Ami az egyiknek kacat, a másiknak érték – bolhapiacon jártunk a Tabánban
Ma az első udvari bolhapiacon jártunk a tabáni Virág Benedek Házban. Mert ugyan immáron sokadik alkalommal hirdették meg a tabáni Döbrentei utcai kultúrházba az úgynevezett Nagy Bolhapiacot, de kizárólag az udvaron most tartották először. Ha röviden össze akarnánk foglalhatni: értékeket találtunk és apró kincsekre leltünk.
Ahogy a bolhapiacokon általában, úgy itt a Budavári Önkormányzat által szervezett bolhapiacon is megtalálható szinte minden, a régi használati tárgyaktól, a régiségeken keresztül és különböző gyűjteményeken át az antik és újabb könyvekig. Az árak pedig - ahogyan az igazi piacon az lenni szokott - rugalmasak, hiszen mióta világ a világ sokak számára az alkudozás teszi szórakozássá a vásárlást. A legvonzóbb talán egy ilyen rendezvényen az alkalmi vétel lehetősége.
Történelmi érdekesség, hogy eredetileg valaha itt a Tabánban, a Döbrentei utcai bolhapiacnak is helyt adó épületegyüttes mellett hatalmas vásár várta a pestbudai embereket, az itt található nagy nyitott területet nem véletlenül jelölik a térképek már 1760-tól Forum Nundiale Hebdomale néven, vagyis Vásár térként, 1830-tól pedig Wochenmark Platznak, tehát Heti piac térnek, persze még mielőtt a „történelem” szavunkat is megalkotó reformkori tudós költőről, Döbrentei Gáborról (1785-1851) 1879-ben elnevezték volna a teret. Talán az sem véletlen, hogy éppen itt, az egykori Vásár tér közvetlen szomszédságában, a Virág Benedek Házban kapott helyet az immáron rendszeresen meghirdetett várkerületi bolhapiac is.
Az Apród utca és a Döbrentei utca sarkán álló épületegyüttest a nagy tabáni tűzvész, vagyis 1811 után építették fel és néhány évvel ezelőtti felújítása után a Várkerület egyik kulturális központja lett, majd a különböző koncertek, színes előadások és családi programok mellett itt kapott helyet az I. kerületi Nagy Bolhapiac is. A bolhapiac kínálata pedig tényleg olyan színes, mint amilyennek egy bolhapiaci vásárnak lennie kell. A piacozás értékmentés, de a tudatos vásárlók számára elsősorban az újrahasznosítás fontos. Ha olvasóink kedvet kaptak a piacozáshoz, amely minden hónap első szombatján kerül megrendezésre, akkor kísérjék figyelemmel a Virág Benedek Ház Facebook-oldalát, bár nem nehéz kiszámolni, hogy a következő bolhapiac június 3-án, szombaton lesz esedékes. Piacra fel!
Az egykori alkotmánybíró 2024. október 21-én "Miért szent tehén a Legfelsőbb Bíróság Amerikában?" címmel tartott előadást a hamarosan esedékes november 5-i amerikai választások előtt a Budavári Palotában található Szent István Kávéházban. Az érdekfeszítő rendezvényen számos, a következő évek amerikai belpolitikája szempontjából meghatározó, de akár a világpolitikát is befolyásoló kérdést feszegetett a Budavári Történelmi Kaszinó és Tudástér legutóbbi rendezvényén.
Az új polgármester, Böröcz László tegnap vette át a korábbi kerületi vezetéstől Budavár „kulcsait”. A Várnegyedet, a Tabánt, a Krisztinaváros, s a Duna jobb partján fekvő Vízivárost, valamint a Gellérthegy egy részét magában foglaló I. kerületet igazgatni hatalmas rang és persze óriási felelősség. Egy város, városrész életében egy új polgármester hivatalba lépése, mindig új időszámítást is jelent. „Polgármestersége alatt…” szokták írni a történelemkönyvek, amikor valami új, szép, ércnél maradandóbb dolog történik, épül egy adott városban. Jó munkát, sok sikert kívánunk Budavár új polgármesterének, kerületünk számára pedig felvirágoztató, eredményes és gyarapodó éveket!
Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.