A magyar-bajor kapcsolatok évszázados látnivalóinak nyomába erednek a Budai Várban

A magyar-bajor kapcsolatok évszázados látnivalóinak nyomába erednek a Budai Várban

Május 6-án, hétfőn 18 órakor a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat a Pasha Caféban várja egy izgalmas útikönyv bemutatóra a magyar-bajor kapcsolatok iránt érdeklődőket.

Magyarország nyugati viszonylataiban a német a legrégebbi, ezen belül pedig a bajor a legősibb kapcsolat. Kucsera János “Tíz évszázad magyar emlékei Bajorországban című útikönyve felderíti és turisztikai útravalóként tálalja a magyar-bajor kapcsolatok évszázadainak látnivaló nyomait. 

A szerző a kádári Magyarországot elhagyva Bajorországban talált menedéket, amely az idők folyásával otthonává is vált. Kucsera János számos politikai emigránstól eltérően nyitott szemekkel járta új világát, miközben szíve mindenekelőtt magyar hazájáért dobogott. Az olvasó e szellemi kétlakiság gyümölcsét tarthatja majd a kezében a Budai Várban.

“Építette Benczúr Gyula és nője Boldizsár Piroska az Úrnak 1894-ik esztendejében” – hirdeti a díszes, festett székelykapu Bajorországban a Benczúr-villa előtt.

Kucsera János 1998. óta a müncheni Széchenyi Kör elnöke. (Kreis Széchenyi - Ungarische und Siebenbürgische Mission und Sozaldienst e.V.), amit 1977. őszén dr. Buzády Tibor vezetésével néhány lelkes honfitárs alapított. A hivatalos bejegyzésre (Amtsgericht München) 1978-ban került sor. A kör önálló, önfenntartó, közhasznú civil szervezet, melynek célja egyfelől karitatív és szociális segítséget nyújtani honfitársainknak az egész Kárpát-medencében, gyógyszerek, használt bútorok, ruhaneműk, egyházi kellékek, könyvek, esetleg anyagi támogatás formájában. Másfelől fő feladatuk a magyarság múltjának és jelenének megismertetése, anyanyelvünk, hagyományaink ápolása, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének, eszmeiségének ébrentartása. A müncheni Széchenyi Kört Pro Cultura Hungarica- és Teleki Pál-díjjal is kitüntették.

A rendezvény, amit a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat szervez és támogat, ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött.

Idén is lesz Hadik Bál a főváros legrégebbi középiskolájában
Idén is lesz Hadik Bál a főváros legrégebbi középiskolájában

Egy hét múlva, november 23-án rendezik meg – idén immáron tizenkettedik alkalommal - a Hadik András Hagyományőrző Jótékonysági Bált a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium és Kollégium falai között. A jövő hét szombaton, 18 órától kezdődő Bál a Várkerület egyik fontos kulturális és jótékonysági eseménye. A Bál vendégei számos izgalmas program mellett megkóstolhatják az egykori híres huszártiszt, Hadik András kedvenc ételét a budavári Szent István Kávéház tálalásában, illetve megnézhetik a gimnáziumról szóló, általunk készített kisfilmet is.

Novemberben is szuper programok lesznek a MáraiKultban
Novemberben is szuper programok lesznek a MáraiKultban

Hámori Gabriella, Saly Noémi és Temesvári Bence, csakhogy három szereplőt említsünk a kerületi programok közül. Mindhármukkal a Márai Sándor Művelődési Házban találkozhatnak az érdeklődők. Ezeken kívül még számos további rendkívül ígéretes és változatos program közül választhatunk a Várkerület kulturális színtereinek novemberi programrepertoárjából.

Budavári helyszínelés avagy bűnügyi séta a Várnegyedben
Budavári helyszínelés avagy bűnügyi séta a Várnegyedben

Bűnügyi krónika a Budai Várban Ambrus Attilával és Csapó Csabával címmel hirdették meg a szervezők azt a kriminalisztika és bűnözéstörténeti sétát, amelynek a Táncsics börtönétől Mailáth országbíró meggyilkolásáig címet is adhatnánk. Az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszékének egykori docense és a „Viszkis rabló” néven elhíresült egykori jégkorongos rendhagyó tematikus sétája a történettudomány és napjaink valóságának jól sikerült, érdekfeszítő kombinációja: hiteles történetmesélés és fesztelen sztorizás.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.