Így fog kinézni a Budavári Palotanegyed főtere, a Szent György tér

Így fog kinézni a Budavári Palotanegyed főtere, a Szent György tér

Néhány nappal ezelőtt a Nemzeti Hauszmann Program oldalán bemutatták a Szent György tér megújításának látványterveit. Nagyon úgy tűnik, hogy a program keretében újjászülető Budavári Palotanegyed központi helyszíne méltó helyre kerül a történelem főutcáján.

Mára eldőlt, hogy a Karmelitával szemben visszaépülő József főhercegi palota is kiemelt közjogi funkciót kap majd, hiszen ide költözik az Alkotmánybíróság és annak hivatala, míg a tér másik újjászülető ingatlanába, a Honvéd Főparancsnokság épületébe pedig a Hadtörténeti Intézet és Múzeum költözik majd. A Szent György tér rekonstrukciója 2025 első felében veszi kezdetét és a projekttel megbízott szakemberek pár éven belül már egy újjászületett teret ígérnek a látogatóknak.

A visszaépülő főkapu (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldala)

A tér megújítása - a tervek szerint – követni fogja a történelmi hagyományokat, mégis megfelel majd a XXI. századi látogatói igényeknek. A tér legfontosabb dísze, központi alkotása a Szabadságoszlop lesz, amely Marco Casagrande (1804-1880) olasz szobrászművész tervei alapján készül. A közel két évtizedig hazánkban élt szobrász soha el nem készült alkotásának tervét az 1848-as forradalom és szabadságharc ihlette.  Az olasz művész az egri székesegyház, majd az esztergomi bazilika díszítésén is munkálkodott. Olyannyira, hogy a bazilika négy monumentális szobrát is ő készítette el 1856-ban.

A Szabadságoszlop egykori terve (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldala)

A most felállítandó „Szabadságoszlopon” allegorikus formában jelenik meg majd március idusának követelései, a 12 pont; az oszlop tetején pedig a magyar nemzetet megjelenítő nőalak, Hungária istennő lesz látható. Hungária a régmúltban sokszor jelent meg köztéri szobrokon és úgy egyébként is, mint a magyar nemzet egységét megjelenítő műalkotás meglehetősen fontos szerepet játszott a nemzeti panteonban. Hungária volt például a főalakja a Budapesten, a Szabadsági téren álló egykori revizionista emlékmű Észak-szobrának, illetve Sopronban az 1921-es népszavazásnak emléket állító Hűségkapunak is, de Hungária vagy másnéven Hunnia eddigi legjobb ábrázolása az Országház lépcsőházában látható.

Az impozáns szobor a terveken (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldala)
A szobrot egy 12 szögletű, vízzel teli márványmedence veszi majd körül három oroszlán faragvánnyal. A Szabadság oszlopa történelmi ellenpontja lesz a sokáig a téren álló Hentzi-emlékműnek, amely az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után évtizedeken át hirdette a budai Vár osztrák megszállóinak nyomasztó emlékét. A magyarok számára az emlékmű még a kiegyezés után is az elnyomás és a császári hatalom megtestesítője maradt. A lakosság szégyenoszlopként emlegette és olyan mély ellenszenvet érzett iránta, hogy rendőri védelem ellenére is több esetben próbálták megrongálni, felrobbantani. (…) A várfal mentén egy széles sétautat alakítunk ki a Tóth Árpád sétány folytatásaként. A polgárváros északi csatlakozásánál nagyobb fogadóteret hozunk létre, középpontjában a nemzeti lobogóval. A tervek szerint visszahelyezzük a korábban is a téren álló szobrokat és műalkotásokat, méltó és végleges helyszínt biztosítunk számukra.  (…) A zöldfelületeket harmonikus elrendezésben újítjuk meg, a növényzet a tér középső része helyett a széleken kap nagyobb hangsúlyt. Új fasorok és ligetes facsoportok színesítik majd a teret, több mint 160 fát fogunk ültetni, ezzel több mint tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint most. A József főhercegi palota melletti jelenlegi köves romterületen új parkot alakítunk ki, így összeségében a zöldfelület aránya növekszik majd a jövőben.

- írják a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben.

Dísz tér felőli madártávlatból (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldala)
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed

Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.

Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba
Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba

A támfal melletti, Ybl Miklósról (1814-1891) elnevezett történelmi lépcső a második világháború végén, az ostrom alatt megsérült ugyan, azonban a grádust ért találatok nem voltak igazán jelentősek, mindezek ellenére a szocializmusban mégis elbontották azt.

Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!
Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!

Miközben a hétfői napokon az egész országban szinte minden múzeum zárva tart, addig a Budavári Palotanegyedben július óta új nyitvatartási rend szerint működnek a múzeumok.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.