Budavári helyszínelés avagy bűnügyi séta a Várnegyedben

Budavári helyszínelés avagy bűnügyi séta a Várnegyedben

Bűnügyi krónika a Budai Várban Ambrus Attilával és Csapó Csabával címmel hirdették meg a szervezők azt a kriminalisztika és bűnözéstörténeti sétát, amelynek a Táncsics börtönétől Mailáth országbíró meggyilkolásáig címet is adhatnánk. Az ELTE BTK Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszékének egykori docense és a „Viszkis rabló” néven elhíresült egykori jégkorongos rendhagyó tematikus sétája a történettudomány és napjaink valóságának jól sikerült, érdekfeszítő kombinációja: hiteles történetmesélés és fesztelen sztorizás.

Csapó Csaba egy igazi fekete öves sétavezető, aki több évig a Várkapitányság idegenvezetőjeként is dolgozott, így egyrészről nem csoda, hogy teltházas lett a tematikus séta, másrészről az sem meglepő, hogy rendkívül otthonosan mozog, szinte minden részletet ismerve vezet sétát a Várnegyedben.

Hosszú út vezetett el az ELTE egyetemi katedrájától az egyéni vállalkozóvá válásomig, de egyetlen percét sem sajnálom. Nagyon sokat tanultam és tapasztaltam, örültem és bosszankodtam azért, hogy most elmondhassam, talán kezd összeállni, amit szeretnék.

- írja hivatalos Facebook-oldalán.

Tarts velünk egy izgalmas történeti sétára, ahol Csapó Csaba történész és Ambrus Attila (Viszkis) szakértő mesélnek a Budai Vár utóbbi 200 évének híres bűneseteiről és az 1990-es évek alvilágáról.

- foglalták össze az esemény beharangozójában.

A most megvalósult séta egy jóhangulatú, fesztelen művelődés két rendkívül szórakoztató, egymást jól kiegészítő emberrel. Míg Csapó Csaba tudományos igényességgel, de közérthetően mesél a múlt krónikásaként a történelmi tényekről, addig Ambrus Attila a büntetését leülő, tetteiért megbűnhődő legendás bankrabló saját nem mindennapi élettapasztalataival és néhol szaftos-bennfentes ’90-es évekbeli bűnöző-sztorikkal, valamint saját „korábbi életének” megélt élményeivel egészíti ki az elhangzottakat meglehetősen megkapó stílusban.

Csapó Csaba és a "Viszkis" Táncsics-börtönénél (Fotó: NagyonVár)

A tematikus séta - lévén, hogy a Várról van itt szó - Táncsics-börtönétől indul és már az első állomáson olyan, a nagyközönség számára eleddig ismeretlen, meghökkentő tényeket ismerhet meg a közönség, amelyek feltehetően minden addigi tudásukat átírják, amit tágabb értelemben az újkori magyar történelemről, s amit a büntetés-végrehajtás XIX. századi körülményeiről gondoltak.

A séta egyik állomásán (Fotó: NagyonVár)

Nem szeretnénk szpojlerezni, de azt azért elmondhatjuk, hogy több állomás és számtalan érdekes történet után végül a Dísz térre érkezünk meg, ahol részletesen megismerhetjük a XIX. század egyik legjelentősebb rablógyilkosságának bűnesetét, valamint ehhez kapcsolódóan meghallgathatjuk a konkrét bűnügyhöz és a helyszínhez kapcsolódóan Ambrus Attila történeteit . A séta tehát egyáltalán nem hosszú, kényelmes.

Kérdésekre is volt lehetőség (Fotó: NagyonVár)

Biztosak vagyunk benne, hogy lesznek további séták is, ugyanis Ambrus Attila kérdésre válaszolva elmondta, hogy:

Ez egy új fejezet az életemben, egyelőre elfogytak a jegyek, folytatjuk…

A költészet napján rajtolt el a KorKép Feszt a Budavári Palotanegyedben
A költészet napján rajtolt el a KorKép Feszt a Budavári Palotanegyedben

A szervezők a rendezvénysorozat segítségével szeretnék reflektorfénybe helyezni a kezdő filmeseket és úgy egyébként a filmes szakmát. A beszélgetős, filmnézős, szakmázós, ismerkedős esemény nyitóállomásán többek között bemutatkoztak a hiánypótló kezdeményezést megvalósító szervezők is. De a magyar költészet napja alkalmából egy különleges dalszöveg verselő blokkal is készültek a szervezők, ahol Gazdik Kati, Lakatos Leonetta és Varga Rókus előadásában hallgathatta az értő közönség a magyar könnyűzenei gyöngyszemeket picit másképp.

„Nem falragaszok, hanem igazi remekművek” - az év legjobb kiállításán jártunk az MNG-ben
„Nem falragaszok, hanem igazi remekművek” - az év legjobb kiállításán jártunk az MNG-ben

Túlzás nélkül állítjuk, hogy a Magyar Nemzeti Galéria legújabb időszaki kiállítása feltehetően az egész 2025. év legnagyszerűbb magyar képzőművészeti kiállítása lesz. A századforduló Magyarországa hazánk egyik legsikeresebb korszaka volt, a Monarchia „második fővárosaként”, a Bécshez rohamléptekkel felfejlődő, s az egyhangú osztrák városnál jóval izgalmasabb, sokszínűbb Budapest - egy kis túlzással élve - hasonlóan eleven, nyüzsgő, s élettel telt világvárossá lett, mint Berlin, Párizs vagy éppen New York. Nos, e büszke korszak kicsúcsosodása volt a képzőművészetekben a magyar népi kultúrát még gyökereiben őrző, de már az európai kulturális vérkeringésbe bekapcsolódó és onnan merítő magyar szecesszió. A plakátokon, tárgyakon bemutatott kiállítás bennünket lenyűgözött.

Budai Borszalon: Szörényi-borkóstoló a Budai Várban
Budai Borszalon: Szörényi-borkóstoló a Budai Várban

A Budai Borszalon soron következő gasztronómiai kalandján Szörényi Leventét és fia, Szörényi Örs borait kóstolhatjuk meg. A 2025. április 25-én, pénteken este hét órára meghirdetett borkóstoló ezúttal is a Budavári Palotanegyed egyik legkülönlegesebb helyén, a a Karakas Pasa Tornyában található Pasha Caféban kerül megrendezésre.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.