
Budapest az élen! – Elkészítették a legnépszerűbb UNESCO-világörökségi helyszínek rangsorát
A Budai Várnegyed a Duna-parttal és az Andrássy úttal együtt Európa legkedveltebb UNESCO-világörökségi helyszíne lett a brit loveholidays online utazási iroda által elkészített rangsorán. Budapest ezzel olyan városok látványos helyszíneit előzte meg, mint Barcelona, Bécs, vagy éppen Athén.
2023-ban már több mint 1100 UNESCO-világörökségi helyszín lesz a világon, ebből Európa 503-nak ad otthont. Ráadásul az elmúlt 12 hónapban 129 százalékkal nőtt az európai világörökségi helyszínekre irányuló internetes keresések száma a nagyobb keresőfelületeken, így a loveholidays úgy döntött, közzéteszi a legnépszerűbb helyszínek rangsorát – írta meg a turizmus.com.
Az online utazási iroda a Twitter és a TripAdvisor adatainak elemzésével az egyes látványosságokat, illetve úticélokat az ötcsillagos értékelések és a helyszíneket megemlítő online bejegyzések száma alapján állította népszerűségi sorrendbe.
Ennek alapján Budapest, beleértve a Duna-partot, a Budai Várnegyedet és az Andrássy utat, Európa legkedveltebb UNESCO-világörökségi helyszíne lett az oldal összesítése alapján. Összesen 124.763 hozzászólás említi a várost, és 4393 ötcsillagos TripAdvisor-értékelés található róla.
A második helyen a főleg a marcipánjáról ismert, németországi Lübeck óvárosa következik, a harmadik helyen pedig a híres londoni Tower áll.
A lista alapján a németországi és spanyolországi helyszínek különösen kedveltek aż utazók körében, a két ország ugyanis duplán szerepel a top 10-ben.
Németországból Lübeck városa és a kölni dóm került be az első tíz közé, Spanyolországból pedig Antoni Gaudí munkái és a híres Alhambra. A top 10-ből épphogy lemaradtak, de a top 30-ba befért még Bécs, Brugge és Dubrovnik történelmi városközpontja, valamint az Etna, a Stonehenge és a Plitvicei-tavak Nemzeti Park is.
Al Murray, a loveholidays marketingvezetője elmondta:
„Európa ad otthont a világ legcsodálatosabb építészeti attrakcióinak, amelyeket az UNESCO is elismer. Rangsorunk célja, hogy megkönnyítsük a döntést, hogy melyiket és mikor érdemes felkeresni.”
A TOP 10 UNESCO-világörökségi helyszín Európában
1. Budapest a Duna-parttal, a Budai Várnegyeddel és az Andrássy úttal
2. Lübeck óvárosa
3. Londoni Tower
4. Antoni Gaudí munkássága, Barcelona
5. Alhambra, Generalife és Albayzín, Granada
6. Schönbrunni kastély és kertek, Bécs
7. Akropolisz, Athén
8. La Grand-Place, Brüsszel
9. Pompeji, Herculaneum és Torre Annunziata régészeti területei
10. Kölni székesegyház

Éppen ma van a tavaszi nap-éj egyenlőség, vagyis a csillagászati tavasz kezdete. Mi mással köszönthetnénk azt a csodás évszakot, mint egy valaha a Várnegyedben élt költő télbúcsúztató és a tavaszi feltámadást köszöntő versével, amely itt az egykori Bástya sétányon íródott, s amely 1946 óta már épp e költő nevét viseli.

Ferenc József étkezései a korábbi évszázadok szokásait követték, az íróasztalnál elfogyasztott kora reggeli néhány falatot általában dél körül követte a reggeli és este hat órakor volt a főétkezés. Utóbbin gyakran vettek részt meghívottak, akiknek többsége rendkívüli megtiszteltetésként élte meg, hogy az uralkodóval egy asztalnál ülhetett. Különlegesek voltak ezek az étkezések abból a szempontból is, hogy az ezt követő fogadáson néhány szót válthattak az uralkodóval, pontosabban fogalmazva, válaszolhattak a kérdéseire. Hogy milyen lehetett egy udvari ebéd az uralkodóval? Nos, ez kiderül a cikkünkből.

A Vár, A Krisztinaváros, az egykori Tabán. A filmhíradó főként a háború után megújuló Várnegyed műemlékeire, turisztikai látványosságaira fókuszál, de számtalan ma már érdekes mozgófilmrészletet találhatunk benne, például a még meg nem épült Hilton Szálló nélküli Szentháromság teret. De csodálatos légi felvételek szerepelnek benne a kerületről, archív fotók a régi várbeli éttermekről, a Tabánról, az egykori Horvát-kertet is láthatjuk és még sorolhatnánk.