180 éve született a kiváló magyar építész, Kallina Mór

180 éve született a kiváló magyar építész, Kallina Mór

Ő tervezte többek között a Corvin téren álló Budai Vigadó, a Bécsi kapu téren álló Budavári evangélikus templom, illetve a Budavári Palotanegyedben található Honvéd Főparancsnokság, valamint a Honvédelmi Minisztérium épületét is. A cseh származású neves építész 1844. szeptember 20-án született Morvaországban, a választott hazája azonban Magyarország volt.

Az építészetet a prágai műegyetemen tanulta, majd a Monarchia állampolgáraként a Bécsi Képzőművészeti Akadémián folytatta tanulmányait. Itt Bécsben kezdett el dolgozni is Otto Koloman Wagnernél ((1841-1918) a bécsi akadémikus építőművészet kiemelkedő jelentőségű XIX. századi megújítójának, osztrák építész irodájában.  

Kallina Mór (Fotó: Wikipédia)

1870-ben a bécsi építészeti iroda a Pesti Izraelita Hitközség felkérésére tervezte meg a Statusquo Ante néven ismert felekezet és közösség Rumbach Sebestyén utcai zsinagógáját. Így került Kallina Mór a magyar fővárosba, amelybe azonnal beleszeretett. A neoreneszánsz építőművész polgárosodó és aranykorát élő Budapesten hamar megtalálta számításait, rengeteg megrendelést kapott eleinte jellemzően bérpaloták, illetve közintézmények építésére. Az Országházra kiírt tervpályázaton - Steindl Imre és Hauszmann Alajos mellett – bekerült az első három helyezett közé tervével, végül Steindl pályázata nyert. A mi szempontunkból Kallina Mór azért is fontos, mert a Várnegyedben több jelentős épület is a nevéhez köthető.

A Dísz téren felépült Honvéd Főparancsnokság épülete (Fotó: FSZEK)

A hamarosan magyar állampolgárságot kérvényező és megkapó építész megnősült; Schmidt Annával (1848–1911) házasságából hamarosan három gyermek is született: Irma, Anna és Géza. Legidősebb lánya később feleségül ment a fiatal és tehetséges építészhez, a temesvári születésű Árkay Aladárhoz (1868-1932), aki a két világháború közötti magyar építészet egyik legtöbbet foglalkoztatott tervezője volt. A család eleinte a hajdani Tükör utcza (a mai Tüköry utca) 3. szám alatt lakott, majd átköltözött Budára, az általa tervezett a Városmajor utca 54. szám alatti Kallina-villába.

Nem mellesleg Kallina Mór fia, Kallina Géza Sándor (1883- 1942) is építész lett, akivel kapcsolatban érdekes történelmi adalék, hogy felesége Szendrey Margit (1886–1945) tanítónő volt, aki Szendrey János (1857-1927) egykori neves régész, történész, művészettörténész lánya volt. Kallina Mór később elsősorban vejével indult együtt számos építészeti pályázaton indult, így nyerték meg később, 1897-ben a Budai Vigadóra kiírt pályázat első díját is, amit aztán közösen is kiviteleztek.

A Magyar Királyi Honvédelmi Minisztérium palotája a Szent György téren (Fotó: Fortepan/31906)

A Vigadó mellett két legtekintélyesebb munkája a Magyar Királyi Honvédelmi Minisztérium palotája volt és a Dísz téren felépült Honvéd Főparancsnokság épülete volt. A funkcionálisan egymáshoz illő eredetileg egymásba ért, egymásnak "háttal" épült. A Főparancsnokság a Dísz tér felé, míg a Honvédelmi Minisztérium bejárata a Szent György tér felé nyílott. . Ez utóbbi 1897-re készült el és a Magyar Királyi Honvéd Főparancsnokságnak adott otthont.

A honvédelmi minisztérium budavári palotájának építését a jövő tavaszon megkezdik. Ez talán az egyetlen nagyobbszerű középítkezés amelyre a jövő építési évadban ekkoráig némi biztossággal számítni lehet, miután a műegyetem és ezzel kapcsolatos állatgyógyintézetre nézve új, olcsóbb terveknek kell készülniük s így ezek megkezdése még meglehetős távoli reménynek mondható. A honvédelmi palota — tudtunkkal — a Kallina Mórtervei szerint és vezetése alatt épülend s a napilapokon e tárgyat illetőleg végig futott másértelmü hir csakis tendentiósus »hírnek« látszik.

- írta 1878-ban Az Épitési Ipar január 6-án megjelent száma.

A honvédelmi ministerium palotája,a várban a szent György-téren. — Ez épület mintegy kezdetét képezi a közmunkák tanácsa által, a királyi palota környezetének érdekében sürgetett rendezésnek, melynek uralkodó eszméje abban központosul, hogy azon szűkülettől kezdve, mely a Ferencz József- és fehérvári kapuk közt létezik, balra csupán nyilvános és középületek létesüljenek,mintegy előcsarnokai az újonnan építendő királyi váriaknak. Az építési telep részben a lerombolt városi vízmedencze, részben a György-tér területéből, részben egy megvett magánház telkéből került ki. Az épület Kallina Mórszép tervei alapján, renaissance-stylben van tartva, közepe szabadon álló oszlopokon domborodik ki, melyek párkányzatán 4 magyar hadvezér, Árpád, Hunyady, Zrínyi és Nádasdy szobrai állanak. — Az Attica, harczi jelvényekkel van díszítve.

- írta meg Országh Sándor: Budapest középitkezései 1868-1882 című 1885-ben megjelent munkájában. A Nemzeti Hauszmann Programnak köszönhetően hamarosan mindkét épület újjászületik.

És az ostrom után... (Fotó: Fortepan/217699)

Régóta óhajtja már Budapest közönsége, hogy legyen már egyszer saját Vigadó-épülete a székesfőváros jobbparti részének is. (...) Az első, 3000 ftos díjat Kallina Mór és Árkay Aladár építészek nyerték el „Főutca“ jeligés tervükkel. Előbbinek eléggé ismeretes a neve. A honvédelmi minisztérium palotáján kívül sok egyebet épített már, átlagos becsű műveket alkotva. Társa (egyszersmind veje) még igen fiatalember, de már megmutatta oroszlánkörmeit egy, a millenniumi műtárlatra beküldött apró vázlatrajzával. Hogy a körömhöz tényleg megvan-e az oroszlán is, majd csak ezután válik meg.- számolt be

- számolt be a Pesti Hírlap hasábjain 1897. február elsején.

A Dísz tér és a Szent György tér közötti területen elhelyezkedő neoreneszánsz stílusú, patinás épület tetőszerkezete a II. világháborúban megsérült. Jóllehet a sérülések korántsem voltak végzetesek, 1949-ben mégis rommá nyilvánították, és 1962-re fokozatosan visszabontották az első emelet magasságáig. 2012-2014 között az épület részleges felújításon esett át: külső homlokzatát megtisztították, a főbejárat korhű kaput kapott, és az előcsarnok reneszánsz ízlést tükröző díszítését is sikerült rekonstruálni. A jelenlegi tervek szerint az épület eredeti magasságában a Vár látogatóközpontjaként születik újjá, turisztikai és kulturális funkciókkal, kiállító- és rendezvényterekkel bővül. A Dísz tér irányába néző homlokzat visszakapja eredeti formáját, a Szent György tér felé eső rész pedig egy modern kiegészítést kap, ami harmonizálni fog a tér reprezentatív épületeinek megjelenésével.

- írják a Várkapitányság szakemberei a Főparancsnokság épületének rekonstrukciója kapcsán a Nemzeti Hauszmann Program honlapján.

A Főparancsnokság terve (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program)

Nem mellesleg neki köszönhetjük Szent Gellért Erzsébet-híd felé néző szobrát a Gellért hegy oldalában.

Kallina Mór, a fővárosi műépítészek gárdájának régi ismert tagja, a Ferenc József-rend lovagja hatvankilenc éves korában meghalt Budapesten. Halálát két leánya, Árkay Aladárné és Kiss Ferencné, meg két fia gyászolja. Temetése ma délután volt.

- olvashatjuk a Budapesti Hírlap gyászjelentései között, a lap 1913. május 7-én megjelent számában. Kallina Mór 1913. május 5-én halt meg Budapesten, sírja a Fiumei Úti Sírkertben található. Művészetével elérte azt, amiről az emberek többsége csupán álmodik: ércnél maradandóbbat alkotott.

Szent Gellért szobra (Fotó: Wikipédia)

A 175 éves Lánchídról és annak kőoroszlánjainak anekdotájáról is mesél Csorba László, történész - videó!
A 175 éves Lánchídról és annak kőoroszlánjainak anekdotájáról is mesél Csorba László, történész - videó!

A napokban lesz 175 éve annak, hogy felavatták a Széchenyi lánchidat. 1849-ben, éppen a hídépítést finanszírozó bankár, báró Sina György (1783-1856) születésnapján, vagyis november 20-án adták át az azóta a magyar főváros egyik jelképévé vált Lánchidat. Dr. Csorba László, a BTM Vármúzeum főigazgatója Budapest egyik legnépszerűbb építményének történetéről mesél a múzeum legújabb videójában. Íme!

Édes Bécs, még édesebb Budapest avagy a Monarchia leghíresebb cukrászdái és süteményei
Édes Bécs, még édesebb Budapest avagy a Monarchia leghíresebb cukrászdái és süteményei

Az 1867. évi kiegyezéssel létrejött Osztrák-Magyar Monarchia égisze alatt Magyarország egész eddig történetének egyik legvirágzóbb korszakát élte. Ebben az időben épültek fel Pest és Buda emblematikus középületei, a városképet meghatározó bérházai, gyönyörű hídjai, s pazar villái; egy szó, mint száz: ekkor vált világvárossá a magyar főváros. A Béccsel versenyre kelt Pest-Buda olyan urbanisztikai fejlődésen indult el, s ment keresztül a dualizmus néhány évtizedes időszakában, ami után azóta is csak áhítozunk. Az európai nagyvárossá avanzsált Budapesten megjelentek – részben bécsi mintára – az elegáns cukrászdák, kávéházak, éttermek, mindez ötvözve az osztrákok konyhaművészeténél jóval sokszínűbb magyar gasztronómiai kultúrával. Cikkünkben elsősorban a Monarchia legfontosabb cukrászdáit, s azok békebeli süteményeit mutatjuk be röviden.

„Megjött a fagy, siklik a ház falán…” – így írt Radnóti a novemberről
„Megjött a fagy, siklik a ház falán…” – így írt Radnóti a novemberről

A most 80 éve meggyilkolt, tragikus sorsú magyar költőgéniusz ugyan sosem élt a Várban, azt viszont tudjuk, hogy rengeteget kirándult Budán és számtalanszor megfordult a Várnegyedben is. Erről tanúskodik a halálának 80. évfordulójára írt cikkünkben közölt fotó is, ami a Budai Várban a Bástya sétányon (ma Tóth Árpád sétányon) készült.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.