Nagyon Várják a gyerekeket: Huszárok mesélnek régmúltról a Várban
„Miénk a Vár, tiétek a lekvár!” – mondhatnák viccesen a Budai Várnegyedbe látogató gyerekek május 26-án, azaz most vasárnap délelőtt 10-órától egészen 17 óráig -. Ugyanis, ahogy minden évben, úgy idén is egész napos ingyenes programokkal várja a magyar családokat gyermeknap alkalmából a Nemzeti Hauszmann Program keretében már helyreállított történelmi helyszíneken, a Budavári Palotanegyedben.
A Budavári Palotanegyedbe meghirdetett rendezvény délelőtt 10 órakor a Honvéd Emlékmű koszorúzásával kezdődik, ugyanis nem csupán a gyermeknapot ünnepeljük, hanem a Hősök napját is.
A vároldal nyugati részén található Csikós Udvaron, a Lovarda és Karakas Pasa tornyának közvetlen szomszédságában reggel tíztől délután ötig élő – lovashuszárok által interpretált - interaktív történelemórán vehetnek részt a Várba látogató családok, ugyanitt tüzérségi pont is lesz majd, bármit is jelentsen az. A program szerint déltől kétóránként fegyver- és harcászati bemutatókat is tartanak számukra, illetve egész napos kézműves-foglalkozások várják a gyerekieket.
A Facebook-eseményen az alábbi részletes programot találhatjuk:
🎈Programterv:
10:00 - Megemlékezés, koszorúzás a Honvéd Emlékműnél
10:00-17:00 - Élő történelemóra a Csikós udvaron
10:00 - 17:00 - Tüzérségi pont a Csikós udvaron
11:00-17:00 - Családi programok a Budavári Lovardában
12:00, 14:00 és 16:00 - Fegyver és harcászati bemutató a Csikós udvaron
📍Helyszín: Csikós udvar és Budavári Lovarda
📆Dátum: 2024.05.26. vasárnap 10:00-17:00
Ezen kívül két nagy rendezvény is volt ma a kerületben. Az egyik helyszínen, a Czakó utcai Sport- és Szabadidőközpont területén - a Budai Fiatalok Lokálpatrióta Egyesületének szervezésében – elsősorban különböző sportprogramokkal várták a kicsiket és nagyokat egyaránt. Kosár, foci, pingpong, hogy csak néhányat említsünk a repertoárból, de volt ugrálóvár, arcfestés, valamint elmaradhatatlan kézműves foglalkozás is. A másik rendezvényhelyszínen – a Miutcánk jóvoltából - a Vérmezőn található Szitakötő Játszótéren volt óriásbuborék-bemutató, bábjáték és petanque.
Szóval, aki ma nem tudott ezeken a szuper programokon részt venni, az holnap még pótolhatja fent a Várban az elmaradást.
Lélegzetelállító és különleges ahogyan az egykori régi fotók megmozdulnak az Animatiqua stúdió Erzsébet-hídról szóló filmjében. A több mint százéves képek életre kelnek, és ott állnak előttünk a régmúlt emberei, ott zajlik a száz évvel ezelőtti élet, szinte ugyanolyan elevenen, amikor még annak szereplői, főhősei éltek és éreztek. A kisfilmben többször is láthatjuk a Várdombot és az egykori Királyi Palota épületét.
Márai Sándor mestere volt a rezignált és lakonikus emberi bölcsességek megfogalmazásának. Tudta, érezte, hogy az egyre inkább felgyorsuló, zaklatott világunkban az emberek szomjazzák a nyugalmat árasztó sztoikus „prózaverseket”. Márai Négy évszak címen összeállított életbölcsességei mindig egy kis vigaszt, egy kis állandóságot jelentenek ebben a sokszor kaotikus, de mindenesetre gyorsan változó világban. Most a novemberről írt életbölcsesség van soron.
Kabos László már kisgyermekként bohóc akart lenni; imádott nevetni és nevettetni. Még talán akkor is mosolyra görbült a csontsovány, tífuszos „kis Kabos” szája, amikor a szövetséges erők vele együtt felszabadították a mauthauseni koncentrációs tábort. Élete egy jelentős részében itt, az I. kerületben élt.