Mi köti össze Márait, a Lánchíd oroszlánjait és Gryllus-családot? - filmpremier és beszélgetés a cipszerekről

Mi köti össze Márait, a Lánchíd oroszlánjait és Gryllus-családot? - filmpremier és beszélgetés a cipszerekről

2025. március 5-én, szerdán 18 órakor kerül sor a Cipszer örökösök című dokumentumfilm ősbemutatójára és az azt követő beszélgetésre az alkotókkal a Budavári Palotanegyed legkülönlegesebb kávézójában, a Pasha Caféban. A filmen és a beszélgetésen a szepességi németek múltja elevenedik majd meg, illetve a legfontosabb szepességi városok, családok és személyek történetébe is bepillantást nyerhetünk. A Dunatáj Alapítvány és a Saxlehner András Egyesület által szervezett program nyilvános és ingyenes, azonban a cikkben szereplő linken regisztrálni kell!

Kik voltak a cipszerek? – kérdezhetnénk. A cipszer elnevezéssel a még a középkorban a Szepességbe telepedett német lakosságot, illetve azok leszármazottjait, a szepességi szászokat illetjük. Az egykori Magyar Királyság egyik legészakibb, a Magas-Tátrát is magába foglaló vármegyéjét, amelyen ma Lengyelország és Szlovákia osztozik Szepes vármegyének (németül Zips) nevezték.

Késmárk régi képeslapon

Az itt élő, a reformáció után főként evangélikussá lett cipszerek saját kultúrával, hagyományokkal, nyelvjárással rendelkeztek. A városias környezetben, mint például Késmárk, Lőcse, Igló meghatározó volt a minőségi oktatás jelenléte. Összegyűjtött törvényeiket 1370-ben foglalták írásba (Zipser Willkühr). A történelem során megszerzett kiváltságaikat a II. József-féle rendeletekkel elvesztő cipszerek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc támogatására külön cipszer ezredet, ha úgy tetszik légiót hoztak létre.

Lőcse városának egy részlete régi képeslapon 1918-ból

De innen származott többek között a Görgei Artúr családja (Görgey), valamint a Berzeviczy, a Bruckner és a Gryllus-család is. De szepességi szász volt például a felvidéki Grosschmid-család, akik végül Kassán telepedtek le, s ebből a családból származik a híres jogász, a város egykori legendás polgármestere, Grosschmid Géza (1872-1934), fia a későbbi híres író, Márai Sándor (született Grosschmid Sándor Károly, 1900-1989), illetve annak testvéröccse, Radványi Géza (született Grosschmid Géza, 1907-1986), valamint az ő nagybátyjuk volt a híres magánjogtudós Grosschmid Béni (1851-1938) is, aki a két világháború közötti magyar polgárjogi gondolkodás egyik legnagyobb hatású, legeredetibb képviselője volt.
A Görgey-család - Görgei Artúr nélkül - egy 1849-ben készült dagerrotípián
Szintén cipszer volt az ugyancsak erős budavári kötödéssel bíró Hunfalvy János földrajztudós (1820-1888), a Ferenc József-rend lovagkeresztjével kitüntetett feltaláló, Petzvál József (1807-1891), illetve Kéri Kálmán (1901-1994) a 2. magyar hadsereg vezérezredese, későbbi MDF-es politikus, 1990-től haláláig az Országgyűlés korelnöke, valamint a Lőcsén született Marschalkó János (1818-1877) szobrászművész is, akinek - többek között - a Lánchíd oroszlánjait is köszönhetjük.

Grosschmid Sándor, Géza, Kató és Gábor 1910-ben (Fotó: PIM/Europeana)

Szóval lesz miről beszélni a Lovarda melletti Pasha Caféban megrendezésre kerülő filmvetítés után. A filmben a felvidéki cipszerek történetét ismerhetik meg a kedves érdeklődök. A műsorvezető Farkas Hoffmann Márta, újságíró lesz, aki a magyarországi német nemzetiségi képviselet jól ismert, mondhatni legendás alakja.  Vendége és beszélgető partnere pedig az ELTE egykori történésze, Budaörsi úti kollégiumának vezetője Dr. Seifert Tibor tanárúr lesz.

A rendezvény partnerei tematikus budavári portálunk mellett a Budavári Német Nemzetiségi Önkormányzat, a ClubNetCet Egyesület, valamint a Viadukt Alapítvány lesznek. Az eseményre ezen a linken lehet regisztrálni.

Budai Borszalon: Szörényi-borkóstoló a Budai Várban
Budai Borszalon: Szörényi-borkóstoló a Budai Várban

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkostőló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.

Márai 125 – egy hamisítatlan kávéházi irodalmi estre invitálunk a Budai Várba
Márai 125 – egy hamisítatlan kávéházi irodalmi estre invitálunk a Budai Várba

Idén, a magyar költészet napján két jubileumot is ünneplünk majd, az egyik a XX. század egyik legjelentősebb magyar költőjének, József Attila születésének 120 évfordulója lesz, a másik pedig a XX. század egyik legjelentősebb magyar írójának, Márai Sándor születésének 125 évfordulója, ugyanis mindkét géniuszunk, öt év eltéréssel ugyan, de április 11-én született. Április 8-án, 18 órától egy különleges irodalmi programra invitáljuk olvasóinkat, ahol fiatal művészek fogják kedvenc Márai-idézeteiket előadni 125 percen keresztül a Budavári Palotanegyedben található Pasha Caféban. A rendezvény ingyenes, azonban regisztrációhoz kötött. Érdemes most biztosítanod a helyed!

Van még néhány helyünk - Már csak hármat kell aludni és indul az első NagyonVár kultúrtörténeti séta a Várnegyedben!
Van még néhány helyünk - Már csak hármat kell aludni és indul az első NagyonVár kultúrtörténeti séta a Várnegyedben!

Szerkesztőségünk Csapó Csaba történésszel közösen kalauzolja majd végig a programra jelentkezőket az Ulpius-háztól indulva a budavári polgárvároson át egészen az egykori Philadelphia Kávéházig. Akik velünk tartanak, azok többek között megtudhatják, hogy kik voltak a valóságban az Ulpius-testvérek, ki állta Tóth Árpád esküvői számláját, hol élt a magyar irodalom valaha élt legnagyobb mecénása, miért vált Török Sophie és Babits Ildikó halálos ellenséggé, mit gondolt Márai a szétbombázott Mikó utcai lakása láttán, hol állt a Kosztolányi-ház, kiknek volt a múzsája Kozmutza Flóra, mely hírességekkel élt Szabó Dezső közös albérletben és persze, hogy rajta kívül még kik voltak a Philadelphia Kávéház legismertebb vendégei. Gyere el szombaton és légy részese egy izgalmas és tartalmas budavári sétának!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.