Sikló, busz, lift, mozgólépcső – ilyen sokféle módon juthatunk fel a Várba. Képekkel!

Sikló, busz, lift, mozgólépcső – ilyen sokféle módon juthatunk fel a Várba. Képekkel!

A Budai Várban élők tudják, az oda gyakran feljárók is tisztában lehetnek vele, de vélhetően sok budapesti előtt nem ismert, hogy ha nem gyalog, akkor hol, és milyen módon lehet feljutni a Várnegyed várfalon belüli részére. Ott a Sikló, a buszok különböző irányokból, de feljuthatunk liftekkel, sőt, még mozgólépcsővel is. Ezeket vettük számba, körbejárva a Várat a Sikló Clark Ádám téri állomásától észak felé elindulva, a majdnem teljes kört dél felől közelítve, a Várkert bazárnál bezárva.

A Budavári Sikló kétségtelenül a Várba való feljutás egyik legkülönlegesebb, egyúttal ikonikus módja. Mint arról ebben a cikkünkben is megírtuk, 153 éve adták át ezt a nem hétköznapi közlekedési eszközt.  

Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy ha nem egyszeri (ha lefele is jövünk, akkor kétszeri) élményként tekintünk a Sikló használatára, akkor gyaníthatóan a budapestiek, magyarok, általában a nem kifejezetten turisták nem ezzel fognak a Várba járni, figyelembe véve, hogy mindez 4000 forintért tehető meg. Csak retúrjegyet lehet venni, vagyis akkor is ennyit fizetünk, ha csak egy irányba használjuk.

Történelmet idéző módja a feljutásnak (Fotó: nagyonvar.hu)

Innen észak felé haladva csak pár lépést kell megtennünk, hogy a Clark Ádám téri megállóban felszálljunk a 16-os, vagy a 216-os buszra.

Mindkettővel feljutunk a Dísz térre, innen azonban a két különböző jelzésű busz útjai elválnak: a 216-os a Palota úton ereszkedik le a Dózsa György térre, majd onnan az Attila úton és az Alagúton haladva megy vissza a Lánchídon át a Deák térre, míg a Vár keskenyebb utcáin, szűkebb kanyarjaiban jobban manőverezhető kisebb méretű 16-os Busz a Széll Kálmán téri végállomásáig közlekedik a Bécsi kapun áthaladva.

A következő lehetőségünk a gépi erő segítségével való feljutáshoz már igényel emberi erőt is, hiszen a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium felett húzódó Gimnázium utcáig viszonylag tekintélyes szintkülönbséget kell leküzdenünk, ha a Várba tartó, fedett lépcsősor, az Iskola lépcső helyett az Iskola liftet szeretnénk használni, ami a Hilton mellé, a Boldog XI. Ince Pápa utcába vezet fel minket, ahonnan egyébként szép kilátás nyílik a pesti oldalra.

Panoráma az Iskola lift felső állomása mellől (Fotó: nagyonvar.hu)

A fentiekben már említett Bécsi kapu alatt a Lovas út mentén haladva, a parkolótól rövidke „utazással” liftezhetünk fel az Anjou-bástyához.

És ha már itt vagyunk, érdemes elidőzni kicsit az utolsó budai pasa síremlékénél,

amelyről itt írtunk bővebben.

A lift felső állomása az Anjou bástyánál (Fotó: nagyonvar.hu)

Következő liftünk Sziklakórház bejáratától, az Iskola utcaihoz hasonló fedett lépcső mellől indul, és a Tóth Árpád sétányra juthatunk fel vele, nem mellékesen kifejezetten közel a Ruszwurm cukrászdához, és a Mátyás templomhoz is, de a lift és a lépcső felső részétől alig pár lépésnyire áll az az épület is, ahol egykor Erkel Ferenc élt. Persze, ahogyan az Iskola lifthez, úgy itt is magunk alá kell gyűrni jónéhány lépcsőfokot, hogy ha a Várhegy tövétől, az Attila úttól indulunk.

Lift és fedett lépcsősor a Sziklakórház bejárata mellett, a Tóth Árpád sétány alatt (Fotó: nagyonvar.hu)

A Palota út Dózsa György térnél lévő szakaszától a Budavári Palota épületébe két lépésből, vagyis két lifttel juthatunk fel: a két, nagy teherbírású lift egyikével a Királyi Lovarda előtti térhez érkezünk meg, ahonnan a Stöckl-lépcső mellől induló kisebb liftek valamelyike visz tovább az Oroszlános Udvar bejáratához.

A Budavári Palota Lift (innen nézve) sejtelmesen sötét bejárata (Fotó: nagyonvar.hu)

Majdnem teljes virtuális körünk a Várkert Bazár déli részénél fejeződik be, ahonnan egy kisebb sormintának megfelelő módon lift-mozgólépcső-lift kombinációval juthatunk fel a Budavári Palota dél-keleti csücskéhez, a Mária-anya szoborhoz.

A Várkert Bazártól egy lift, egy mozgólépcső, majd még egy lift vezet fel a Budavári Palotához (Fotó: nagyonvar.hu)
A fedett mozgólépcső kívülről (Fotó: nagyonvar.hu)
A fedett mozgólépcső belülről (Fotó: nagyonvar.hu)

A Mária-anya szobortól indulva keskeny, de hangulatos átjárón sétálhatunk át Budapest legszebb panorámáját nyújtó teraszához, ahol a látványt akár egy jó ital kíséretében is élvezhetjük.

Nyitókép: nagyonvar.hu

Ha egy nap csak egy videó, akkor ez legyen az: Párperces csodafilm a régi Erzsébet hídról (1903-1945)
Ha egy nap csak egy videó, akkor ez legyen az: Párperces csodafilm a régi Erzsébet hídról (1903-1945)

Lélegzetelállító és különleges ahogyan az egykori régi fotók megmozdulnak az Animatiqua stúdió Erzsébet-hídról szóló filmjében. A több mint százéves képek életre kelnek, és ott állnak előttünk a régmúlt emberei, ott zajlik a száz évvel ezelőtti élet, szinte ugyanolyan elevenen, amikor még annak szereplői, főhősei éltek és éreztek. A kisfilmben többször is láthatjuk a Várdombot és az egykori Királyi Palota épületét.

Hogyan írt Márai a novemberről?
Hogyan írt Márai a novemberről?

Márai Sándor mestere volt a rezignált és lakonikus emberi bölcsességek megfogalmazásának. Tudta, érezte, hogy az egyre inkább felgyorsuló, zaklatott világunkban az emberek szomjazzák a nyugalmat árasztó sztoikus „prózaverseket”. Márai Négy évszak címen összeállított életbölcsességei mindig egy kis vigaszt, egy kis állandóságot jelentenek ebben a sokszor kaotikus, de mindenesetre gyorsan változó világban. Most a novemberről írt életbölcsesség van soron.

„Akinek humora van, mindent tud, akinek nincs, az mindenre képes” - 20 éve nincs köztünk a „kis Kabos”
„Akinek humora van, mindent tud, akinek nincs, az mindenre képes” - 20 éve nincs köztünk a „kis Kabos”

Kabos László már kisgyermekként bohóc akart lenni; imádott nevetni és nevettetni. Még talán akkor is mosolyra görbült a csontsovány, tífuszos „kis Kabos” szája, amikor a szövetséges erők vele együtt felszabadították a mauthauseni koncentrációs tábort. Élete egy jelentős részében itt, az I. kerületben élt.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.