
Előkerült Senyei Károly egyik elveszettnek hitt szobra!
Az alkotás Pesten, egy a közönségtől elzárt, nem látogatható, lezárt területen került elő, egész pontosan a jelenleg luxusszállodaként működtetett New York Palota egyik raktári szárnyából nyíló kis udvarra helyezték át a szobrot.
Senyei Károly (1854-1919) , szobrászművész több alkotása is megtalálható a Budavári Palotában.
Budapesten, Bécsben és Münchenben tanult, majd 1886-ban visszaköltözött Budapestre. Elsősorban zsáner- és épületdíszítő szobrokat készített. Számos művet készített a budavári királyi palota számára, ezek: a főhomlokzat timpanonjának szoborcsoportja (elpusztult), az Oroszlános udvarban Háború és Béke, a dunai homlokzat előtt Halászó gyerekek kútja (1900 körül), a Habsburg-teremben III. Károly-, Mária Terézia-, I. Ferenc József-, Erzsébet királyné-mellszobor, a nádori kriptában: gyermeksírokon angyalkák.
- írja a Wikipédia a róla szóló szócikkben.
Az Oroszlános Udvarban található Szent István teremhez vezető felújított díszkapu csodás dísze a már említett szoborpár, amely a Béke és a Háború allegóriája. Ez a szoborpár méltó dísze a Budai Vár szívcsakrájának számító királyi udvarnak.
.jpg)
A másik pedig a nemrégiben felújított Halászó gyerekek kútja, amely a Budavári Palota Savoyai-terasz felőli oldalán helyezkedik el.

Bízzunk benne, hogy a most megtalált, sokak által elveszettnek hitt szobor szintén felújításra kerül és hasonlóan méltó helyet kap, az említett társai!

Hétfő este „Széchenyi és Kossuth - avagy kinek volt igaza egy 180 évvel ezelőtti vitában” címmel tartott előadást a BTM Vármúzeum főigazgatója, Dr. Csorba László a Budavári Palotanegyedben található Szent István Kávéházban. Talán nem véletlen, hogy "Széchenyi és Kossuth" szerepelt az előadás címében és nem "Széchenyi vagy Kossuth"…

Nem véletlenül február 25-e a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja: 1947-ben ezen a napon hurcolták el Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a Váci utca 47. számú házban található lakásából a Rákosi Mátyás által vezetett kommunisták megbízására és koholt vádja alapján a hazánkat megszállóként elnyomó szovjet hatóságok.

1945. január 12-én, tehát éppen 80 éve ezen a napon az egykori I. kerületi, Chevra Kadisa Budai Izraelita Szentegylet Gyógyintézet vagy ismertebb nevén a Maros utcai zsidókórház udvarán 44 nőt és 40 férfit gyilkoltak le kíméletlenül szadista nyilasok. Az elvetemült gyilkosok betegeket, ápolókat, s orvosokat egyszerre lőttek bele az általuk megásatott tömegsírba.