Az amerikai Legfelsőbb Bíróságról tartott előadást Stumpf István a Budavári Történelmi Kaszinó rendezvényén
Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.
A Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér által szervezett kiváló hangulatú előadáson többek között választ kaphattunk a Bibó István Szakkollégium valamikori alapító igazgatójától, hogy hogyan látja az amerikai politika és jogrendszer kapcsolatát. De választ kaptunk arra a kérdésre is, hogy miért különleges a Bíróság szerepe az amerikai politikában? Várható-e valamiféle változás? Lehet-e, s amennyiben igen, akkor milyen szerepe lehet a bírák ideológiai nézeteinek az Amerikai Egyesült Államok jövőbeli jogvitáiban? És nem utolsó sorban, hogy mi történik abban a különleges helyzetben, ha a 2024-es elnökválasztás eredményét a felek vitatják, és a döntés jogilag és ténylegesen is a Legfelsőbb Bíróságra hárul?
Stumpf István előadása már csak azért is volt érdekes, mert az előadó nem csupán jogászként, illetve szociológusként, illetve mint a politikatudományok kandidátusaként ismeri távolról az Egyesült Államok jogrendszerét és politikai rendszerét, hanem közelről is, hiszen számos alkalommal tanult ösztöndíjasként az Egyesült Államokban, többek között a Harvardon, valamint a George Washington Egyetemen.
Nemcsak a végrehajtó hatalom, de több ezer különböző szintű közigazgatási tisztség sorsa is eldől. Ezek az eredmények jelentősen befolyásolhatják az Egyesült Államok belső működését és akár a globális erőviszonyokat is. (…) A Legfelsőbb Bíróság számos alkalommal került a figyelem középpontjába az elmúlt években, főként a bírák személye, vitatott döntések, és a Bíróság alkotmányos helyzete miatt. A politikai kritika felerősödött, a demokrata oldalról újra a Bíróság hatalmának csorbítására irányuló kezdeményezésekről hallhattunk.
fejtette ki Stumpf István az előadásról szóló bejegyzésében.
Az előadás után a Budavári Történelmi Kaszinó rendezvényeit jellemző fesztelen és kötetlen beszélgetéseken lehetett még eszmét cserélni az előadóval, illetve más neves történészekkel is.
1945. január 12-én, tehát éppen 80 éve ezen a napon az egykori I. kerületi, Chevra Kadisa Budai Izraelita Szentegylet Gyógyintézet vagy ismertebb nevén a Maros utcai zsidókórház udvarán 44 nőt és 40 férfit gyilkoltak le kíméletlenül szadista nyilasok. Az elvetemült gyilkosok betegeket, ápolókat, s orvosokat egyszerre lőttek bele az általuk megásatott tömegsírba.
Véget ért a Dísz téren egykor állt Vöröskereszt Egylet székházának újjáépítése a Várnegyedben.
A Savoyai Teraszon télen is különleges rendezvényekkel várják a vendégeket. Annyi a változás, hogy ezúttal forró italokkal és korcsolyapályával egészül ki a már jól ismert zenei rendezvények kínálata. Már most csütörtökön is lesz rendezvény az Erasmus Life szervezésében Castle Ice Skating & Grooves néven.