Vár 2023: idén is folytatódnak a felújítások, rekonstrukciók

Vár 2023: idén is folytatódnak a felújítások, rekonstrukciók

2023-ban is jelentős felújítások színtere lesz a Várnegyed. Egyes munkálatok a tervek szerint idén befejezésükhöz érkeznek, van, ahol a tavaly elvégzett rekonstrukciója után egy épület az új funkciója szerinti életre keltésére vár, de a felsorolásban találunk olyan munkálatokat is, amelyeket idén kezdenek el.

Tartanak a Vöröskereszt Egylet egykori székházának és a József főhercegi palota, valamint a hozzátartozó, neoreneszánsz stílusban épült istálló és palotakert rekonstrukciós munkálatai. A Vöröskereszt Egylet székházát kívül a Hauszmann Alajos–Hültl Dezső páros tervei alapján rekonstruálják, míg belül teljesen mai megjelenést kap majd. Az építésnél részben az eredeti, restaurált kőanyagot használják fel, a lábazat már elkészült, jelenleg a díszes homlokzat és a tetőhéjazat elkészítésén dolgoznak, amit a díszterem és a díszbejárat Hauszmann-kori helyreállítása követ majd idén. A Szent György téren álló József főhercegi palota tavaszra már szerkezetkész lesz, és nagyon úgy néz ki, hogy év végére elkészülhet – derül ki a We Love Budapest cikkéből, amelyben azt gyűjtötték össze, hogy milyen felújítások várhatók idén a főváros területén.

Mint a portál emlékeztet rá, tavaly fejeződött be a Várban Karakas pasa tornyának rekonstrukciója, és várhatóan még idén megnyílik a benne kialakított kávézó, bolt és új mosdó. Folyamatos a várfalak, a bástyák, a tornyok és a rondellák helyreállítása is, idén több szakasz is elkészül, köztük a Buzogány-torony és a déli kerti támfalak. A Budavári Palota rekonstrukciója idén ismét látványos szakaszába érkezik, ugyanis megindul az északi szárny megújítása. Folytatódik a Citadella megújítása is, idén megkezdődik az erődfalak átvágása, a rondella új funkciók szerinti kialakítása és az ehhez szükséges szerkezetépítési munka. A déli erődfalszakasz visszaépítését követően a falak felületeit az egységes megjelenés érdekében restaurálják a szakemberek.

A Honvéd Főparancsnokság épülete már szerkezetkész, és tavaly a legmagasabb pontját is elérte: visszakapta egykori kupoláját, idén a homlokzat díszítésének és a beltér kialakításának munkálatai zajlanak, az épület várhatóan látogatóközpontként nyílik majd újra. Ugyan nem a Nemzeti Hauszmann Program keretében valósul meg, de ugyanúgy a Várnegyedben zajlik a Szentháromság téren felépülő Pénzügyminisztérium neogótikus palotájának visszaépítése, ami várhatóan 2023 végén készül el.

Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed
Jóval zöldebb lesz a Budavári Palotanegyed

Ilyen kánikulában érzi igazán az ember, hogy az épített környezetben milyen jelentős szerepe van a felületek felmelegedése, a hőszigethatás szempontjából a zöld felületek arányának, a fák által nyújtott természetes árnyéknak. Ezért is örvendetes, hogy a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős szakemberek többször hangsúlyozták, hogy zöldebb lesz a terület. Például csak a Szent György térre több mint 160 fát ültetnek majd, tehát itt tízszer annyi fa várja majd a látogatókat, mint amennyi korábban, illetve jelenleg.

Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba
Hamarosan már a történelmi Ybl-lépcsőn sétálhatunk le a Krisztinavárosba

A támfal melletti, Ybl Miklósról (1814-1891) elnevezett történelmi lépcső a második világháború végén, az ostrom alatt megsérült ugyan, azonban a grádust ért találatok nem voltak igazán jelentősek, mindezek ellenére a szocializmusban mégis elbontották azt.

Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!
Hétfőnként is várják a látogatókat a múzeumok a Budavári Palotanegyedben!

Miközben a hétfői napokon az egész országban szinte minden múzeum zárva tart, addig a Budavári Palotanegyedben július óta új nyitvatartási rend szerint működnek a múzeumok.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Ne maradj le a legjobb eseményekről és hírekről!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.