Sok a szöveg? Nézegessen fotókat! – Reggeli életképek a Várból

Sok a szöveg? Nézegessen fotókat! – Reggeli életképek a Várból

A turisták még ébredeznek, talán éppen a reggelijüket fogyasztják a szállásukon, vagy valamelyik kávézóban ülve indítják a napot. A Tóth Árpád sétány és az Anjou bástya környéke embertömeg-mentes, van lehetőség nyugodtan, szinte csendben nézelődni, felfedezni, látni, és persze fotókat készíteni. A Várban és a Várból. Amit ott látunk, és amit onnan láthatunk.

Sétánkat a Tóth Árpád sétányon kezdtük, ahol – mint azt tegnap a költő egyik versét is idézve megmutattuk – virágoznak a japán díszcseresznyefák. Innen, útba ejtve az utolsó budai pasa emlékhelyét is a Bécs kapu irányába vettük az irányt, hogy a teleobjektívvel átkacsintsunk egyet Pestre is. Varázslatos tavaszi reggellel kedveskedett nekünk a Vár.

Panoráma a Tóth Árpád sétányról: Istenhegy, Svábhegy, János-hegy és a Nagy-Hárs-hegy

Vidámnak tűnő ló szobra alulnézetből (A Császári és Királyi 2. Erdélyi Huszárezred emlékműve)

A Tóth Árpád sétányon emberek sétálnak. A csodálatos fasor teljes tavaszi pompájában

Virágok közt veled lenni... (fejben Koncz Zsuzsa hangján énekelve)

Közel hozva a távolt: az Istenhegyi Szent László Plébánia templomtornya

Szőnyeg

Modern házak közül dugja ki tornyát a krisztinavárosi Havas Boldogasszony-plébániatemplom. Itt tartotta esküvőjét Gróf Széchenyi István és Semmelweis Ignác is, és itt keresztelték meg Eötvös Lorándot

Vajon éppen elviszik, vagy a helyére teszik a Szabadság-szobrot?

És akkor dúdoljuk együtt a Szomszédok főcím zenéjét! - A Széchenyi-hegyi adótorony, ahogyan mi látjuk a Várból...

...és ahogyan felsejlik az egykori népszerű teleregény filmkockáin:

Na de folytassuk a jelennel, és a saját képeinkkel!
A Városmajori Jézus Szíve-plébániatemplom

A japán díszcseresznyefa virágzása elviszi a bulit a sétányon, pedig a vadgesztenye virága is nagyon szép. Ezért került előtérbe ezen a képen, a sztárvirágok itt "csak" a hátteret adják

Délceg galamb tekint le Krisztinavárosra (vagy ki tudja mit néz pontosan) a várfal tetejéről

Ráadásul ebben az évben augusztus 19-e péntekre esett. Az éjszakát a pesti éjszakában töltő körúti ifjúság kitörő örömmel fogadhatta az ébresztésnek ezt a formáját (A képről készült fotót a Hadtörténeti Múzeum előtt készítettük)

Háztetőn napfürdőző, kigyúrt testű szobor látképe az esztergomi rondelláról. Az Attila út 133 alatti épület Babits Mihály első krisztinavárosi lakhelye volt

Egy magára hagyott, de vidám kis zokni

Varjú lendül a mélybe. Háttérben a Hármashatár-hegy

Abdurrahmán Abdi Arnaut pasa síremléke, jelenleg tulipánokkal is díszítve

Vári cica

Itt, nem máshol

A Bécsi kapu téri evangélikus templom egy nem szokványos perspektívából

Ilyen a Bécsi kapu alatt

Nemcsak alatta lehet átmenni, de a tetejére is felmehetünk: így látjuk a Margit hidat a Bécsi kapuról. A háttérben Újlipótváros, az előtérben pedig Víziváros házaival

Esti időutazásos mozi: Egy közel hatvanéves filmhíradó a Budai Várról
Esti időutazásos mozi: Egy közel hatvanéves filmhíradó a Budai Várról

A Vár, A Krisztinaváros, az egykori Tabán. A filmhíradó főként a háború után megújuló Várnegyed műemlékeire, turisztikai látványosságaira fókuszál, de számtalan ma már érdekes mozgófilmrészletet találhatunk benne, például a még meg nem épült Hilton Szálló nélküli Szentháromság teret. De csodálatos légi felvételek szerepelnek benne a kerületről, archív fotók a régi várbeli éttermekről, a Tabánról, az egykori Horvát-kertet is láthatjuk és még sorolhatnánk.

Ezen a napon született a világhírű magyar festő, Munkácsy Mihály
Ezen a napon született a világhírű magyar festő, Munkácsy Mihály

Az asztaloslegényből lett világhírű festő 1844. február 20-án született Munkácson. Az alig nyolcéves korában árván maradt kisfiú Békéscsabára kerül anyai nagybátyjához, aki 1855-ben asztalos inasnak adta. Az Aradon folyamatosan nélkülöző, éhező, betegre dolgoztatott tizenöt éves fiú a segédi bizonyítvánnyal zsebében végül hazamenekül nagybátyához: ekkor kezdett festészetet tanulni. Noha nem mindennapi életpályája csupán áttételesen kapcsolódik a Budai Várhoz, az azonban biztos, hogy festményeinek jelentős része itt, a Magyar Nemzeti Galériában található.

A Budai Vár az Utas és holdvilágban
A Budai Vár az Utas és holdvilágban

Írásunk időszerűségét az is indokolja, hogy éppen most január végén lesz 80 éve annak, hogy Szerb Antal kegyetlen gyilkosok áldozataként kénytelenül itt hagyta a földi világot. Noha az író számtalan helyen járt a nagyvilágban, azonban, ha hihetünk a regénybeli főszereplőnek, Mihálynak, s miért ne hinnénk, akkor a legjobban mégis a Budai Várat szerette, s azok régi utcáit sose unta meg. És ezzel el is jutottunk cikkünk témájához, s a legfontosabb kérdéséhez: Hogyan jelent meg a Budai Vár az Utas és holdvilágban? Erről szól mostani írásunk!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.