Tárlatvezetés, zene, borkóstoló - ismét Múzeum+ a Nemzeti Galériában
Április 2-ig látogatható a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) Vaszary. Az ismeretlen ismerős című kiállítása. A márciusi Múzeum+ est középpontjában éppen ezért az időszakos tárlat áll. Aki szereti a művészetet, a finom bort és a képzőművészeti izgalmak közötti kellemes esti ejtőzést, annak ott a helye március 22-én 18 órától a Budai Várban.
A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria közös szervezésű, hosszított esti nyitvatartású, nagy sikerű programsorozatán 2023-ban is jó hangulatú összművészeti eseményeken ismerhetik meg a két intézmény állandó gyűjteményeit és időszaki tárlatait. Az idei első alkalom az áprilisban a Galériából távozó Vaszary-kiállításra épül.
A tárlattal kapcsolatban Kovács Bernadett művészettörténész tart előadást arról, hogy hogyan látta és értékelte a modern festői irányzatokat, köztük Vaszary János festészetét a budapesti közönség a századfordulón.
A múzeumi esten többek között Bellák Gábor művészettörténész kalauzolja az érdeklődőket Strandok, napfény, tengerpart. Vaszary János életigenlő festményei címmel.
Petrányi Zsolt művészettörténész-kurátor a több ütemben megújult Lépésváltás – frissítve! című tárlatot mutatja be. Az újrarendezett kiállítás az 1945 utáni művészetet tárja a közönség elé, a gyűjteményből újonnan válogatott művekkel és számos új szerzeménnyel is kiegészülve, de Rózsa Luca Sára képzőművész is tart tárlatvezetést.

A színek, valamint a tavasz bűvöletében a Colour My Style stílus- és színtanácsadója kalauzolja az érdeklődőket az állandó gyűjteményben, a kreatív workshopon pedig plakátokat készíthetnek Vaszary János színpompás festményeinek felhasználásával.
Az egész estés élő zenét Oláh Krisztián zongorajátéka adja, a borokat a Geszler Pincészet biztosítja, a közönség a Vaszary-kiállításnak dedikált Irsai Olivér borukat is megkóstolhatja. A program előtt a jóga szerelmesei egy kellemes jógaórával hangolódhatnak a kupolatérben az est hátralévő részére Kovács Eszterrel, a Mat on the Moon alapítójával.

A szervezők a rendezvénysorozat segítségével szeretnék reflektorfénybe helyezni a kezdő filmeseket és úgy egyébként a filmes szakmát. A beszélgetős, filmnézős, szakmázós, ismerkedős esemény nyitóállomásán többek között bemutatkoztak a hiánypótló kezdeményezést megvalósító szervezők is. De a magyar költészet napja alkalmából egy különleges dalszöveg verselő blokkal is készültek a szervezők, ahol Gazdik Kati, Lakatos Leonetta és Varga Rókus előadásában hallgathatta az értő közönség a magyar könnyűzenei gyöngyszemeket picit másképp.
Túlzás nélkül állítjuk, hogy a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítása feltehetően az egész 2025. év legnagyszerűbb magyar képzőművészeti kiállítása lesz. A századforduló Magyarországa hazánk egyik legsikeresebb korszaka volt, a Monarchia „második fővárosaként”, a Bécshez rohamléptekkel felfejlődő, s az egyhangú osztrák városnál jóval izgalmasabb, sokszínűbb Budapest - egy kis túlzással élve - hasonlóan eleven, nyüzsgő, s élettel telt világvárossá lett, mint Berlin, Párizs vagy éppen New York. Nos, e büszke korszak kicsúcsosodása volt a képzőművészetekben a magyar népi kultúrát még gyökereiben őrző, de már az európai kulturális vérkeringésbe bekapcsolódó és onnan merítő magyar szecesszió. A plakátokon, tárgyakon bemutatott kiállítás bennünket lenyűgözött.

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkóstoló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.