Budapest az élen! – Elkészítették a legnépszerűbb UNESCO-világörökségi helyszínek rangsorát

Budapest az élen! – Elkészítették a legnépszerűbb UNESCO-világörökségi helyszínek rangsorát

A Budai Várnegyed a Duna-parttal és az Andrássy úttal együtt Európa legkedveltebb UNESCO-világörökségi helyszíne lett a brit loveholidays online utazási iroda által elkészített rangsorán. Budapest ezzel olyan városok látványos helyszíneit előzte meg, mint Barcelona, Bécs, vagy éppen Athén.

2023-ban már több mint 1100 UNESCO-világörökségi helyszín lesz a világon, ebből Európa 503-nak ad otthont. Ráadásul az elmúlt 12 hónapban 129 százalékkal nőtt az európai világörökségi helyszínekre irányuló internetes keresések száma a nagyobb keresőfelületeken, így a loveholidays úgy döntött, közzéteszi a legnépszerűbb helyszínek rangsorát – írta meg a turizmus.com.

Az online utazási iroda a Twitter és a TripAdvisor adatainak elemzésével az egyes látványosságokat, illetve úticélokat az ötcsillagos értékelések és a helyszíneket megemlítő online bejegyzések száma alapján állította népszerűségi sorrendbe.

Ennek alapján Budapest, beleértve a Duna-partot, a Budai Várnegyedet és az Andrássy utat, Európa legkedveltebb UNESCO-világörökségi helyszíne lett az oldal összesítése alapján. Összesen 124.763 hozzászólás említi a várost, és 4393 ötcsillagos TripAdvisor-értékelés található róla.

A második helyen a főleg a marcipánjáról ismert, németországi Lübeck óvárosa következik, a harmadik helyen pedig a híres londoni Tower áll.

A lista alapján a németországi és spanyolországi helyszínek különösen kedveltek aż utazók körében, a két ország ugyanis duplán szerepel a top 10-ben.

Németországból Lübeck városa és a kölni dóm került be az első tíz közé, Spanyolországból pedig Antoni Gaudí munkái és a híres Alhambra.  A top 10-ből épphogy lemaradtak, de a top 30-ba befért még Bécs, Brugge és Dubrovnik történelmi városközpontja, valamint az Etna, a Stonehenge és a Plitvicei-tavak Nemzeti Park is.

Al Murray, a loveholidays marketingvezetője elmondta:

„Európa ad otthont a világ legcsodálatosabb építészeti attrakcióinak, amelyeket az UNESCO is elismer. Rangsorunk célja, hogy megkönnyítsük a döntést, hogy melyiket és mikor érdemes felkeresni.”

A TOP 10 UNESCO-világörökségi helyszín Európában

1. Budapest a Duna-parttal, a Budai Várnegyeddel és az Andrássy úttal

2. Lübeck óvárosa

3. Londoni Tower

4. Antoni Gaudí munkássága, Barcelona

5. Alhambra, Generalife és Albayzín, Granada

6. Schönbrunni kastély és kertek, Bécs

7. Akropolisz, Athén

8. La Grand-Place, Brüsszel

9. Pompeji, Herculaneum és Torre Annunziata régészeti területei

10. Kölni székesegyház

A Budai Vár régi plakátokon
A Budai Vár régi plakátokon

A régvolt emberi világ olykor hiányos, szakadozott emlékei a plakátok, közös múltunk kopottas falragaszai, régről jövő, cseppet sem aktuális üzenetekkel. A plakát időutazást jelent: utazást a korba, ahonnan az üzenet a plakátokon keresztül még ugyanolyan elevenen érkezik, mint ahogyan nagyanyáink, s nagyapáink idejében. Magunk elé képzelhetjük az Úri uccába beforduló omnibuszt, a cilinderes férfiakat és kalapos-napernyős-csipkeruhás hölgyeket, ahogyan tipegve igyekeznek a Királyi Palota felé, a Szent György tér irányába, a siklóhoz. Megelevenedik a mainál jóval díszesebb budavári utcácskák konflisokkal tűzdelt képe és már-már hallatszik a Halászbástyából a várost szemlélő, lenyűgözött külföldiek, látványtól elaléló moraja. Itt járnak körülöttünk ugyanazok a régimódi emberek, pedig csak ránézünk egy plakátra és becsukjuk a szemünk.

"Én is büszkén sétálok a Budavári Palotanegyedben, élvezve annak megújult szépségét" – interjú Laskovity Kornéllal, Zenta város idegenforgalmi igazgatójával
"Én is büszkén sétálok a Budavári Palotanegyedben, élvezve annak megújult szépségét" – interjú Laskovity Kornéllal, Zenta város idegenforgalmi igazgatójával

Éppen ma van Budavár 1686. szeptember 2-i visszafoglalásának emléknapja, melynek egyik leghősiesebben harcoló alvezére Savoyai Jenő volt. És ehhez kapcsolódóan közeledik egy a törökök kiűzése szempontjából talán még jelentősebb évforduló, hiszen Savoyai Jenő herceg - egy évtizeddel Budavár visszavétele után - 1697. szeptember 11-én Zentánál aratott elsöprő győzelmet II. Musztafa szultán serege fölött. E két évfordulót egyetlen személy köti össze, a törökverő Savoyai herceg, akinek legendás történetű lovasszobráról is beszélgettünk Budavár testvérvárosának, Zentának az idegenforgalmáért felelős igazgatójával, Laskovity Kornéllal.

Alain Delon is járt a Halászbástyán, de máshogyan is kapcsolódik a Budai Várhoz
Alain Delon is járt a Halászbástyán, de máshogyan is kapcsolódik a Budai Várhoz

Ma reggel érkezett a tragikus hír, miszerint meghalt minden idők egyik legmeghatározóbb európai filmszínésze, Alain Delon. A francia filmcsillag neve nemzedékek számára egyet jelentett a sármos hódítóval, a filmvásznak modern kori Casanovájával. Alain Delon többször is járt Magyarországon, a Budai Várba is ellátogatott, de találtunk ennél különlegesebb, áttételesebb kapcsolódási pontokat is.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.