„Célunk, hogy egy olyan városrészt alakítsunk ki, amely méltó régi hírnevéhez...” – interjú Sikota Krisztinával, a Várkapitányság turisztikai és kulturális vezérigazgató-helyettesével

„Célunk, hogy egy olyan városrészt alakítsunk ki, amely méltó régi hírnevéhez...” – interjú Sikota Krisztinával, a Várkapitányság turisztikai és kulturális vezérigazgató-helyettesével

A napokban érkezett a hír - mi is tudósítottunk róla - miszerint a legnevesebb egykori uralkodói központok tagjai közé választották a Budavári Palotanegyedet. Kétségkívül komoly nemzetközi elismerés, hogy a Nemzeti Hauszmann Program keretében megújuló Budavári Palotanegyed helyet kapott a legszebb európai kastélyokat és palotákat tömörítő European Royal Residences elnevezésű szervezetben. Az európai "elitklubnak" épp úgy tagja az egykori ausztriai császári rezidenciaként működő Schönbrunni kastély, mint a versailles-i kastélyok vagy a londoni Historic Royal Palaces (HRP). A rangos elismerés kapcsán Sikota Krisztinával, a Várkapitányság turisztikai, kulturális és kommunikációs vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.‍

N.V.: Az elmúlt években a Budavári Palotanegyedben folyó rekonstrukciós munkálatok különböző mérföldköveit számos nemzetközi elismeréssel és nívós szakmai díjjal jutalmazták, ezt a mostanit Ön hogyan értékeli? Miben más ez, mint a többi? Mit jelent az Európai Királyi Rezidenciák szövetségének teljes jogú tagjának lenni?

S.K.: A budai Vár több mint 800 éves viharos története során a magyar nemzeti identitás szerves részévé vált. A Királyi Palotát és környezetét magába foglaló Budavári Palotanegyed a 19-20. század fordulóján, Hauszmann Alajos építész munkájának eredményeképpen európai rangú uralkodói rezidenciaként élte fénykorát. A városrész csodálatos épületekkel és műemlékekkel párját ritkította a korabeli Európában.

A Várkapitányság a Nemzeti Hauszmann Program megvalósítása során azon dolgozik, hogy a Budavári Palotanegyed megannyi mostoha évtized után újra századfordulós fényében tündökölhessen. Célunk, hogy egy olyan városrészt alakítsunk ki, amely méltó régi hírnevéhez és világörökségi rangjához. Meggyőződésünk, hogy a Budavári Palotanegyed Magyarország, Európa és a világ kiemelkedően értékes épített és kulturális örökségének része.  

A schönbrunn-i és a versailles-i palotákat is tagjai között tudó Európai Királyi Rezidenciák Szövetségét 1995-ben alapították, tagjait átlagosan 43 millió látogató keresi fel évente. Hatalmas megtiszteltetés és egyben szimbolikus lépés számunkra, hogy a Budavári Palotanegyed, mint a magyar királyok egykori székhelye a legnagyobb uralkodói központokat tömörítő rangos európai szövetség tagjává vált.

N.V.: A Budavári Palota a spanyol Alhambrával, illetve a lengyel királyi palotával, a Wawellel együtt nyert felvételt a rangos, királyi rezidenciákat tömörítő szövetségbe. A szervezetnek jelenleg 15 európai ország a tagja van, összesen 32 turisztikai helyszínként megjelölt palotával, illetve kastéllyal. Milyen konkrét előnyökkel jár, illetve járhat a tagság? Ön szerint, profitálhat-e ebből a tagságból a hazai turizmus? Kissé profánabbul kérdezve készpénzre váltható-e egy ilyen - kétségtelenül hízelgő - nemzetközi elismerés.

S.K.: Idén tavasszal már meghívást kaptunk a Nápolyi Királyi Palotában tartott éves találkozóra, ahonnan munkatársunk értékes tapasztalatokkal gazdagodva tért haza. A most elnyert tagság nem csupán megtiszteltetést és presztízst jelent a Budavári Palotanegyed számára, hanem szakmai lehetőséget is kínál.  

A szövetség hatalmas tapasztalattal rendelkezik a nemzetközi kulturális turizmus, a látogatómenedzsment, a kommunikáció és brandépítés, valamint a múzeumpedagógia területén.  A tagsággal mi is hozzáférést kapunk ezen tudásbázishoz, saját bevált gyakorlatainkat megosztva pedig az Európai Királyi Rezidenciák Szövetségének örökségvédelemben végzett munkáját tudjuk segíteni a jövőben.

A Budavári Palota a Krisztinaváros felől, madártávlatból (Forrás: NHP Facebook-oldala)
N.V.: A Nemzet Hauszmann Program deklarált célja, hogy a Budavári Palotanegyed ismét visszanyerje századfordulós arculatát. Ennek a célkitűzésnek a keretében rekonstruálták a Szent István-termet, a Lovarda és a Főőrség épületét, illetve újjáépítették a Várkert Bazárt is. Az eddigi tapasztalatok alapján Ön hogy látja, ezek a fejlesztések segítették a hazai turizmus előlendítését?

S.K.: Évek óta dolgozunk azon, hogy a Budavári Palotanegyed újra élénk és vonzó helyszín legyen. Eredményeinket egyre több pozitív visszajelzés igazolja, mind hazai, mind nemzetközi szinten.

A tekintélyes amerikai lap, a TIME 2023-ban is összeállította a világ legnagyszerűbb helyszíneinek listáját. A ranglista történetében először szerepel rajta magyar helyszín. Az 50 helyszínből álló listára Budapest és a Nemzeti Hauszmann Program több eleme is felkerült.

A The Thinking Traveller utazási iroda több millió bejegyzés elemzése alapján listát állított össze Európa legnépszerűbb kastélyairól, amelyen a budai Vár a nyolcadik helyet szerezte meg, leelőzve a versailles-i kastélyt is.

A Budavári Palota bekerült Európa legszebb kastélyai közé a WeLoveHolidays online utazási cég rangsorában, melynek kialakításánál figyelembe vették a TripAdvisor 5 csillagos értékeléseit és az Instagram-posztok számát a helyszínről.

2023-ban a Nemzeti Örökség Intézete és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete által alapított az Év Családbarát Emlékhelye Díjjal ismerték el a Budai Várnegyed nemzeti emlékhely családokért tett erőfeszítéseit.

Sikota Krisztina, a Várkapitányság turisztikai, kulturális és kommunikációs vezérigazgató-helyettese (Forrás: Várkapitányság)
N.V.: Nem tudom, hogy mennyire volt tudatos törekvés, de meglehetősen szembeötlő, hogy az eddigi nyári szezonban számos olyan programmal találkozhattunk a Budavári Palotanegyedben - legyen szó a Várkert Bazárról, az Oroszlános udvarról vagy éppen a Savoyai teraszról -, amelyek a magyar fiatalokat is felvonzották a Várba. Van-e esetleg erre vonatkozóan valamiféle mérésük, pontosan kiket, milyen célcsoportot vonzottak be a kulturális programok, mennyivel nőtt a magyar vendégek száma?

S.K.: A Budavári Palotanegyedben nemcsak épületek és közterületek, műemlékek születnek újjá, hanem a kulturális programok és turisztikai attrakciók is újra élettel töltik meg a helyszínt.

2022 és 2024 között közel 4000 kulturális rendezvényünkön több mint 400.000 látogató fordult meg.

A 2014-ben megújult Várkert Bazár ma már fontos fővárosi kulturális helyszín, amely idén érkezett el a 10. kulturális évadához. Az évfordulóhoz kapcsolódva rendeztük meg nagy sikerrel, közel teltházzal a VárkertFesztet, amelyen a nagykoncertektől kezdve, a színházi és filmes programokon, kézműveskedésen és hangszerbemutatón át, a szabadtéri hintán keresztül, az ingyenes fotózásig és a különleges gasztro-meglepetésekig rengeteg programmal vártuk a látogatókat.

A Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján évente több alkalommal szabadtéri tárlatokkal várjuk a látogatókat. Júliusban véget ért a Minden idők focija című, a labdarúgó Európa-bajnoksághoz kapcsolódó tárlat, most a Nyár a parton – folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel című nyári szabadtéri kiállításunk várja a látogatókat, amely Magyarország legismertebb vizeit, valamint a magyar művészek által a múltban felkeresett népszerű tengerparti helyszíneket mutatja be.

2023 augusztusában nyílt meg a Várkert Bazár Déli palotájában az YBL6 Művészeti Tér, tisztelgésként az építész Ybl Miklós előtt és folytatójaként az ide kötődő képzőművészeti hagyományoknak. A 21. századi igényeket kielégítő helyszín az időszaki tárlatok mellett gyerekeknek és felnőtteknek szóló programokkal, ajándékbolttal, információs ponttal is várja a látogatókat.

2019-től minden évben – a huszárjárőrözés nemes hagyományát ápolva – lovas huszárokkal találkozhatnak tavasztól őszig. A magyar kulturális örökség népszerűsítésére a turisztikai főszezonban cigányzenét hallhatnak a látogatók a Budavári Palotanegyed kiemelt pontjain, a Főőrségnél és a Savoyai teraszon. A cigánymuzsika kulturális örökségünk része, olyan hagyomány és különlegesség, amely színesíti a magyarországi turizmus palettáját.

A megújult Karmelita épületegyüttes egykori templomterében 2021-ben indítottuk útjára koncertsorozatunkat. Az érdeklődők a magyar kultúra jeles napjain tematikus koncerteket hallgathatnak meg a legkiválóbb hazai zenészek előadásában, a régizenétől a XX. század legnagyobb zeneszerzőinek művein át a népzenéig változatos előadások közül válogathat a zeneszerető közönség.

Koncert a Karmelitában (Forrás: NHP Facebook-oldal)
A Budavári Palotanegyed egyre látványosabb megújulásának melyek lesznek a legközelebbi mérföldkövei? Mikor láthatja a nagyközönség teljes pompájában a jelenleg építés alatt álló, újjászületett épületeket?

S.K.: A Dísz téren a végéhez közeledik a Vöröskereszt Egylet egykori székházának újjáépítése. Az épület külsején már az utolsó simításokat végzik a mesterek, belül pedig többek között megkezdték a díszterem stukkóinak felhelyezését is.

A József főhercegi palota újjászületése is a terveknek megfelelően zajlik. Az acél- és faszerkezetek elkészítését követően év elején indult a József főhercegi palota egyik leglátványosabb munkája, a tetőzet héjalása. Az egykori manzárdos, több tucat elemből álló tetőszerkezet újraalkotása ütemterv szerint halad, jelenleg a szemet gyönyörködtető bádogos és díszműbádogos munka zajlik. Elkészülte után a palota az Alkotmánybíróság méltó otthona lesz.

Tervek szerint haladunk az egykori Honvéd Főparancsnokság újjáépítésével is. A munkálatok látványosabb elemeként a szakemberek már a helyére emelték a kupolaszerkezetet, befejezték a kupola ács és díszműbádogos munkáit és még idén nyáron elkészül a kupola üvegborítása is.

A megújított Halászó gyerekek-díszkút a Savoyai teraszon (Forrás: NHP Facebook-oldala)

A nehézállványzat felépítését követően már elkezdtük a faragott süttői mészkőből készült homlokzati díszek felhelyezését. Az újjászülető Honvéd Főparancsnokság kupolájában kilátó nyílik, az épület pedig nyitva áll majd a Budavári Palotanegyedbe látogatók előtt, benne lel otthonra a Hadtörténeti Intézet és Múzeum.

A József főhercegi palota látványterve (Forrás: NHP Facebook-oldala)

Méltó módon újítjuk meg a Szent György teret is a következő években: zöldebb, rendezettebb és díszesebb lesz a nemzet történelmi főtere. Központi eleme a Szabadság oszlopa lesz, amely Marco Casagrande olasz építész és szobrász korábbi tervei alapján készül. Új fasorok és ligetes facsoportok is színesítik majd a teret, több mint 160 fát fogunk ültetni, ezzel több mint tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint most.

A Nemzeti Hauszmann Program egyik fő célkitűzése, hogy a Budavári Palota épületegyüttese ismét azt az arcát mutassa, amelyet fénykorában, a 19-20. század fordulóján mutatott. A palotát az eredeti századfordulós terveket követve, de a 21. század technológiai kihívásainak megfelelően építjük újjá.

A teljes rekonstrukció sok éven át tartó folyamat. A 2021. augusztus 20-án átadott, mára több mint negyedmillió látogatóval büszkélkedő Szent István-terem után 2023-ban a Szent György tér felől az északi szárnnyal folytattuk. Mára látványos szakaszához érkezett a Budavári Palota északi szárnyának megújítása. A tetőszerkezet azbeszt tartalmú palaburkolatának, valamint a manzárdkupolák eltávolítását követően megkezdtük a külső falak bontását, amelynek hauszmanni, keleti homlokzatát speciális acélszerkezettel támasztjuk meg. A helyreállított történeti és szakrális terek mellett palotatörténeti kiállítás, művészeti galériák, kávézók, ajándék- és könyvesboltok, gyerekvilág, családközpont és oktatási helyiségek várják majd a látogatókat a megújult épületben.

Az amerikai Legfelsőbb Bíróságról tartott előadást Stumpf István a Budavári Történelmi Kaszinó rendezvényén
Az amerikai Legfelsőbb Bíróságról tartott előadást Stumpf István a Budavári Történelmi Kaszinó rendezvényén

Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.

Új polgármester Budavár élén – videó
Új polgármester Budavár élén – videó

Az új polgármester, Böröcz László tegnap vette át a korábbi kerületi vezetéstől Budavár „kulcsait”. A Várnegyedet, a Tabánt, a Krisztinaváros, s a Duna jobb partján fekvő Vízivárost, valamint a Gellérthegy egy részét magában foglaló I. kerületet igazgatni hatalmas rang és persze óriási felelősség. Egy város, városrész életében egy új polgármester hivatalba lépése, mindig új időszámítást is jelent. „Polgármestersége alatt…” szokták írni a történelemkönyvek, amikor valami új, szép, ércnél maradandóbb dolog történik, épül egy adott városban. Jó munkát, sok sikert kívánunk Budavár új polgármesterének, kerületünk számára pedig felvirágoztató, eredményes és gyarapodó éveket!

Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed

Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.