Idén is lesz Hadik Bál a főváros legrégebbi középiskolájában

Idén is lesz Hadik Bál a főváros legrégebbi középiskolájában

Egy hét múlva, november 23-án rendezik meg – idén immáron tizenkettedik alkalommal - a Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bált a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium és Kollégium falai között. A jövő hét szombaton, 18 órától kezdődő Bál a Várkerület egyik fontos kulturális és jótékonysági eseménye. A Bál vendégei számos izgalmas program mellett megkóstolhatják az egykori híres huszártiszt, Hadik András kedvenc ételét a budavári Szent István Kávéház tálalásában, illetve megnézhetik a gimnáziumról szóló, általunk készített kisfilmet is.

Kevesen tudják, de a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium a főváros legrégebbi középiskolája, az intézményt 1687-ben a jezsuiták gimnáziumaként alapította Széchényi György esztergomi érsek. A következő évszázadok viharos időszakaiban is az egyik legjobb és legnevesebb magyar almamaterként tartották számon, amelynek olyan neves diákjai voltak, mint Andrássy Gyula, Eötvös József, Semmelweis Ignác, vagy éppen Márai Sándor. A gimnázium egykori növendékei rendezték az első magyar nyelvű színi előadásokat Budán, 1843-ban itt alapították meg hazánk első Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékét, 1885-ben pedig az első magyar iskolai futball mérkőzés helyszíne volt az intézmény. A Szabó Ilonka utcában található iskola a kommunista hatalomátvételt követő államosítás után 2000-ben került vissza eredeti tulajdonosához, azóta pedig ismét virágzik az iskola.

Hadik András kedvencét is meg lehet kóstolni (Fotó: NagyonVár)
Színpompás huszáregyenruhák, csillogó kardok, pörgő-forgó szoknyák, összecsendülő borospoharak… Ki ne szeretne ilyen hangulatban mulatni egy jót? Főleg, ha mindezt történelmi környezetben: a budai vár tövében, az Országház látképével a háttérben teheti meg. (…) Az esemény programjában helyet kapnak anyaországi és kárpátaljai énekesek, muzsikusok, hagyományőrző huszárbandériumok. A résztvevők meghallgathatják Szarka György és Popovics Béla lebilincselő előadását nemzetünk múltjáról és jövőjéről, megismerhetik Budapest legrégibb középiskolájának kalandos történetét, hírneves és feltörekvő hazai borászok termékeit kóstolhatják a borozóban, részt vehetnek a Laposa Birtok borkóstolóján és végigizgulhatják a támogatók jóvoltából fantasztikus nyereményekkel kecsegtető tombolát. A mulatság során a talpalávalóról a Madarak együttes gondoskodik. A bálon – ahogy már évek óta – idén is átadásra kerül a Hadik-díj, egy míves huszárszablya, amelyet Makrai Katalin korábbi köztársasági elnökné asszony minden esztendőben a nemzeti összetartozásért sokat tevő, a gimnázium életében fontos szerepet játszó személyiségnek vagy szervezetnek ad át. A korábbi győztesek sorában ott van Dörner György, Bencsik András, a munkácsi II. Rákóczi Ferenc Gimnázium vagy éppen a lengyelországi Szent Hedvig Gimnázium is.

- írják a szervezők Hadik Bál beharangozójában.

Báli sziluett (Fotó: NagyonVár)

Este 20.45-től a főváros legrégebbi –Széchényi György esztergomi érsek által 1687-ben alapított –gimnáziumáról készített kisfilmünket is megtekinthetik a Hadik Bál vendégei, amely után egy rövid kerekasztal-beszélgetést is tartunk.

Mint minden bálon, itt is a táncé a főszerep (Fotó: NagyonVár)

A Hadik bál mindig valamilyen kiemelt jótékonysági célt szolgál. Az idei rendezvény a háború miatt különösen nehéz helyzetbe került kárpátaljai magyarságot, a magyar oktatás működését szeretné segíteni.

A tavalyi díjátadó (Fotó: NagyonVár)

Jegyeket a gimnázium titkárságán lehet vásárolni hétfőtől-péntekig 8-16 óra között (1015 Budapest, Szabó Ilonka utca 2-4., telefon: 061 214 80 63), illetve e-mailben az info@egyetemi.hu címre írt igényléssel.

Fiatal tehetségek is fellépnek a Bálon (Fotó: NagyonVár)

A költészet napján rajtolt el a KorKép Feszt a Budavári Palotanegyedben
A költészet napján rajtolt el a KorKép Feszt a Budavári Palotanegyedben

A szervezők a rendezvénysorozat segítségével szeretnék reflektorfénybe helyezni a kezdő filmeseket és úgy egyébként a filmes szakmát. A beszélgetős, filmnézős, szakmázós, ismerkedős esemény nyitóállomásán többek között bemutatkoztak a hiánypótló kezdeményezést megvalósító szervezők is. De a magyar költészet napja alkalmából egy különleges dalszöveg verselő blokkal is készültek a szervezők, ahol Gazdik Kati, Lakatos Leonetta és Varga Rókus előadásában hallgathatta az értő közönség a magyar könnyűzenei gyöngyszemeket picit másképp.

„Nem falragaszok, hanem igazi remekművek” - az év legjobb kiállításán jártunk az MNG-ben
„Nem falragaszok, hanem igazi remekművek” - az év legjobb kiállításán jártunk az MNG-ben

Túlzás nélkül állítjuk, hogy a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítása feltehetően az egész 2025. év legnagyszerűbb magyar képzőművészeti kiállítása lesz. A századforduló Magyarországa hazánk egyik legsikeresebb korszaka volt, a Monarchia „második fővárosaként”, a Bécshez rohamléptekkel felfejlődő, s az egyhangú osztrák városnál jóval izgalmasabb, sokszínűbb Budapest - egy kis túlzással élve - hasonlóan eleven, nyüzsgő, s élettel telt világvárossá lett, mint Berlin, Párizs vagy éppen New York. Nos, e büszke korszak kicsúcsosodása volt a képzőművészetekben a magyar népi kultúrát még gyökereiben őrző, de már az európai kulturális vérkeringésbe bekapcsolódó és onnan merítő magyar szecesszió. A plakátokon, tárgyakon bemutatott kiállítás bennünket lenyűgözött.

Budai Borszalon: Szörényi-borkóstoló a Budai Várban
Budai Borszalon: Szörényi-borkóstoló a Budai Várban

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkóstoló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.