
Nagyon Várják a gyerekeket: Huszárok mesélnek régmúltról a Várban
„Miénk a Vár, tiétek a lekvár!” – mondhatnák viccesen a Budai Várnegyedbe látogató gyerekek május 26-án, azaz most vasárnap délelőtt 10-órától egészen 17 óráig -. Ugyanis, ahogy minden évben, úgy idén is egész napos ingyenes programokkal várja a magyar családokat gyermeknap alkalmából a Nemzeti Hauszmann Program keretében már helyreállított történelmi helyszíneken, a Budavári Palotanegyedben.
A Budavári Palotanegyedbe meghirdetett rendezvény délelőtt 10 órakor a Honvéd Emlékmű koszorúzásával kezdődik, ugyanis nem csupán a gyermeknapot ünnepeljük, hanem a Hősök napját is.
A vároldal nyugati részén található Csikós Udvaron, a Lovarda és Karakas Pasa tornyának közvetlen szomszédságában reggel tíztől délután ötig élő – lovashuszárok által interpretált - interaktív történelemórán vehetnek részt a Várba látogató családok, ugyanitt tüzérségi pont is lesz majd, bármit is jelentsen az. A program szerint déltől kétóránként fegyver- és harcászati bemutatókat is tartanak számukra, illetve egész napos kézműves-foglalkozások várják a gyerekieket.
A Facebook-eseményen az alábbi részletes programot találhatjuk:
🎈Programterv:
10:00 - Megemlékezés, koszorúzás a Honvéd Emlékműnél
10:00-17:00 - Élő történelemóra a Csikós udvaron
10:00 - 17:00 - Tüzérségi pont a Csikós udvaron
11:00-17:00 - Családi programok a Budavári Lovardában
12:00, 14:00 és 16:00 - Fegyver és harcászati bemutató a Csikós udvaron
📍Helyszín: Csikós udvar és Budavári Lovarda
📆Dátum: 2024.05.26. vasárnap 10:00-17:00
Ezen kívül két nagy rendezvény is volt ma a kerületben. Az egyik helyszínen, a Czakó utcai Sport- és Szabadidőközpont területén - a Budai Fiatalok Lokálpatrióta Egyesületének szervezésében – elsősorban különböző sportprogramokkal várták a kicsiket és nagyokat egyaránt. Kosár, foci, pingpong, hogy csak néhányat említsünk a repertoárból, de volt ugrálóvár, arcfestés, valamint elmaradhatatlan kézműves foglalkozás is. A másik rendezvényhelyszínen – a Miutcánk jóvoltából - a Vérmezőn található Szitakötő Játszótéren volt óriásbuborék-bemutató, bábjáték és petanque.
Szóval, aki ma nem tudott ezeken a szuper programokon részt venni, az holnap még pótolhatja fent a Várban az elmaradást.


A Budai Várnegyed délnyugati oldalán elhelyezkedő Tóth Árpád sétányon végig gázolt a történelem, a fal kövei sok jelentős történésnek voltak tanúi. Az egykori Bastei promenad, azaz Bástya sétány, 1930-ban Horthy Miklós sétány lett, majd egy évre rá a még szintén élő államférfiról, gróf Bethlen Istvánról nevezték el. A csodás budai panorámával rendelkező sétány mára a tavasz fénypontjának, a cseresznyevirágzásnak legszebb hazai színtere. Ma már nem csak a budapestiek gyönyörködnek, de vidékről is sokan látogatnak el ide japán díszcseresznye fasor csodálatos látványa miatt áprilisban. Ha egy évben csak egyszer jössz fel a Várba, akkor most legyen az!

Éppen ma van a tavaszi nap-éj egyenlőség, vagyis a csillagászati tavasz kezdete. Mi mással köszönthetnénk azt a csodás évszakot, mint egy valaha a Várnegyedben élt költő télbúcsúztató és a tavaszi feltámadást köszöntő versével, amely itt az egykori Bástya sétányon íródott, s amely 1946 óta már épp e költő nevét viseli.

Ferenc József étkezései a korábbi évszázadok szokásait követték, az íróasztalnál elfogyasztott kora reggeli néhány falatot általában dél körül követte a reggeli és este hat órakor volt a főétkezés. Utóbbin gyakran vettek részt meghívottak, akiknek többsége rendkívüli megtiszteltetésként élte meg, hogy az uralkodóval egy asztalnál ülhetett. Különlegesek voltak ezek az étkezések abból a szempontból is, hogy az ezt követő fogadáson néhány szót válthattak az uralkodóval, pontosabban fogalmazva, válaszolhattak a kérdéseire. Hogy milyen lehetett egy udvari ebéd az uralkodóval? Nos, ez kiderül a cikkünkből.