180 éve született a kiváló magyar építész, Kallina Mór
Ő tervezte többek között a Corvin téren álló Budai Vigadó, a Bécsi kapu téren álló Budavári evangélikus templom, illetve a Budavári Palotanegyedben található Honvéd Főparancsnokság, valamint a Honvédelmi Minisztérium épületét is. A cseh származású neves építész 1844. szeptember 20-án született Morvaországban, a választott hazája azonban Magyarország volt.
Az építészetet a prágai műegyetemen tanulta, majd a Monarchia állampolgáraként a Bécsi Képzőművészeti Akadémián folytatta tanulmányait. Itt Bécsben kezdett el dolgozni is Otto Koloman Wagnernél ((1841-1918) a bécsi akadémikus építőművészet kiemelkedő jelentőségű XIX. századi megújítójának, osztrák építész irodájában.
1870-ben a bécsi építészeti iroda a Pesti Izraelita Hitközség felkérésére tervezte meg a Statusquo Ante néven ismert felekezet és közösség Rumbach Sebestyén utcai zsinagógáját. Így került Kallina Mór a magyar fővárosba, amelybe azonnal beleszeretett. A neoreneszánsz építőművész polgárosodó és aranykorát élő Budapesten hamar megtalálta számításait, rengeteg megrendelést kapott eleinte jellemzően bérpaloták, illetve közintézmények építésére. Az Országházra kiírt tervpályázaton - Steindl Imre és Hauszmann Alajos mellett – bekerült az első három helyezett közé tervével, végül Steindl pályázata nyert. A mi szempontunkból Kallina Mór azért is fontos, mert a Várnegyedben több jelentős épület is a nevéhez köthető.
A hamarosan magyar állampolgárságot kérvényező és megkapó építész megnősült; Schmidt Annával (1848–1911) házasságából hamarosan három gyermek is született: Irma, Anna és Géza. Legidősebb lánya később feleségül ment a fiatal és tehetséges építészhez, a temesvári születésű Árkay Aladárhoz (1868-1932), aki a két világháború közötti magyar építészet egyik legtöbbet foglalkoztatott tervezője volt. A család eleinte a hajdani Tükör utcza (a mai Tüköry utca) 3. szám alatt lakott, majd átköltözött Budára, az általa tervezett a Városmajor utca 54. szám alatti Kallina-villába.
Nem mellesleg Kallina Mór fia, Kallina Géza Sándor (1883- 1942) is építész lett, akivel kapcsolatban érdekes történelmi adalék, hogy felesége Szendrey Margit (1886–1945) tanítónő volt, aki Szendrey János (1857-1927) egykori neves régész, történész, művészettörténész lánya volt. Kallina Mór később elsősorban vejével indult együtt számos építészeti pályázaton indult, így nyerték meg később, 1897-ben a Budai Vigadóra kiírt pályázat első díját is, amit aztán közösen is kiviteleztek.
A Vigadó mellett két legtekintélyesebb munkája a Magyar Királyi Honvédelmi Minisztérium palotája volt és a Dísz téren felépült Honvéd Főparancsnokság épülete volt. A funkcionálisan egymáshoz illő eredetileg egymásba ért, egymásnak "háttal" épült. A Főparancsnokság a Dísz tér felé, míg a Honvédelmi Minisztérium bejárata a Szent György tér felé nyílott. . Ez utóbbi 1897-re készült el és a Magyar Királyi Honvéd Főparancsnokságnak adott otthont.
A honvédelmi minisztérium budavári palotájának építését a jövő tavaszon megkezdik. Ez talán az egyetlen nagyobbszerű középítkezés amelyre a jövő építési évadban ekkoráig némi biztossággal számítni lehet, miután a műegyetem és ezzel kapcsolatos állatgyógyintézetre nézve új, olcsóbb terveknek kell készülniük s így ezek megkezdése még meglehetős távoli reménynek mondható. A honvédelmi palota — tudtunkkal — a Kallina Mórtervei szerint és vezetése alatt épülend s a napilapokon e tárgyat illetőleg végig futott másértelmü hir csakis tendentiósus »hírnek« látszik.
- írta 1878-ban Az Épitési Ipar január 6-án megjelent száma.
A honvédelmi ministerium palotája,a várban a szent György-téren. — Ez épület mintegy kezdetét képezi a közmunkák tanácsa által, a királyi palota környezetének érdekében sürgetett rendezésnek, melynek uralkodó eszméje abban központosul, hogy azon szűkülettől kezdve, mely a Ferencz József- és fehérvári kapuk közt létezik, balra csupán nyilvános és középületek létesüljenek,mintegy előcsarnokai az újonnan építendő királyi váriaknak. Az építési telep részben a lerombolt városi vízmedencze, részben a György-tér területéből, részben egy megvett magánház telkéből került ki. Az épület Kallina Mórszép tervei alapján, renaissance-stylben van tartva, közepe szabadon álló oszlopokon domborodik ki, melyek párkányzatán 4 magyar hadvezér, Árpád, Hunyady, Zrínyi és Nádasdy szobrai állanak. — Az Attica, harczi jelvényekkel van díszítve.
- írta meg Országh Sándor: Budapest középitkezései 1868-1882 című 1885-ben megjelent munkájában. A Nemzeti Hauszmann Programnak köszönhetően hamarosan mindkét épület újjászületik.
Régóta óhajtja már Budapest közönsége, hogy legyen már egyszer saját Vigadó-épülete a székesfőváros jobbparti részének is. (...) Az első, 3000 ftos díjat Kallina Mór és Árkay Aladár építészek nyerték el „Főutca“ jeligés tervükkel. Előbbinek eléggé ismeretes a neve. A honvédelmi minisztérium palotáján kívül sok egyebet épített már, átlagos becsű műveket alkotva. Társa (egyszersmind veje) még igen fiatalember, de már megmutatta oroszlánkörmeit egy, a millenniumi műtárlatra beküldött apró vázlatrajzával. Hogy a körömhöz tényleg megvan-e az oroszlán is, majd csak ezután válik meg.- számolt be
- számolt be a Pesti Hírlap hasábjain 1897. február elsején.
A Dísz tér és a Szent György tér közötti területen elhelyezkedő neoreneszánsz stílusú, patinás épület tetőszerkezete a II. világháborúban megsérült. Jóllehet a sérülések korántsem voltak végzetesek, 1949-ben mégis rommá nyilvánították, és 1962-re fokozatosan visszabontották az első emelet magasságáig. 2012-2014 között az épület részleges felújításon esett át: külső homlokzatát megtisztították, a főbejárat korhű kaput kapott, és az előcsarnok reneszánsz ízlést tükröző díszítését is sikerült rekonstruálni. A jelenlegi tervek szerint az épület eredeti magasságában a Vár látogatóközpontjaként születik újjá, turisztikai és kulturális funkciókkal, kiállító- és rendezvényterekkel bővül. A Dísz tér irányába néző homlokzat visszakapja eredeti formáját, a Szent György tér felé eső rész pedig egy modern kiegészítést kap, ami harmonizálni fog a tér reprezentatív épületeinek megjelenésével.
- írják a Várkapitányság szakemberei a Főparancsnokság épületének rekonstrukciója kapcsán a Nemzeti Hauszmann Program honlapján.
Nem mellesleg neki köszönhetjük Szent Gellért Erzsébet-híd felé néző szobrát a Gellért hegy oldalában.
Kallina Mór, a fővárosi műépítészek gárdájának régi ismert tagja, a Ferenc József-rend lovagja hatvankilenc éves korában meghalt Budapesten. Halálát két leánya, Árkay Aladárné és Kiss Ferencné, meg két fia gyászolja. Temetése ma délután volt.
- olvashatjuk a Budapesti Hírlap gyászjelentései között, a lap 1913. május 7-én megjelent számában. Kallina Mór 1913. május 5-én halt meg Budapesten, sírja a Fiumei Úti Sírkertben található. Művészetével elérte azt, amiről az emberek többsége csupán álmodik: ércnél maradandóbbat alkotott.
Az utolsó Árpád-házi uralkodónkat, III. Andrást (1265-1301) 1290. július 23-án, alig 25 évesen koronázták királlyá. A korábban törvénytelen születésűnek bélyegzett, majd később mégis királyi hercegként nevelt, s trónra emelt uralkodó mindent elkövetett az ország békéjének megteremtéséért, hatalma megszilárdításáért. Hirtelen halála itt, Budaváron történt, s végső nyugalomra is ide helyezték.
II. Lajost még apjának, II.Ulászlónak (1456-1516) dinasztiaépítésének jegyében koronázták magyar királlyá két éves korában, s ekkor már megkötötték a Habsburg-Jagelló házassági szerződést is, amelynek értelmében a Brüsszelben 1505. szeptember 17.-én - I. Fülöp kasztíliai király, valamint Kasztíliai (Őrült) Johanna gyermekeként - megszületett Ausztriai Mária volt az ifjú király jövendőbelije. 1522. január 13-án, tehát több mint egy félévezreddel ezelőtt éppen ezen napon a két fiatal oltár elé állt Budán, s frigyüket királyi lakodalommal ünnepelték meg.
1938-ban jelent meg a Mikó utca-Logodi utca sarokházában élő író, Márai Sándor (1900-1989) A négy évszak című kötete, amely részben az öt évvel később kiadott Füves könyv előzményének tekinthető. A prózai epigrammákat, sztoikus bölcsességeket, lakonikus gondolatokat csokorba szedő gyűjtemény lírikus hangvétele prózaversekké hajlítják a költői igényességgel, mégis rím nélküli, de abszolút hallással megkomponált mondatokat. Ebből idézzük most Márai különleges, január kapcsán megfogalmazott gondolatait, amelyek elvezetnek bennünket az író legmélyebb, lételméleti fejtegetéseihez, amelyben arra próbál választ találni és adni, hogy mi az élet értelme.