Egy szobor a kanyarban

Egy szobor a kanyarban

A Budavári Palota felfelé kanyargó útján, a Palota út egyik kanyarjában található mellszobor sokak számára talány. Cikkünkből megtudhatják, hogy ki volt az a történelmi személy, aki ezen a patinás útszakaszon szobrot érdemelt az utókortól több mint harminc évvel halála után.

Az eperjesi születésű Greguss Ágost (1825-1882) édesapja, Greguss Mihály (1793-1838) korának egyik leghíresebb esztétája volt.

Ágost először filozófiát tanult, majd orvoslást hallgatott Bécsben, végül a hallei egyetemet folytatott esztétikai, irodalmi tanulmányokat

Részt vett a szabadságharcban. Világos után bujdosott, de elfogták, és börtönbüntetést szenvedett. (…) Sokoldalú munkásságával kiemelkedő szerepe volt kora irodalmában. A magyar esztétikai tudományok első jelentős rendszerezője. Magyar népdalokat fordított németre és külföldi népdalokat magyarra. Nagy hatású balladaelméletét a népköltészet, a skót balladák és Arany János balladái alapján alkotta.

A szobor a kanyarban, mögötte téli táj (Fotó: nagyonvar.hu)

- írja munkásságáról a Magyar Néprajzi Lexikon.

Itthon 1849-ben megjelent A szépészet alapvonalai című könyve, amely az első magyar nyelven kiadott önálló esztétikai mű. Íróként, hírlapíró dolgozott. Korának egyik legműveltebb embereként, legnagyobb hazafiként tartották számon, tagja volt az Akadémiának és a Kisfaludy Társaságnak is. A kiegyezés után Eötvös József (1813-1871) a pesti egyetem esztétika tanárául nevezte ki. Generációk sora sajátította el nála a széptan alapjait, amelyet elsősorban a kor uralkodó filozófiai irányzata, a pozitivizmus hatotta át, majd előadásain a szép-jó-igaz triászát, illetve az arany középutat hirdette. A kor divatos műfajáról, a balladáról pedig azt mondta, hogy "tragédia dalban elbeszélve".

Mondják, hogy jó is volnék;/ de tudom, mi gyakran botlom a rögös úton./S erkölcsben is – tapasztalom elégszer –/ enyim legfelebb a középszer./ Ezt a középszert nevezik aranynak:/ legtöbb esetben tartom én is annak;/és áldhatom istenemet,/ hogy belejutnom engedett./ De a középszer, légyen bármi szép,/Kettőben azt nem értem el, hiába:/ a szeretetbe' s a politikába'/ sohase tudtam állni mint közép./ Sohase tudtam lenni langymeleg:/ egészen gyűlölök, egészen kedvelek,/és engem is – ez sorsa életemnek -/ igen gyűlölnek vagy igen – szeretnek!

- írja magamról című versében.

Greguss Ágost szobra egykori házának helyén (Fotó: nagyonvar.hu)

1882. december 13-án halt meg, meglehetősen korán, 57 éves korában.

Múlt századbeli reneszánszunk kiemelkedő tényezőinek emlékét az egymást követő centenáriumok egész sorával újította föl az elmúlt esztendő. Ha abból az érdeklődésből, amely ezeknél az alkalmaknál megnyilvánult, következtetést vonhatnánk le arra, hogy a korszakot nyitó 1825. év nagy szülöttei közül ki mennyire élte túl halálát a nemzet kegyeletében, azt kellene megállapítanunk, hogy Greguss emléke e leghamarább halványult el a mai nemzedék köztudatában. Ez még nem jelenti a halhatatlanság főbírájának: az Időnek ítéletét. Nincs is ok panaszkodnunk miatta. (…) A verandás ház, melyben azok a felejthetetlen keddi vacsorák lefolytak, kertjével együtt áldozatul esett a főváros fejlődésének. Fejedelmi út visz át a Kedves ház helyén, a természet és művészet elragadó képei közt, amilyennek talán ő álmodta egykor azt a városrészt, föl a világ egyik legimpozánsabb királyi palotájához…

- írta a Nyugat hasábjain 1926-ban Palmer Kálmán (1860-1933) költő, fordító, író és hírlapíró Visszaemlékezések Greguss Ágostra című visszaemlékezésében.

A Budavári Palota felé kanyargó Palota út legfelső hajtűkanyarjában - szinte egykori háza helyén - található mészkő talapzaton álló mellszobor Holló Barnabás (1865-1917) szobrászművész alkotása. Holló legismertebb művei, a Magyar Tudományos Akadémia alapítását megörökítő domborműve az MTA székházának külső falán, illetve az árvízi hajóst ábrázoló Wesselényi-domborműve a Ferenciek téri ferences templom oldalfalán ma is látható.

A szobron az egyik kezében egy Balladák feliratú könyv, másik kezében ceruza. A talapzaton található felirat:

GREGUSS ÁGOST Országos gyűjtésből emelték tanítványai

Alatta pedig a már említett Palmer Kálmán Greguss Ágostról szóló verse:

Itt e kies lankán, hol a szépnek templomaként állt/ Házad nyitva nekünk, mint szerető szíved is,/ ,Ércajkkal mester, hírdesd eszményed örökké/ A szépért, igazért, szépen is élni taníts.
A Budai Vár régi plakátokon
A Budai Vár régi plakátokon

A régvolt emberi világ olykor hiányos, szakadozott emlékei a plakátok, közös múltunk kopottas falragaszai, régről jövő, cseppet sem aktuális üzenetekkel. A plakát időutazást jelent: utazást a korba, ahonnan az üzenet a plakátokon keresztül még ugyanolyan elevenen érkezik, mint ahogyan nagyanyáink, s nagyapáink idejében. Magunk elé képzelhetjük az Úri uccába beforduló omnibuszt, a cilinderes férfiakat és kalapos-napernyős-csipkeruhás hölgyeket, ahogyan tipegve igyekeznek a Királyi Palota felé, a Szent György tér irányába, a siklóhoz. Megelevenedik a mainál jóval díszesebb budavári utcácskák konflisokkal tűzdelt képe és már-már hallatszik a Halászbástyából a várost szemlélő, lenyűgözött külföldiek, látványtól elaléló moraja. Itt járnak körülöttünk ugyanazok a régimódi emberek, pedig csak ránézünk egy plakátra és becsukjuk a szemünk.

"Én is büszkén sétálok a Budavári Palotanegyedben, élvezve annak megújult szépségét" – interjú Laskovity Kornéllal, Zenta város idegenforgalmi igazgatójával
"Én is büszkén sétálok a Budavári Palotanegyedben, élvezve annak megújult szépségét" – interjú Laskovity Kornéllal, Zenta város idegenforgalmi igazgatójával

Éppen ma van Budavár 1686. szeptember 2-i visszafoglalásának emléknapja, melynek egyik leghősiesebben harcoló alvezére Savoyai Jenő volt. És ehhez kapcsolódóan közeledik egy a törökök kiűzése szempontjából talán még jelentősebb évforduló, hiszen Savoyai Jenő herceg - egy évtizeddel Budavár visszavétele után - 1697. szeptember 11-én Zentánál aratott elsöprő győzelmet II. Musztafa szultán serege fölött. E két évfordulót egyetlen személy köti össze, a törökverő Savoyai herceg, akinek legendás történetű lovasszobráról is beszélgettünk Budavár testvérvárosának, Zentának az idegenforgalmáért felelős igazgatójával, Laskovity Kornéllal.

Alain Delon is járt a Halászbástyán, de máshogyan is kapcsolódik a Budai Várhoz
Alain Delon is járt a Halászbástyán, de máshogyan is kapcsolódik a Budai Várhoz

Ma reggel érkezett a tragikus hír, miszerint meghalt minden idők egyik legmeghatározóbb európai filmszínésze, Alain Delon. A francia filmcsillag neve nemzedékek számára egyet jelentett a sármos hódítóval, a filmvásznak modern kori Casanovájával. Alain Delon többször is járt Magyarországon, a Budai Várba is ellátogatott, de találtunk ennél különlegesebb, áttételesebb kapcsolódási pontokat is.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.