A magyar-bajor kapcsolatok évszázados látnivalóinak nyomába erednek a Budai Várban

A magyar-bajor kapcsolatok évszázados látnivalóinak nyomába erednek a Budai Várban

Május 6-án, hétfőn 18 órakor a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat a Pasha Caféban várja egy izgalmas útikönyv bemutatóra a magyar-bajor kapcsolatok iránt érdeklődőket.

Magyarország nyugati viszonylataiban a német a legrégebbi, ezen belül pedig a bajor a legősibb kapcsolat. Kucsera János “Tíz évszázad magyar emlékei Bajorországban című útikönyve felderíti és turisztikai útravalóként tálalja a magyar-bajor kapcsolatok évszázadainak látnivaló nyomait. 

A szerző a kádári Magyarországot elhagyva Bajorországban talált menedéket, amely az idők folyásával otthonává is vált. Kucsera János számos politikai emigránstól eltérően nyitott szemekkel járta új világát, miközben szíve mindenekelőtt magyar hazájáért dobogott. Az olvasó e szellemi kétlakiság gyümölcsét tarthatja majd a kezében a Budai Várban.

“Építette Benczúr Gyula és nője Boldizsár Piroska az Úrnak 1894-ik esztendejében” – hirdeti a díszes, festett székelykapu Bajorországban a Benczúr-villa előtt.

Kucsera János 1998. óta a müncheni Széchenyi Kör elnöke. (Kreis Széchenyi - Ungarische und Siebenbürgische Mission und Sozaldienst e.V.), amit 1977. őszén dr. Buzády Tibor vezetésével néhány lelkes honfitárs alapított. A hivatalos bejegyzésre (Amtsgericht München) 1978-ban került sor. A kör önálló, önfenntartó, közhasznú civil szervezet, melynek célja egyfelől karitatív és szociális segítséget nyújtani honfitársainknak az egész Kárpát-medencében, gyógyszerek, használt bútorok, ruhaneműk, egyházi kellékek, könyvek, esetleg anyagi támogatás formájában. Másfelől fő feladatuk a magyarság múltjának és jelenének megismertetése, anyanyelvünk, hagyományaink ápolása, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének, eszmeiségének ébrentartása. A müncheni Széchenyi Kört Pro Cultura Hungarica- és Teleki Pál-díjjal is kitüntették.

A rendezvény, amit a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat szervez és támogat, ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött.

Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!
Jobbnál jobb programok várják a Budai Várba látogatókat Szent István ünnepén!

Többek között az idén immáron 38. alkalommal megrendezett Mesterségek ünnepe, amelyen nem csak a kézművesek portékái, de különleges előadások is várják a Budai Várba látogatókat. A Budavári Palotanegyedben pedig számtalan kulturális programon lehet részt venni az államalapítás ünnepén. Az Oroszlános Udvarban az István, a király rockoperát kétszer vetítik le óriáskivetítőn az ünneplőknek.

 „Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló
„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – helytörténeti programajánló

„Legyen a Horváth-kertben, Budán!” – hangzik Békeffi István (1901-1977) színműíró Lajtai Lajos (1900-1966) zenéjére írt, s 1928-ban éppen itt a Budai Színkörben bemutatott A régi nyár című operett dalszövege. Az elsősorban város- és kávéháztörténettel foglalkozó neves Budapest-történész, Saly Noémivel szeptember 24-én a MáraiKultban ezúttal a Horváth-kertbe kalauzolja el a helytörténet iránt érdeklődőket A Horváth-kert története című előadásával.

„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban
„Nyár a parton - folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel” – különleges szabadtéri tárlat a Várkert Bazárban

Az ingyenesen látogatható kiállítás többek között Aba-Novák Vilmos, Ferenczy Károly, Vaszary János, Márffy Ödön és Csontváry Kosztka Tivadar képein keresztül mutatja be a nyár könnyedségét, a nap változatos és csodás fényeit, az önfeledt strandolás, illetve a fürdés örömének hangulatos életképeit, a vakáció csodás pillanatait.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.