
Dankó Pista emléknap lesz a Budai Várban is
Június 15-én számos étterem, kávézó és cukrászda teraszán gondoskodik majd élő zene a vendégek szórakoztatásáról. A Dankó Pista Emléknap célja, hogy felélessze a kávéházi és éttermi cigányzene hagyományát és felhívja a figyelmet az unikális műfaj kulturális és turisztikai jelentőségére. A Budai Vár több helyszíne is csatlakozott a kezdeményezéshez.
A cigánymuzsika ünnepén, június 15-én az ország számos pontjáról érkeznek kávéházi cigányzenét játszó zenekarok, hogy a budapesti éttermek, kávéházak, bárok teraszain felelevenítsék a kort, amikor a vendéglátást muzsikaszó kísérte.
A Savoyai Terasz is nagy örömmel csatlakozott a programhoz, így ezen a napon 11 órától egészen 17 óráig jól ismert nóták, régi slágerek, híres filmzenék, opera és operettrészletek csendülnek fel a Szent György téren, így varázsolva valódi élménnyé az ott eltöltött időt.

Pasha Café, a Budai Várban a Palota út és a Sarló utca lépcsőjének tetején a Karakas Pasa Tornyában a Lovarda épülete mellett, szintén cigány muzsikával várja a vendégeit, 11 órától a Mártoni Zenekar ápolja a többszáz éves kávéházi és éttermi cigányzene hagyományát a Vár nyugati oldalán.

Jelenleg hazánkban mintegy 120-130 zenekar 550-600 zenésszel dolgozik ebben az unikális műfajban. Pályán maradásuk támogatása és a vendéglátóhelyi muzsikaszó megőrzése érdekében folytatódik a Muzsikáló Magyarország program, amelyet Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatósági elnöke jelentett be április végén a komplex, 15 milliárd forint keretösszegű ágazati támogatási program egyik pilléreként. Ennek köszönhetően idén összesen 1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra pályázhat közel 500 cigánymuzsikus. A program így négy hónapon keresztül biztosítja a zenészek vendéglátóhelyi foglalkoztatását, egyben hozzájárul ahhoz is, hogy az éttermekben emlékezetes időt töltsenek a vendégek.
A program nyitórendezvényeként szervezi meg a Magyar Turisztikai Ügynökség a Dankó Pista Emléknapot. A június 15-i eseményre az ország minden szegletéből érkeznek kávéházi cigányzenét játszó zenekarok, hogy a főváros közönsége előtt felelevenítsék azt a kort, amikor az éttermek és kávézók zömében a vendéglátást cigánymuzsika kísérte. A 4-6 fős, hegedűsből, brácsásból, bőgősből álló, cimbalmossal és klarinétossal is kiegészülő zenekarok előadásában felcsendülnek majd komolyzenei átiratok, csakúgy mint opera- vagy operettrészletek. De hallhatók lesznek majd híres filmzenék, musical dallamok és klasszikus slágerek is. Mindezek mellett pedig a szakmai zsűri által kiválogatott zenészek ízelítőt adnak Dankó Pista örökségéből is, megidézve egy-egy híres nótáját.

„A több évszázados múltra visszatekintő kávéházi cigányzene olyan különleges műfaj, amely nemcsak a hazai gasztronómiai kínálat biztosította vendégélményt színesíti, hanem magas művészi színvonalával hozzájárul Magyarország nemzetközi imázsához is. Az éttermi cigánymuzsika megőrzése, népszerűsítése igy nemcsak turisztikai szempontból jelentős feladat, de egyben kulturális kötelességünk is. A prímás születésnapjához igazított Dankó Pista Emléknappal célunk, hogy visszahozzuk az élő zene varázsát az éttermekbe és rávilágítsunk annak szolgáltatásiszínvonal-emelő és vendégvonzó képességére” – emelte ki Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója.
Az együttesek a nap folyamán háromszor 45 perces időtartamban muzsikálnak, az egyes blokkok között 15 perces szüneteket tartva.
Dankó Pista (1858. június 14. – 1903. március 29.), cigány származású nótaszerző, prímás, a kávéházi cigányzene ikonikus alakja. Dalai a magyar zenei örökség szerves részét képezik, emlékét szobor, rádiócsatorna, utcák, intézmények nevei őrzik. Születésnapja a magyar nóta ünnepnapja.

A szervezők a rendezvénysorozat segítségével szeretnék reflektorfénybe helyezni a kezdő filmeseket és úgy egyébként a filmes szakmát. A beszélgetős, filmnézős, szakmázós, ismerkedős esemény nyitóállomásán többek között bemutatkoztak a hiánypótló kezdeményezést megvalósító szervezők is. De a magyar költészet napja alkalmából egy különleges dalszöveg verselő blokkal is készültek a szervezők, ahol Gazdik Kati, Lakatos Leonetta és Varga Rókus előadásában hallgathatta az értő közönség a magyar könnyűzenei gyöngyszemeket picit másképp.
Túlzás nélkül állítjuk, hogy a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítása feltehetően az egész 2025. év legnagyszerűbb magyar képzőművészeti kiállítása lesz. A századforduló Magyarországa hazánk egyik legsikeresebb korszaka volt, a Monarchia „második fővárosaként”, a Bécshez rohamléptekkel felfejlődő, s az egyhangú osztrák városnál jóval izgalmasabb, sokszínűbb Budapest - egy kis túlzással élve - hasonlóan eleven, nyüzsgő, s élettel telt világvárossá lett, mint Berlin, Párizs vagy éppen New York. Nos, e büszke korszak kicsúcsosodása volt a képzőművészetekben a magyar népi kultúrát még gyökereiben őrző, de már az európai kulturális vérkeringésbe bekapcsolódó és onnan merítő magyar szecesszió. A plakátokon, tárgyakon bemutatott kiállítás bennünket lenyűgözött.

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkóstoló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.