Nagyon Várják a gyerekeket: Huszárok mesélnek régmúltról a Várban
„Miénk a Vár, tiétek a lekvár!” – mondhatnák viccesen a Budai Várnegyedbe látogató gyerekek május 26-án, azaz most vasárnap délelőtt 10-órától egészen 17 óráig -. Ugyanis, ahogy minden évben, úgy idén is egész napos ingyenes programokkal várja a magyar családokat gyermeknap alkalmából a Nemzeti Hauszmann Program keretében már helyreállított történelmi helyszíneken, a Budavári Palotanegyedben.
A Budavári Palotanegyedbe meghirdetett rendezvény délelőtt 10 órakor a Honvéd Emlékmű koszorúzásával kezdődik, ugyanis nem csupán a gyermeknapot ünnepeljük, hanem a Hősök napját is.
A vároldal nyugati részén található Csikós Udvaron, a Lovarda és Karakas Pasa tornyának közvetlen szomszédságában reggel tíztől délután ötig élő – lovashuszárok által interpretált - interaktív történelemórán vehetnek részt a Várba látogató családok, ugyanitt tüzérségi pont is lesz majd, bármit is jelentsen az. A program szerint déltől kétóránként fegyver- és harcászati bemutatókat is tartanak számukra, illetve egész napos kézműves-foglalkozások várják a gyerekieket.
A Facebook-eseményen az alábbi részletes programot találhatjuk:
🎈Programterv:
10:00 - Megemlékezés, koszorúzás a Honvéd Emlékműnél
10:00-17:00 - Élő történelemóra a Csikós udvaron
10:00 - 17:00 - Tüzérségi pont a Csikós udvaron
11:00-17:00 - Családi programok a Budavári Lovardában
12:00, 14:00 és 16:00 - Fegyver és harcászati bemutató a Csikós udvaron
📍Helyszín: Csikós udvar és Budavári Lovarda
📆Dátum: 2024.05.26. vasárnap 10:00-17:00
Ezen kívül két nagy rendezvény is volt ma a kerületben. Az egyik helyszínen, a Czakó utcai Sport- és Szabadidőközpont területén - a Budai Fiatalok Lokálpatrióta Egyesületének szervezésében – elsősorban különböző sportprogramokkal várták a kicsiket és nagyokat egyaránt. Kosár, foci, pingpong, hogy csak néhányat említsünk a repertoárból, de volt ugrálóvár, arcfestés, valamint elmaradhatatlan kézműves foglalkozás is. A másik rendezvényhelyszínen – a Miutcánk jóvoltából - a Vérmezőn található Szitakötő Játszótéren volt óriásbuborék-bemutató, bábjáték és petanque.
Szóval, aki ma nem tudott ezeken a szuper programokon részt venni, az holnap még pótolhatja fent a Várban az elmaradást.
Írásunk időszerűségét az is indokolja, hogy éppen most január végén lesz 80 éve annak, hogy Szerb Antal kegyetlen gyilkosok áldozataként kénytelenül itt hagyta a földi világot. Noha az író számtalan helyen járt a nagyvilágban, azonban, ha hihetünk a regénybeli főszereplőnek, Mihálynak, s miért ne hinnénk, akkor a legjobban mégis a Budai Várat szerette, s azok régi utcáit sose unta meg. És ezzel el is jutottunk cikkünk témájához, s a legfontosabb kérdéséhez: Hogyan jelent meg a Budai Vár az Utas és holdvilágban? Erről szól mostani írásunk!
Az első magyar mérnöknő 1899. március 8-án született eredetileg Polák néven egy hétgyermekes zsidó családban. A gabonakereskedő édesapa mindent megtett azért, hogy fiaihoz hasonlóan lányai is tanulhassanak, majd diplomát szerezhessenek. Ennek eredményeképpen az első magyar mérnöknő testvérei közül ketten – Vilma és Margit - orvosnők lettek, míg Berta tanárnőként végzett. Férje, Fischer József mellett, együtt dolgozott a modern magyar építészet legnagyobbjaival: Breuer Marcellal, Hajós Alfréddal és Molnár Farkassal is. Az első kerületben az Attila út 127, a Toldy Ferenc utca 1/b. alatt található társasházat, illetve egy Derék utcai lakóházat is tervezett. Idén májusban lesz éppen ötven éve, hogy New Yorkban örökre lehunyta szemét.
Leesett a hó, az egész táj fehérbe borult. A gyerekek által legkedveltebb téli szórakozási lehetőségek közül a szánkózás ilyenkor előkelő helyen szerepel. Nem csak most, hanem évszázadok óta. Ha festményeket nem is, de fotókat tudunk mutatni a szánkózás élményéről, egészen 1945-től. Nézzék csak!