Hétvégén került megrendezésre a XI. Hadik Bál
A Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium tizenegyedik éve rendezi meg a Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bált, amelyre idén mi is ellátogattunk. A jótékonysági bál célja az ukrajnai háború miatt különösen nehéz helyzetbe került kárpátaljai magyarság, illetve a külhoni magyar oktatás megsegítése volt. A rendezvényen mutattuk be a bál közönsége számára a Nagyon Vár iskolatörténeti kisfilmjét. Hamarosan itt, a portálunkon is látható lesz a várkerületi iskolákat bemutató filmsorozatunk következő epizódja!
Több száz vendég vett részt a hétvégén megtartott Hadik András Jótékonysági Bálon. Kevesen tudják, de a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium a főváros legrégebbi középiskolája, az intézményt 1687-ben a jezsuiták gimnáziumaként alapította Széchényi György esztergomi érsek. A következő évszázadok viharos időszakaiban is az egyik legjobb és legnevesebb magyar almamaterként tartották számon, amelynek olyan neves diákjai voltak, mint Andrássy Gyula, Eötvös József, Semmelweis Ignác, vagy éppen Márai Sándor. A gimnázium egykori növendékei rendezték az első magyar nyelvű színi előadásokat Budán, 1843-ban itt alapították meg hazánk első Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékét, 1885-ben pedig az első magyar iskolai futball mérkőzés helyszíne volt az intézmény. A Szabó Ilonka utcában található iskola a kommunista hatalomátvételt követő államosítás után 2000-ben került vissza eredeti tulajdonosához, azóta pedig virágzik az iskola.
A hagyományteremtés egyik szép példája a XI. Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bál is, amelyre idén mi is ellátogattunk. A rendezvény fővédnöke Dr. Erdő Péter esztergomi érsek, bíboros és Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes voltak.
Történelmi hagyományok nélkül egy nemzet csak hullócsillag, ezért törekszünk a jövőben is arra, hogy óvjuk, ápoljuk nemzeti kincseinket
- mondta el nyitóbeszédében Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára.
A Díszteremben az ünnepi köszöntők után immáron tradicionálisan díszes egyenruhába öltözött huszárbevonulással, valamint palotás tánccal folytatódott a műsor. A palotás nem mellesleg az egykori várak, kastélyok dísztermeiről kapta a nevét. Ezután a táncparketté volt a főszerep, amelyhez idén is a Madarak zenekar húzta a talp alá valót. A borozóban széles borválaszték volt, de emellett a Laposa Birtok borait borkóstolón is bemutatták az borbarát vendégeknek, a kávézóban és a teaházban meleg italokkal, finom süteményekkel várták a báli közönséget. Az ízletes vacsoramenüt idén a budavári Szent István Kávéház biztosította.
Az idei Hadik-díjat Schmittné Makray Katalin adta át Popovics Bélának, aki a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskolában és a Szent István Líceumban tanít magyar irodalmat, valamint művészettörténetet, továbbá Kárpátalja és Munkács múltját kutatja. Ezután többek között a Hadik-díjjal jutalmazott Popovics Béla és Szarka György geológus, Örökség-díjasok előadását a magyar nemzet múltjáról és jelenéről szóló előadásán is. De itt a bálon került sor a főváros egyik legrégebbi iskolájáról szóló kisfilm premiervetítésére is, amit a Nagyon Vár csapata készített idén, s amit hamarosan itt a portálon is bemutatunk kedves olvasóinknak. ű
Ezúton is köszönjük a szíves vendéglátást!
(A nyitókép: MTI)
Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.
Az új polgármester, Böröcz László tegnap vette át a korábbi kerületi vezetéstől Budavár „kulcsait”. A Várnegyedet, a Tabánt, a Krisztinaváros, s a Duna jobb partján fekvő Vízivárost, valamint a Gellérthegy egy részét magában foglaló I. kerületet igazgatni hatalmas rang és persze óriási felelősség. Egy város, városrész életében egy új polgármester hivatalba lépése, mindig új időszámítást is jelent. „Polgármestersége alatt…” szokták írni a történelemkönyvek, amikor valami új, szép, ércnél maradandóbb dolog történik, épül egy adott városban. Jó munkát, sok sikert kívánunk Budavár új polgármesterének, kerületünk számára pedig felvirágoztató, eredményes és gyarapodó éveket!
Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.