Nagyon Várják a gyerekeket: Huszárok mesélnek régmúltról a Várban

Nagyon Várják a gyerekeket: Huszárok mesélnek régmúltról a Várban

„Miénk a Vár, tiétek a lekvár!” – mondhatnák viccesen a Budai Várnegyedbe látogató gyerekek május 26-án, azaz most vasárnap délelőtt 10-órától egészen 17 óráig -. Ugyanis, ahogy minden évben, úgy idén is egész napos ingyenes programokkal várja a magyar családokat gyermeknap alkalmából a Nemzeti Hauszmann Program keretében már helyreállított történelmi helyszíneken, a Budavári Palotanegyedben.

A Budavári Palotanegyedbe meghirdetett rendezvény délelőtt 10 órakor a Honvéd Emlékmű koszorúzásával kezdődik, ugyanis nem csupán a gyermeknapot ünnepeljük, hanem a Hősök napját is.

A vároldal nyugati részén található Csikós Udvaron, a Lovarda és Karakas Pasa tornyának közvetlen szomszédságában reggel tíztől délután ötig élő – lovashuszárok által interpretált - interaktív történelemórán vehetnek részt a Várba látogató családok, ugyanitt tüzérségi pont is lesz majd, bármit is jelentsen az. A program szerint déltől kétóránként fegyver- és harcászati bemutatókat is tartanak számukra, illetve egész napos kézműves-foglalkozások várják a gyerekieket.

A Facebook-eseményen az alábbi részletes programot találhatjuk:

🎈Programterv:

10:00 - Megemlékezés, koszorúzás a Honvéd Emlékműnél

10:00-17:00 - Élő történelemóra a Csikós udvaron

10:00 - 17:00 - Tüzérségi pont a Csikós udvaron

11:00-17:00 - Családi programok a Budavári Lovardában

12:00, 14:00 és 16:00 - Fegyver és harcászati bemutató a Csikós udvaron

📍Helyszín: Csikós udvar és Budavári Lovarda

📆Dátum: 2024.05.26. vasárnap 10:00-17:00

Ezen kívül két nagy rendezvény is volt ma a kerületben. Az egyik helyszínen, a Czakó utcai Sport- és Szabadidőközpont területén - a Budai Fiatalok Lokálpatrióta Egyesületének szervezésében – elsősorban különböző sportprogramokkal várták a kicsiket és nagyokat egyaránt. Kosár, foci, pingpong, hogy csak néhányat említsünk a repertoárból, de volt ugrálóvár, arcfestés, valamint elmaradhatatlan kézműves foglalkozás is. A másik rendezvényhelyszínen – a Miutcánk jóvoltából - a Vérmezőn található Szitakötő Játszótéren volt óriásbuborék-bemutató, bábjáték és petanque.

Szóval, aki ma nem tudott ezeken a szuper programokon részt venni, az holnap még pótolhatja fent a Várban az elmaradást.

"Én is büszkén sétálok a Budavári Palotanegyedben, élvezve annak megújult szépségét" – interjú Laskovity Kornéllal, Zenta város idegenforgalmi igazgatójával
"Én is büszkén sétálok a Budavári Palotanegyedben, élvezve annak megújult szépségét" – interjú Laskovity Kornéllal, Zenta város idegenforgalmi igazgatójával

Éppen ma van Budavár 1686. szeptember 2-i visszafoglalásának emléknapja, melynek egyik leghősiesebben harcoló alvezére Savoyai Jenő volt. És ehhez kapcsolódóan közeledik egy a törökök kiűzése szempontjából talán még jelentősebb évforduló, hiszen Savoyai Jenő herceg - egy évtizeddel Budavár visszavétele után - 1697. szeptember 11-én Zentánál aratott elsöprő győzelmet II. Musztafa szultán serege fölött. E két évfordulót egyetlen személy köti össze, a törökverő Savoyai herceg, akinek legendás történetű lovasszobráról is beszélgettünk Budavár testvérvárosának, Zentának az idegenforgalmáért felelős igazgatójával, Laskovity Kornéllal.

Alain Delon is járt a Halászbástyán, de máshogyan is kapcsolódik a Budai Várhoz
Alain Delon is járt a Halászbástyán, de máshogyan is kapcsolódik a Budai Várhoz

Ma reggel érkezett a tragikus hír, miszerint meghalt minden idők egyik legmeghatározóbb európai filmszínésze, Alain Delon. A francia filmcsillag neve nemzedékek számára egyet jelentett a sármos hódítóval, a filmvásznak modern kori Casanovájával. Alain Delon többször is járt Magyarországon, a Budai Várba is ellátogatott, de találtunk ennél különlegesebb, áttételesebb kapcsolódási pontokat is.

Ön tudta, hogy az ékszerkirály Cartiernek és csodaszép magyar feleségének egy budavári palota volt az otthona?
Ön tudta, hogy az ékszerkirály Cartiernek és csodaszép magyar feleségének egy budavári palota volt az otthona?

„A királyok ékszerésze, az ékszerészek királya"- mondta Cartierről VII. Edvard, akinek koronázási ékszereit szintén az 1847-ben alapított francia ékszerészműhely készítette. Kevesen tudják, de a híres francia ékszerész famíliának is volt palotája a Budai Várban. Gróf Almásy Jacqueline az 1920-as évek elején Párizsban ismerkedett Louis J. Cartierrel (1875-1942), a család legtehetségesebb tagjával, akivel 1924-ben Budapesten össze is házasodtak. A budavári történet itt kezdődik…

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.