
Régmúlt korok karácsonyaihoz repít vissza bennünket a Csikós udvaron megnyílt szabadtéri képeslap-kiállítás
A Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből című köztéri tárlat a századforduló korának képeslapjain keresztül mutatja be a száz évvel ezelőtti téli világot és az akkori ünnepi időszakot. A Várkapitányság, illetve a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös kiállítása egészen február 10-ig ingyenesen látogatható.
Az ünnepi hangulatot erősíti a néhány napja megnyílt adventi vásár az újjászületett Csikós udvaron ahol nem csak karácsonyfa, illetve betlehem várja a látogatókat, de többek között forró italok, lángos és ünnepi finomságok is kaphatóak.

Sikota Krisztina, a Várkapitányság vezérigazgató-helyettese a kiállításmegnyitón elmondta, hogy megváltozott világunkban a képeslap inkább már csak emlék, mint valódi kommunikációs eszköz.
A múzeumi gyűjtemények darabjait azonban érdemes egyszer-egyszer a napvilágra is kihozni, és megmutatni azoknak is, akik nem tartoznak a rendszeres múzeumlátogatók közé

Ma már el sem tudjuk képzelni, hogy milyen hatalmas jelentősége volt és milyen óriási piacot jelentett az egykor élt emberek számára egész Európában az, amit ma képeslapnak hívunk. Szerelmes üzenetek, illetve családi, baráti üzenetváltások milliói realizálódtak képeslap formájában az egész öreg kontinensen.

A képeslap emlék a múltból, amely megidézi azt a nyugodtabb, lassabb,, s épp ezért békésebb analóg világot, amelyben felmenőink éltek.
A jórészt a XIX-XX. század fordulójáról származó képeslapjaink sokat mesélnek a kor emberének, nagyszüleink és dédszüleink ünnepeiről, a karácsonyi és újévi szokásokról, hiedelmekről és ajándékozási szokásokról.

Dr. Török Róbert az MNM KK – Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum főigazgatója ünnepi beszédében a képeslapok szerepéről beszélt, s elmondta, hogy
Ezek a száz évnél is régebbi képes levelezőlapok tagadhatatlanul maradandóbbak, mint a mai virtuális, sokszor eltűnő üzeneteink. Képeslapot kapni eseményszámba megy, és örök emlék marad. Ezen az egyszerű, de már igencsak kihalófélben lévő módon mosolyt lehet csalni az arcokra, és valódi örömöt lehet lopni a szívekbe.

A 16 darab kivilágított installáció segítségével 32 tablófelületen feledkezhetünk bele régi korok régen élt embereinek ünnepi hangulatának világába.
.jpeg)
A tárlat kísérő programjaként exkluzív tárlatvezetéseket is tartunk majd, december 6-án Szabó T. Anna költő, író, december 14-én pedig Sal Endre író, az Újságmúzeum főszerkesztője kalauzolja körbe az érdeklődőket.
- írják a beharangozóban.
Mi már láttuk és mindenkinek meleg szívvel ajánljuk egy kis adventi vásározással összekötni a képeslap-kiállítást megtekintését! Sétára fel!
Túlzás nélkül állítjuk, hogy a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítása feltehetően az egész 2025. év legnagyszerűbb magyar képzőművészeti kiállítása lesz. A századforduló Magyarországa hazánk egyik legsikeresebb korszaka volt, a Monarchia „második fővárosaként”, a Bécshez rohamléptekkel felfejlődő, s az egyhangú osztrák városnál jóval izgalmasabb, sokszínűbb Budapest - egy kis túlzással élve - hasonlóan eleven, nyüzsgő, s élettel telt világvárossá lett, mint Berlin, Párizs vagy éppen New York. Nos, e büszke korszak kicsúcsosodása volt a képzőművészetekben a magyar népi kultúrát még gyökereiben őrző, de már az európai kulturális vérkeringésbe bekapcsolódó és onnan merítő magyar szecesszió. A plakátokon, tárgyakon bemutatott kiállítás bennünket lenyűgözött.

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkostőló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.

Idén, a magyar költészet napján két jubileumot is ünneplünk majd, az egyik a XX. század egyik legjelentősebb magyar költőjének, József Attila születésének 120 évfordulója lesz, a másik pedig a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulója, ugyanis mindkét géniuszunk, öt év eltéréssel ugyan, de április 11-én született. Április 8-án, 18 órától egy különleges irodalmi programra invitáljuk olvasóinkat, ahol fiatal művészek fogják kedvenc Márai-idézeteiket előadni 125 percen keresztül a Budavári Palotanegyedben található Pasha Caféban. A rendezvény ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött. Érdemes most biztosítanod a helyed!