Budavári időutazás - nézegessen 100 éves vári fényképeket!

Budavári időutazás - nézegessen 100 éves vári fényképeket!

Száz éve, 1924-ben sok mindent történt az első világégés után felbolydult világban. A versailles-i békerendszer alapjaiban hagyta figyelmen kívül az európai nemzetek és országok jelentőségét és erejét. Ennek következtében még szinte le sem zárult a háború, de a Monarchiával, Olaszországgal és főként a Németországgal szembeni példátlan igazságtalanság elültette egy következő fegyveres konfliktus magjait a háborús traumán épphogy átesett Európában. Mindeközben a budai Várnegyedben sokkal emberközelibb dolgok történtek, de nézzék csak: nézegessenek 100 éves fényképeket!‍

1924-ben az olaszok már fel is mondák a Genova közelében megkötött rapallói egyezményt, a területeinek és gazdaságának kétharmadától megfosztott magyarok meghirdették a revíziós politikát, felvették a népszövetségi kölcsönt és megalapították a Magyar Nemzeti Bankot, Németországban pedig a landsbergi várbörtönben Adolf Hitler (1889-1945) miután megírta a Mein Kampfot, szabadon távozott cellájából, s az erőszakos puccskísérletek helyett immáron törvényes eszközökkel, elsőként a náci párt újjászervezésével készült átvenni a hatalmat Berlinben. Mindeközben a budai Várnegyedben sokkal emberközelibb dolgok történtek: nézegessenek 100 éves fényképeket, arcokat, épületeket!

A fenti képen bepillantást nyerhetünk egy 100 évvel ezelőtti Bérc utcaikertbe, annak lakóival. A férfi kezében egy aznapi Pester Lloyd, a hátérbenpedig egy díszes szökőkút, közepén egy női szoboralak (Fotó: Fortepan/27889)

Egy család fénykép, háttérben a Halászbástya jellegzetes ornamentikája (Fotó: Fortepan/190297)

Fénykép a Dísz téren álló, Zala György által készített Honvéd-szoborról, s a parkról. Balra az Úri utca torkolata látható. (Fotó: Fortepan/225180)

Fotó egy hölgyről amelynek hátterében a Szent István szobor és a Mátyás-templom látható(Fotó: Fortepan/83678)
Gellérthegyi túra, háttérben a város, mögötte pedig a Budai-hegyvidék egy része (Fotó: Fortepan/222648)
A Buda központi részét és a Várhegyet összekapcsoló, hosszú Gránit lépcső a Logodi utca felől fölfelé, a Lovas út felé nézve. A háttérben balra fent a még egy szinttel feljebbi egykori Bástya (ma Tóth Árpád) sétány és a Szentháromság utca sarkán álló ház tornya látszik (Fotó: Fortepan/227672)
A szegényes környezetből szinte azonnal látszik, hogy ez a kép a Tabánban készült, egész pontosan a Kőműves lépcsőnél. (Fotó: Fortepan/285143)
A képen az 1924. december 7-én ünnepi felvonulás látható, melyet a Budai Dalárda 60. jubileuma miatt szerveztek, a Mátyás-templomból a Budai Vigadóba vonult le az ünneplő közönség (Fotó: NFI)
Az elegánsan öltözött fiú mögött az Orom utca 4. szám alatt található  Schoch/Hegedűs-villa látható. A Schoch Frigyes építési vállalkozó által, genovai mintára 1914-től épített villát a kommün államosította, majd 1926-ban dr. Hegedüs Lóránt (1872-1943) pénzügyminiszter vásárolta meg, innen ered a kettős elnevezés. (Fotó: Fortepan/285159)

Egy fiatal pár az 1924-es nyári idillben, háttérben az 1895-1902 között épült Halászbástya, illetve az annak tervezőjéről, Schulek Frigyesről (1841-1919) elnevezett Schulek-lépcső (Fotó: Fortepan/7851)

Krúdy világa ez is, a tabáni Farkas Béla vendéglője a Kereszt téren a Hadnagy utca felé nézve (Fotó: Fortepan/116148)
A Budai Vár az Utas és holdvilágban
A Budai Vár az Utas és holdvilágban

Írásunk időszerűségét az is indokolja, hogy éppen most január végén lesz 80 éve annak, hogy Szerb Antal kegyetlen gyilkosok áldozataként kénytelenül itt hagyta a földi világot. Noha az író számtalan helyen járt a nagyvilágban, azonban, ha hihetünk a regénybeli főszereplőnek, Mihálynak, s miért ne hinnénk, akkor a legjobban mégis a Budai Várat szerette, s azok régi utcáit sose unta meg. És ezzel el is jutottunk cikkünk témájához, s a legfontosabb kérdéséhez: Hogyan jelent meg a Budai Vár az Utas és holdvilágban? Erről szól mostani írásunk!

Pécsi Eszter, az első magyar mérnöknő és első kerületi épületei
Pécsi Eszter, az első magyar mérnöknő és első kerületi épületei

Az első magyar mérnöknő 1899. március 8-án született eredetileg Polák néven egy hétgyermekes zsidó családban. A gabonakereskedő édesapa mindent megtett azért, hogy fiaihoz hasonlóan lányai is tanulhassanak, majd diplomát szerezhessenek. Ennek eredményeképpen az első magyar mérnöknő testvérei közül ketten – Vilma és Margit - orvosnők lettek, míg Berta tanárnőként végzett. Férje, Fischer József mellett, együtt dolgozott a modern magyar építészet legnagyobbjaival: Breuer Marcellal, Hajós Alfréddal és Molnár Farkassal is. Az első kerületben az Attila út 127, a Toldy Ferenc utca 1/b. alatt található társasházat, illetve egy Derék utcai lakóházat is tervezett. Idén májusban lesz éppen ötven éve, hogy New Yorkban örökre lehunyta szemét.

Hófödte Vár – nézegessen régi szánkózós fényképeket!
Hófödte Vár – nézegessen régi szánkózós fényképeket!

Leesett a hó, az egész táj fehérbe borult. A gyerekek által legkedveltebb téli szórakozási lehetőségek közül a szánkózás ilyenkor előkelő helyen szerepel. Nem csak most, hanem évszázadok óta. Ha festményeket nem is, de fotókat tudunk mutatni a szánkózás élményéről, egészen 1945-től. Nézzék csak!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.