Hétvégén került megrendezésre a XI. Hadik Bál

Hétvégén került megrendezésre a XI. Hadik Bál

A Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium tizenegyedik éve rendezi meg a Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bált, amelyre idén mi is ellátogattunk. A jótékonysági bál célja az ukrajnai háború miatt különösen nehéz helyzetbe került kárpátaljai magyarság, illetve a külhoni magyar oktatás megsegítése volt. A rendezvényen mutattuk be a bál közönsége számára a Nagyon Vár iskolatörténeti kisfilmjét. Hamarosan itt, a portálunkon is látható lesz a várkerületi iskolákat bemutató filmsorozatunk következő epizódja!

Több száz vendég vett részt a hétvégén megtartott Hadik András Jótékonysági Bálon. Kevesen tudják, de a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium a főváros legrégebbi középiskolája, az intézményt 1687-ben a jezsuiták gimnáziumaként alapította Széchényi György esztergomi érsek. A következő évszázadok viharos időszakaiban is az egyik legjobb és legnevesebb magyar almamaterként tartották számon, amelynek olyan neves diákjai voltak, mint Andrássy Gyula, Eötvös József, Semmelweis Ignác, vagy éppen Márai Sándor. A gimnázium egykori növendékei rendezték az első magyar nyelvű színi előadásokat Budán, 1843-ban itt alapították meg hazánk első Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékét, 1885-ben pedig az első magyar iskolai futball mérkőzés helyszíne volt az intézmény. A Szabó Ilonka utcában található iskola a kommunista hatalomátvételt követő államosítás után 2000-ben került vissza eredeti tulajdonosához, azóta pedig virágzik az iskola.

A hagyományteremtés egyik szép példája a XI. Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bál is, amelyre idén mi is ellátogattunk. A rendezvény fővédnöke Dr. Erdő Péter esztergomi érsek, bíboros és Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes voltak.

Történelmi hagyományok nélkül egy nemzet csak hullócsillag, ezért törekszünk a jövőben is arra, hogy óvjuk, ápoljuk nemzeti kincseinket

- mondta el nyitóbeszédében Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára.

Vitályos Eszter nyitóbeszéde (Fotó: MTI)

A Díszteremben az ünnepi köszöntők után immáron tradicionálisan díszes egyenruhába öltözött huszárbevonulással, valamint palotás tánccal folytatódott a műsor. A palotás nem mellesleg az egykori várak, kastélyok dísztermeiről kapta a nevét. Ezután a táncparketté volt a főszerep, amelyhez idén is a Madarak zenekar húzta a talp alá valót. A borozóban széles borválaszték volt, de emellett a Laposa Birtok borait borkóstolón is bemutatták az borbarát vendégeknek, a kávézóban és a teaházban meleg italokkal, finom süteményekkel várták a báli közönséget. Az ízletes vacsoramenüt idén a budavári Szent István Kávéház biztosította.

Az idei Hadik-díjat Schmittné Makray Katalin adta át Popovics Bélának, aki a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskolában és a Szent István Líceumban tanít magyar irodalmat, valamint művészettörténetet, továbbá Kárpátalja és Munkács múltját kutatja. Ezután többek között a Hadik-díjjal jutalmazott Popovics Béla és Szarka György geológus, Örökség-díjasok előadását a magyar nemzet múltjáról és jelenéről szóló előadásán is. De itt a bálon került sor a főváros egyik legrégebbi iskolájáról szóló kisfilm premiervetítésére is, amit a Nagyon Vár csapata készített idén, s amit hamarosan itt a portálon is bemutatunk kedves olvasóinknak. ű

Ezúton is köszönjük a szíves vendéglátást!

(A nyitókép: MTI)

Széchenyi vagy Kossuth – ez itt a kérdés?
Széchenyi vagy Kossuth – ez itt a kérdés?

Hétfő este „Széchenyi és Kossuth - avagy kinek volt igaza egy 180 évvel ezelőtti vitában” címmel tartott előadást a BTM Vármúzeum főigazgatója, Dr. Csorba László a Budavári Palotanegyedben található Szent István Kávéházban. Talán nem véletlen, hogy "Széchenyi és Kossuth" szerepelt az előadás címében és nem "Széchenyi vagy Kossuth"…

Kiállítással emlékeznek a kommunista diktatúrák áldozataira a Várban
Kiállítással emlékeznek a kommunista diktatúrák áldozataira a Várban

Nem véletlenül február 25-e a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja: 1947-ben ezen a napon hurcolták el Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a Váci utca 47. számú házban található lakásából a Rákosi Mátyás által vezetett kommunisták megbízására és koholt vádja alapján a hazánkat megszállóként elnyomó szovjet hatóságok.

80 éve történt a Maros utcai nyilas vérengzés
80 éve történt a Maros utcai nyilas vérengzés

1945. január 12-én, tehát éppen 80 éve ezen a napon az egykori I. kerületi, Chevra Kadisa Budai Izraelita Szentegylet Gyógyintézet vagy ismertebb nevén a Maros utcai zsidókórház udvarán 44 nőt és 40 férfit gyilkoltak le kíméletlenül szadista nyilasok. Az elvetemült gyilkosok betegeket, ápolókat, s orvosokat egyszerre lőttek bele az általuk megásatott tömegsírba.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.