zsákfaluban kialakult helyzetet nyilván nem lehet összehasonlítani.

Az viszont mindenütt igaz, hogy miközben este a hétfői adásszünet helyett a pártvezetés elrendelte valamiféle szorongásenyhítésként a My Fair Lady esti televíziós vetítését, így a szokásos lelombozó adásszünetszignál helyett Audrey Hepburn (1929-1993) zseniális színészi alakítását élvezhették a tévé előtt ülők a magyar származású George Cukor (1899-1983) legendás filmjében, és az MSZMP-s elvtársak éjszakába nyúlóan tanácskoztak különböző operatív bizottságokban, addig egyesek szánkózni indultak a Tabánba.

A Moszkva téren dolgozó hókotró villamos, háttérben a Vérmező út a Várfok utca magasságában (Fotó: Fortepan)

Bár a biológiai nosztalgia miatt az emlékek megszépülnek, amit talán az elrendelt iskolai szünet és az említett bónuszfilm is tovább erősít, az azonban kétségtelen, hogy a közlekedés megbénulása, az országban több esetben emberáldozatokat követelő fagy, illetve az élelmiszer- és gyógyszerellátás akadozása miatt sokan pánikba estek.

A több napos havazás és a helyenként orkánszerű szél az egész országban rendkívüli helyzetet teremtett: falvakat zárt el a külvilágtól, torlaszokat emelt az utakon, s mindez súlyos gondokat okoz a közlekedésben és a közellátásban. Tegnap — Urbán Lajos közlekedési miniszter elnökletével — több alkalommal is ülésezett a Tárcaközi Koordinációs Operatív Bizottság, s a fővárosban és a megyékben is operatív bizottságok alakultak a feladatok összehangolására. (…) A síneket belepte a hó, több budai autóbusz elakadt, rajtuk csak a hóekék segíthettek. A fődiszpécser információi szerint azonban a HÉV-szerelvények minden vonalon járnak, sőt a Batthyány térről induló kocsik egészen Szentendréig viszik az utasokat.

- tudósított a Magyar Hírlap a kialakult helyzetről, 1987. január 13-i lapszámában.

Sokan a Várnegyedből is ide a Retek utcai pékségbe jöttek le kenyérért (Fotó: Fortepan)

Kivételesnek számított, hogy ezen a hétfőn egy rendkívüli Híradó is beszámolt a nem mindennapi hóhelyzetről:

Néhány nap után az enyhülő hideg hatására újrainduló életet az állampárt vezetői politikai sikerként próbálták láttatni, ennek megfelelően a kormánypropaganda már a tél legyőzéséről adott hírt:

Nem a tél győz, hanem az ember. Újra felélénkültek az utcák — Az ellátási nehézségeket a szállítások késedelme okozza — A gyárakban ismét a termelésre összpontosítanak.

- írta meg például január 15-én a Népszava.

Tény, hogy sokan emlékeznek vissza múltba révedő nosztalgiával 1987. januárjára, most egy picit mi is ezt tettük. Annak ellenére, hogy tudjuk, nem a hó volt szebb, mint az idei, hanem egyszerűen csak jobb volt fiatalnak lenni...

Hóemberszörny a Vérmezőn (Fotó: Fortepan)
Ha esetleg Önnek vannak a fiók mélyén vagy a családi fényképalbumban olyan fotói, amelyek a mesetél idején készültek a Budai Várban, akkor kérjük szépen, küldje el nekünk azokat és mi szívesen publikáljuk!

(A főképen a Krisztinavárosban található Alagút utcai buszmegálló látható a buszra váró utasokkal az extrém hidegben. Forrás: Fortepan)

Ha egy nap csak egy videó, akkor ez legyen az: Párperces csodafilm a régi Erzsébet hídról (1903-1945)
Ha egy nap csak egy videó, akkor ez legyen az: Párperces csodafilm a régi Erzsébet hídról (1903-1945)

Lélegzetelállító és különleges ahogyan az egykori régi fotók megmozdulnak az Animatiqua stúdió Erzsébet-hídról szóló filmjében. A több mint százéves képek életre kelnek, és ott állnak előttünk a régmúlt emberei, ott zajlik a száz évvel ezelőtti élet, szinte ugyanolyan elevenen, amikor még annak szereplői, főhősei éltek és éreztek. A kisfilmben többször is láthatjuk a Várdombot és az egykori Királyi Palota épületét.

Hogyan írt Márai a novemberről?
Hogyan írt Márai a novemberről?

Márai Sándor mestere volt a rezignált és lakonikus emberi bölcsességek megfogalmazásának. Tudta, érezte, hogy az egyre inkább felgyorsuló, zaklatott világunkban az emberek szomjazzák a nyugalmat árasztó sztoikus „prózaverseket”. Márai Négy évszak címen összeállított életbölcsességei mindig egy kis vigaszt, egy kis állandóságot jelentenek ebben a sokszor kaotikus, de mindenesetre gyorsan változó világban. Most a novemberről írt életbölcsesség van soron.

„Akinek humora van, mindent tud, akinek nincs, az mindenre képes” - 20 éve nincs köztünk a „kis Kabos”
„Akinek humora van, mindent tud, akinek nincs, az mindenre képes” - 20 éve nincs köztünk a „kis Kabos”

Kabos László már kisgyermekként bohóc akart lenni; imádott nevetni és nevettetni. Még talán akkor is mosolyra görbült a csontsovány, tífuszos „kis Kabos” szája, amikor a szövetséges erők vele együtt felszabadították a mauthauseni koncentrációs tábort. Élete egy jelentős részében itt, az I. kerületben élt.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.