Ami az egyiknek kacat, a másiknak érték – bolhapiacon jártunk a Tabánban

Ami az egyiknek kacat, a másiknak érték – bolhapiacon jártunk a Tabánban

Ma az első udvari bolhapiacon jártunk a tabáni Virág Benedek Házban. Mert ugyan immáron sokadik alkalommal hirdették meg a tabáni Döbrentei utcai kultúrházba az úgynevezett Nagy Bolhapiacot, de kizárólag az udvaron most tartották először. Ha röviden össze akarnánk foglalhatni: értékeket találtunk és apró kincsekre leltünk.

Ahogy a bolhapiacokon általában, úgy itt a Budavári Önkormányzat által szervezett bolhapiacon is megtalálható szinte minden, a régi használati tárgyaktól, a régiségeken keresztül és különböző gyűjteményeken át az antik és újabb könyvekig.   Az árak pedig - ahogyan az igazi piacon az lenni szokott - rugalmasak, hiszen mióta világ a világ sokak számára az alkudozás teszi szórakozássá a vásárlást. A legvonzóbb talán egy ilyen rendezvényen az alkalmi vétel lehetősége.

Történelmi helyszín, piaci környezet (Fotó: nagyonvar.hu)

Történelmi érdekesség, hogy eredetileg valaha itt a Tabánban, a Döbrentei utcai bolhapiacnak is helyt adó épületegyüttes mellett hatalmas vásár várta a pestbudai embereket, az itt található nagy nyitott területet nem véletlenül jelölik a térképek már 1760-tól Forum Nundiale Hebdomale néven, vagyis Vásár térként, 1830-tól pedig Wochenmark Platznak, tehát Heti piac térnek, persze még mielőtt a „történelem” szavunkat is megalkotó reformkori tudós költőről, Döbrentei Gáborról (1785-1851) 1879-ben elnevezték volna a teret. Talán az sem véletlen, hogy éppen itt, az egykori Vásár tér közvetlen szomszédságában, a Virág Benedek Házban kapott helyet az immáron rendszeresen meghirdetett várkerületi bolhapiac is.

Ami az egyiknek kacat, a másiknak érték (Fotó: nagyonvar.hu)

Az Apród utca és a Döbrentei utca sarkán álló épületegyüttest a nagy tabáni tűzvész, vagyis 1811 után építették fel és néhány évvel ezelőtti felújítása után a Várkerület egyik kulturális központja lett, majd a különböző koncertek, színes előadások és családi programok mellett itt kapott helyet az I. kerületi Nagy Bolhapiac is. A bolhapiac kínálata pedig tényleg olyan színes, mint amilyennek egy bolhapiaci vásárnak lennie kell. A piacozás értékmentés, de a tudatos vásárlók számára elsősorban az újrahasznosítás fontos. Ha olvasóink kedvet kaptak a piacozáshoz, amely minden hónap első szombatján kerül megrendezésre, akkor kísérjék figyelemmel a Virág Benedek Ház Facebook-oldalát, bár nem nehéz kiszámolni, hogy a következő bolhapiac június 3-án, szombaton lesz esedékes. Piacra fel!

Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed

Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.

Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba
Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba

A támfal melletti, Ybl Miklósról (1814-1891) elnevezett történelmi lépcső a második világháború végén, az ostrom alatt megsérült ugyan, azonban a grádust ért találatok nem voltak igazán jelentősek, mindezek ellenére a szocializmusban mégis elbontották azt.

Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!
Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!

Miközben a hétfői napokon az egész országban szinte minden múzeum zárva tart, addig a Budavári Palotanegyedben július óta új nyitvatartási rend szerint működnek a múzeumok.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.