Hagyományos fegyverekkel nem lehet háborút nyerni - ismét Történelmi Kaszinót tartottak az Oroszlános udvarban
A Szent István Kávéház programsorozatának, a Budavári Történelmi Kaszinónak hétfő este Földi László biztonságpolitikai szakértő volt a vendége. Háború vagy béke című előadása érintette a világháború lehetőségét, fegyveres konfliktusokat és titkosszolgálati munkákat is.
Földi László előadását azzal kezdte, hogy tulajdonképpen a cím felesleges is, hiszen mitől lenne béke? Az elmúlt 30 év sem arról szólt, hogy békében tudnánk élni. Szóba került Az orosz-ukrán háború összetettsége, a kétpólusú világrend és a kérdés is, hogy napirendre kerülhet-e egy tényleges világháború kitörése napjainkban.
Utóbbira a válasz adta az előadás fő fonalát: katonapolitikai értelemben nem, hiszen hagyományos fegyverekkel nem lehet háborút nyerni. A II. világháború volt az utolsó olyan háború, ami hagyományos fegyverekkel győztest és vesztest tudott determinálni. Vannak fegyverek, melyekkel meg lehetne nyerni bármilyen összecsapást, ezek az űrfegyverek, nukleáris fegyverek, vírushadseregek vagy drónhadseregek, de ezek közül bármelyiket bevetnék, az teljes pusztulással is járhatna.
Az előadás második felében a résztvevők kérdéseket tehettek az elhangzottakkal kapcsolatban, a beszélgetések témái pedig bőven kitöltötték az estét: világpolitika, stratégiák és fegyveres konfliktusok lehetséges kimenetelei is szóba kerültek.
Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.
Az új polgármester, Böröcz László tegnap vette át a korábbi kerületi vezetéstől Budavár „kulcsait”. A Várnegyedet, a Tabánt, a Krisztinaváros, s a Duna jobb partján fekvő Vízivárost, valamint a Gellérthegy egy részét magában foglaló I. kerületet igazgatni hatalmas rang és persze óriási felelősség. Egy város, városrész életében egy új polgármester hivatalba lépése, mindig új időszámítást is jelent. „Polgármestersége alatt…” szokták írni a történelemkönyvek, amikor valami új, szép, ércnél maradandóbb dolog történik, épül egy adott városban. Jó munkát, sok sikert kívánunk Budavár új polgármesterének, kerületünk számára pedig felvirágoztató, eredményes és gyarapodó éveket!
Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.