Étterem a Budai Vár tövében: Marischka

Étterem a Budai Vár tövében: Marischka

A Budavári Gasztromán cikksorozatunkban felkeressük a Várkerület vendéglátóhelyeit. Megmutatjuk, hogy hova érdemes beülni egy jó menüre, egy romantikus vacsorára, néhány hűsítő koktélra, esetleg csak egy finom kávéra. I. kerületi gasztrotúránk első állomása a Marischka volt, amely a Budai Várhegy tövében, a Vérmezővel szemben található a Bugát lépcső és az Attila út sarkán, és ami 2021 ősze óta várja vendégeit.

Kevesen tudják, de már maga a Krisztinavárost Tabánnal összekötő Attila út is anno egy vendéglőről kapta a nevét 1854-ben, amely egyébként egészen a XX. század közepéig két részből állt, amikor is az Attila utcát és az Attila körutat egyesítették. Az sem köztudomású, hogy Budát - amely elsősorban a fallal körülvett várat jelentette - a középkorban apró falvak vették körül. Az egyik ilyen, a Vár alatt található falu volt Logod is, melynek templomát 1939-ben éppen itt a mai Bugát lépcsőnél fedezték fel, amikor felszínre kerültek a Szent Lázár lovagrend XIV. századi gótikus templomának maradványai, amely valamikor a török hódoltság idején semmisülhetett meg.

Itt ebben a történelmi környezetben épült fel 1937-ben a Székesfővárosi Elektromos Művek számára Györgyi Dénes által tervezett ikonikus koramodern épület is, amely egyszerre volt lakóház, irodaház és trafóház is. Az étterem ittlétét az ízlésesen megtervezett és homlokzatra „biggyesztett” betűkön kívül egy arany szfinx teszi mindenki számára nyilvánvalóvá. A terasz jelenleg – tél lévén és igény híján – jelenleg zárva van, azonban az étterembe lépve egészen lenyűgöző, de mégis otthonos enteriőr fogadja a vendégeket. A domináns fás és zöldszín-árnyalatokat a buja növényzet varázsolja még színesebbé. Az indusztriális belmagasságot is csak a mennyezetről logó növények teszik változatossá.

A kiszolgálás udvarias, kedves és barátságos, mégsem tolakodó. A Marischka hétköznapokon változatos napi menüvel várja a közelben dolgozókat, illetve lakókat. Mi is ezt kóstoltuk, hiszen a környéken és főként a várban meglehetősen kevés ebédmenüs lehetőség van. A sárgaborsó krémleves selymes különlegesen finom volt és a grillezett csirkemell, erdei gombás gersli rizottóban sem kellett csalódnunk. A hús zamatos volt, nem volt száraz, amit nagyszerűen egészített ki a jól megtervezett krémes köret. A kétfogásos ebédért - amely ez esetben egy levest és egy főételt jelentett - mindösszesen 3300 Forintot kell fizetni, de természetesen lehetőség van csak levest, illetve csak főételt kérni. Az ebédet lezáró és azt követő ízletes Cortado 950 Forintot kóstál.

Csűrhetnénk-csavarhatnánk még a dolgot, de az őszinte összegzés valójában így hangzik: szuper volt, ide biztosan sokszor visszatérünk még!

Egyetlen dolgot viszont minden igyekezetünk ellenére képtelenek voltunk értelmezni: vajon mit keres egy kitömött ló az étteremben?

Enteriőr (fotó: nagyonvar.hu)

Miért? (nagyonvar.hu)

Zöld és zöldebb (nagyonvar.hu)

Csinos kis Cortado (nagyonvar.hu)

A Bugát-Attila sarok (nagyonvar.hu)
Olyan terasz nyílt a Várban, hogy szem nem marad szárazon
Olyan terasz nyílt a Várban, hogy szem nem marad szárazon

No, meg száj sem. Amikor ugyanis éppen nem marad tátva a panoráma láttán, akkor különlegesebbnél különlegesebb pezsgőkkel és borokkal lehet ingerelni benne az ízlelőbimbókat a Magyar Nemzeti Galéria első emeletén, aminek ez a pazar, városra néző helyisége a BudaBest terasz nevet kapta, és a hét elején fogadta az első vendégeit.

Demeter Zoltán lesz A Budai Borszalon vendége
Demeter Zoltán lesz A Budai Borszalon vendége

A Tokaji borvidék megkerülhetetlen alakja érkezik május 16-án este 7 órakor a Pasha Cafeba, az estet pedig Onczay Zoltán csellóművész kíséri majd. Ez azért izgalmas párosításnak ígérkezik.

Négy bolond százat csinált - Budavár legújabb boros gasztro-kalandján jártunk!
Négy bolond százat csinált - Budavár legújabb boros gasztro-kalandján jártunk!

Folytatódott Buda legújabb boros gasztronómiai kalandja, ahol nem csak a különböző, korábban kipusztultnak tartott magyar borfajtákat, de a mögöttük álló történeteket is megismerhette a Budai Borszalon közönsége. Az biztos, hogy az egykori magyar fajtáknak újabb rajongói, „bolondjai” lettek. Ők már jól tudják, hogy mi az a Csóka, Szerémi zöld, Tihanyi és Tarcali kék, Laska és Sárfehér. Önök tudják vajon?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.